• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Kömürün fiyatını  soran çok alan yok!

‘Kömürün fiyatını soran çok alan yok!

 

Kışın sert yüzünü gösterdiği şu günlerde soba ile ısınan vatandaşlar, kömür almakta zorlanıyor. Ekonomik kriz nedeniyle alım gücü düşen ve artan döviz kurundan dolayı fiyatı 3 katını aşan kömüre ulaşmak için vatandaşlar bir hayli sıkıntı yaşarken, ardiye sahipleri ise satış yapamamaktan dertli.

 

Kış mevsiminin kapıya dayanmasıyla sobayla ısınan evlerin odun-kömür ihtiyacı da arttı. Fiyatlarda yaşanan artış vatandaşın cebini yakarken, ardiye sahipleri ise satış yapamamaktan dert yanıyor. Soğuk havalar kapıya dayandı, kömür fiyatlarındaki fahiş artış da el yakmaya başladı.  Doğalgaz olmayan evlerde veya olsa bile artan doğalgaz fiyatlarından dolayı güç yetiremeyeceğini düşünen vatandaş soba kurmaya başladı. Soba kurmanın da maliyeti oldukça yüksek. Isınmak için bir torba kömür fiyatı 75 TL ile 150 TL arası değişiyor. Vatandaş doğalgaza gelen zamlar sebebiyle sobalara tekrar yönelmeye başladı. Doğalgaz olan mahalleler doğalgazı sadece sıcak su olarak kullanıp ısınmak için soba kurmayı tercih ediyor.Sobayla ısınma hayali kuran vatandaşı bu sefer de kömür fiyatları zorlamaya başladı.

BİR TORBA KÖMÜR 150 TL

Geçen seneye göre 4-5 kat artan kömür fiyatları yüzünden vatandaş kışı nasıl geçireceğini kara kara düşünür oldu. Bir torba kömürün en ucuzu 75 TL iyisi yani ithal olarak gelen kömür ise 150 TL’den satılıyor. Bir ailenin kışı geçirebilmesi için ise en az 1 ton, rahatça ısınabilmesi için ise 1,5 ton kömür alması gerekiyor. Kömürcüler artık binlerce ton satarken 125 ton zor sattıklarını söylüyor. Kömürcülerde nakliye fiyatlarından dem vururken vatandaşın kömür almak için geldiğini ama fiyatları duyunca alamadan döndüklerini belirtiyor. Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM