• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Köksal; “Bizim orta direği korumamız lazım”

Köksal; “Bizim orta direği korumamız lazım”

 

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal; “Bizim küçük esnafımız AVM ile rekabet edemiyor. Bizim orta direği korumamız lazım.”

Cumhuriyet Halk Parti Milletvekili Burcu Köksal Mecliste yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Köksal; “Pandemi döneminde Hükümet esnafa ve vatandaşa sahip çıkmadı” ifadelerini kullandı.

Pandemi döneminde ilçelerde ve merkezde esnaf ziyaretinde bulunduğunu belirten Köksal; “Ekonomik sıkıntı yaşayan orta direk esnaf bu dönem dükkânını çevirmekte zorlandıklarını belirtti.  Devletten herhangi bir destek alamamış kahvehaneler lokantalar kıraathane kapatıldı. Paket servisine de birçok esnaf uygun değil.  Hükümet destek verdiğini belirtiyor ama verdiği kredi. Kredi de destek değil günü geldiği zaman faizi ile birlikte esnaf onu geri ödemek zorunda. Geri ödemelerde de birçok esnafın zorlandığını ödeme yapamadığını gördük” dedi.

ÇİFTÇİ ELİNDEKİ ÜRÜNÜ ZARARINA SATTI

“BAĞKUR primini ödemeyen kirasını bile karşılayamayan birçok esnaf var. Esnaf artık kapatma noktasına geldi” diyerek sözlerini sürdüren Köksal; “Bazıları işçi çıkarmak yasak olduğu için ücretsiz izne çıkartıldı.  Bin lira para ile kim geçinebilir ki. İşçi adeta açlığa mahkûm edildi. İş yerlerine devlet desteği yok ve hem işveren hem işçi ayakta durmakta zorlanıyor. Bu tarım için de geçerli. Çiftçi elindeki ürünü zararına sattı. Üretim maliyetinin artması zaten çiftçinin belini büktü. Aynı şekilde hayvancılık ile uğraşanlarda aynı durumda. Süt fiyatları 12 aydır yerinde sayıyor. Çiğ süt ile bir artış olmadığı için insanlar süt ineklerini kesiyor. Besiciler ithal etler yüzünden çok büyük zarara uğradılar.  İmalat sektöründen emekliye kadar her kesime acı reçetenin faturası çıkarıldı” diye konuştu.

HAK ETTİKLERİ DESTEK PAKETİNİ ALMALARI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Bütçe çalışmaları hakkında da bilgi veren Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Burcu Köksal; “ Bütçe siyasi bir tercihtir. İster ranttan yana kullanırsınız, ister halktan yana kullanırsınız. 18 yıldır ülkeyi yöneten Ak Parti bari pandemi döneminde parayı vatandaştan yana kullansın.  Bölgemizde özellikle patates üreticileri mağdurlar. İnsanlara sadece sağlık açısından uyarılarda bulundular, ekonomik açıdan ise kaderlerine terk edildiler.  Cumhuriyet Halk Partisi olarak pandemi döneminde esnafa vatandaşa, her kesime çözüm önerilerimizi açıklıyoruz.  Vatandaşın sesi olmaya hak ettikleri destek paketini almaları için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

KÂĞIT OYUNLARINI VİRÜS BULAŞIR DİYEREK YASAKLADILAR

“Türk kültüründe kahvehaneler sosyal hayatımızda önemli bir yer tutar. İnsanlar buralarda sohbet eder arkadaşları ile bir araya gelir” ifadelerini kullanarak konuşmasını sürdüren Köksal; “ Binlerce kahvehane esnafı pandemi döneminde en çok mağdur olan kesim oldu. Kapatıldılar, açıldılar sonra tekrar kapatıldılar kendilerini daha toplayamadan para kazanamadan bir kapatılmaları birçok esnafın bu sektörden ayrılmasına neden oldu. Kağıt oyunlarını virüs bulaşır diyerek yasakladılar. Peki, bende soruyorum,  paradan bulaşmıyor mu bu virüs.  İnsanlar para kullanmayacak yani.  Esnaf zaten gerekli tüm tedbirleri almıştı. Onlar bir umutla güzel şeylerin olmasını beklerken tümden kapatıldılar. Ben şunu görüyorum. Kahveci veya diğer esnaf kapatılmaya karşı değil. Onlar desteksiz kapatılmaya karşı. Avucumuzda ne varsa tükettik.  Devlet bize bir destek sağlasın, kredilerimizi ödeyemez duruma geldik, devlet elimizden tutsun bize destek sağlasın diyorlar” dedi.

KÜÇÜK ESNAFIMIZ AVM İLE REKABET EDEMİYOR

Köksal son olarak; “Özellikle büyük marketlerin açılmasıyla beraber bakkal esnafı zora girdi. Birçoğu kapatmak zorunda kaldı.  Pandemi ile beraber bunlar daha çok etkilendi. İstedikleri desteği alamadılar. Şimdi AVM ile ilgili belli bir yasa teklifimiz var. Ama Cumhur İttifakına takılıyor. Ne yazık ki hükümet küçük esnaftan yana değil. Bu yüzden istenilen teklifler mecliste Cumhur İttifakına takılıyor. Bizim küçük esnafımız AVM ile rekabet edemiyor. Bizim orta direği korumamız lazım” diyerek sözlerini tamamladı. HAKAN DİLEK ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM