• DOLAR
  $1.365,87
 • EURO
  $0,4939
 • ALTIN
  $20.205,5
 • BIST
  0,9917
Komisyon, yeni Basın Kanunu’nu benimsedi

Komisyon, yeni Basın Kanunu’nu benimsedi

Tam adı Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi olan sosyal medya ve internet haberciliği düzenlemesi TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda benimsendi. Teklifle ilgili görüşmeler önümüzdeki hafta Adalet Komisyonu’nda devam edecek. Teklif, Adalet Komisyonu’ndan geçmesi halinde TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, tam adı Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi olan sosyal medya ve internet haberciliği düzenlemesini benimsedi. Öte yandan, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, Komisyon’a ‘Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne ilişkin olarak hazırladığı bir rapor sundu.

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında toplanan komisyonda “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” tali komisyon olarak görüşüldü.

İlk imza sahipleri teklifin lehinde görüş belirtirken, teklife ‘basına sansür torbası’ diyen muhalefet milletvekilleri ise teklifin torba kanun niteliğinde olduğunu, muhalefet ve meslek kuruluşlarından görüş alınmadığını ileri sürdü.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonundaki hararetli görüşmelerin ardından Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi benimsendi.

Yasa teklifiyle ilgili görüşmeler önümüzdeki hafta Adalet Komisyonu’nda devam edecek. Teklif, Adalet Komisyonu’ndan geçmesi halinde TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek.

GAZETECİLERDEN TBMM DİJİTAL MECRALAR KOMİSYONUNA RAPOR

Türkiye genelinde örgütlü 9 gazeteciler federasyonu ile bu federasyonlara üye ve temsil yetkisi veren toplam 86 gazeteciler cemiyeti ve basın meslek örgütünün üye olduğu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, TBMM Dijital Mecralar Komisyonuna ‘Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne ilişkin olarak hazırladığı bir rapor sundu. Rapor, düzenlemeye ilişkin meslek örgütünün çekincelerini, görüş ve önerilerini içeriyor.

Raporun, Basın İlan Kurumu mevzuatı ile ilgili bölümü, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan’ın katkılarıyla hazırlanırken, tamamının TBMM Dijital Mecralar Komisyonuna sunumu, TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı tarafından yapıldı.

YAZILI BASININ HAKLARININ KORUNMASI ÖNEMLİ

Kolaylı, yapılan düzenlemede, basın özgürlüğünü engelleme riski bulunan maddelerin yeniden ele alınması gerektiğini vurguladı. Kolaylı, “Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, İnternet Medyası’na gerekli desteklerin ve hakların verilmesi, bu yapılırken de yazılı basının kazanılmış haklarının korunmasına özen gösterilmesidir” dedi.

Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri temsilcisi Mustafa Arslan da, “Teklifin resmi ilanlarla ilgili düzenleme içeren bölümü, mevcut resmi ilan pastasını kısmen genişletme amacı taşısa da, yazılı basına ayrılan payın, internet haber sitelerine bölüştürülmesi gibi bir sonuç getirdiği endişesi yaşanmaktadır” dedi.AFYONŞEHİR

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM