• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Köksal: Pandemi sürecinde esnaf büyük zarar gördü

Köksal: Pandemi sürecinde esnaf büyük zarar gördü

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, CHP olarak tüm kesimlerin olduğu gibi esnafın da sesi olmaya çalıştıklarını belirterek, “Pandemi sürecinde en büyük zararı gören kesimlerden biri de esnafımız oldu” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, beraberindeki partililerle birlikte esnaf ve esnaf temsilcilerini ziyaret etti. Milletvekili Köksal, esnaf ziyaretleri kapsamında pandemi döneminde okulların açılmaması veya geç açılması nedeniyle olumsuz etkilenen kırtasiyecileri ziyaret edip sıkıntılarını ve çözüm önerilerini dinledi.

Pandemi sürecindeki destek paketlerinden küçük esnafın yararlanamadığını kaydeden esnaflar, “İktidarın açıkladığı destek paketlerinden küçük esnaf olarak yararlanamadık. Büyük esnaf küçük esnaf ayrımı yapılıyor. Ekonomideki kötü gidişat ve salgın sürecindeki belirsizlik nedeniyle alım gücü günden güne düşen vatandaşlarımız alışveriş yapamaz hale geldi. Her geçen gün artan borç yükü altında eziliyoruz. Pandemi sürecinden önce iyi kötü kendi yağımızda kavruluyorduk ancak şuan aylardır siftah yapmadan dükkan kapatıyoruz. İktidar salgın nedeniyle sözde borçları öteledik diyor ama para kazanamıyoruz ki, ötelenen borçları nasıl ödeyelim.” dediler.

 

ESNAF İKTİDARDAN DESTEK BEKLİYOR, ACİLEN TEŞVİK VE KREDİ FONLARI OLUŞTURULMALI

Esnafa destek vermenin ekonomiye destek vermek olduğunu kaydeden Milletvekili Köksal, “Kırtasiyeciler, servis şoförlerimiz, okul kantini işletmecilerimiz kısaca bütün esnafımız pandemi sürecinden en büyük zararı gören kesim oldu. Koronavirüs sürecinin başladığı günden bu yana maalesef esnafımız beklediği desteği göremedi. Esnaf iktidardan destek bekliyor. Pandemi sürecince ciddi gelir kaybı yaşayan esnafımız için yardım paketlerinin açıklanarak acilen teşvik ve kredi fonları oluşturulmalı.” diye konuştu.

CHP İKTİDARINDA “ESNAF BAKANLIĞI” KURULACAK

CHP iktidarında “Esnaf Bakanlığı” kurulacağının önemle altını çizen Köksal, “Pandemi sürecinin başından bu yana esnafın birikmiş kira, doğalgaz, elektrik ve su faturalarının devlet tarafından karşılanması gerekiyor. CHP iktidarında “Esnaf Bakanlığı” kurulacak ve esnaf hak ettiği desteği alacak. Yine CHP iktidarında AVM’lerle ilgili düzenlemeler tekrar gözden geçirilecek. Esnafımızın ayakta kalması için ne gerekiyorsa yapılacak.” şeklinde konuştu.

ÜSTÜN: PANDEMİ DÖNEMİNDE ESNAF DESTEK ALAMADI

Esnaf ziyaretinin ardından Afyonkarahisar Bakkallar Odası Başkanı Cengiz Üstün’ü ziyaret eden Köksal ve beraberindekiler, Oda Başkanı Üstün’le esnafın yaşadığı sorunların çözümü hakkında görüş alışverişinde bulundular. Oda Başkanı Üstün, Milletvekili Burcu Köksal’ın ziyaretinden duyduğunu memnuniyeti dile getirerek, “Bakkal esnafı can çekişiyor. Büyük AVM’ler yüzünden bakkal esnafımız iş yapamaz hale geldi. Küçük esnafı AVM’ler bitirdi. Okulların açılmaması nedeniyle kırtasiyeciler, kantinciler, servis işletmecilerimiz büyük zarar gördü. Pandemi döneminde esnaf destek alamıyor. Küçük esnaf ve bakkallar ne yazık ki destek göremedi.” ifadelerini kullandı.

 

 

KONAK: ESNAFIN BAĞ-KUR PRİMLERİ DEVLET TARAFINDAN KARŞILANMALI

Milletvekili Köksal’ın bir sonraki durağı ise Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) oldu. Köksal, ziyarette ESOB Başkanı Abdülkadir Konak nezdinde Ahilik Haftası’nı kutlayarak CHP olarak esnafın her zaman yanında olduklarını söyledi. ESOB Başkanı Konak ise ziyareti nedeniyle Köksal’a teşekkür etti. Esnafın özellikle pandemi sürecinde büyük sıkıntı içinde olduğunu kaydeden Konak, “Esnafımız yeteri kadar destek alamıyor. Pandemi yüzünden işleri kötü giden esnafımızın acilen ekonomik desteğe ihtiyacı var. İlk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerin açılmaması yüzünden; kafeler, özel yurt sahipleri, servisçiler, kantinciler zor durumdalar. Bu durum haliyle diğer esnaf guruplarımızı da etkiliyor. Esnafa ekonomik destek verilmeli. Esnafın Bağ-Kur primleri pandemi döneminde devlet tarafından karşılanmalı. Esnafımıza “sıfır faizli kredi” verilmeli ve bu kredi en az bir yıl sonra geri ödenmeli.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM