• DOLAR
  $1.189,01
 • EURO
  $0,3532
 • ALTIN
  $20.749,74
 • BIST
  1,0599
Kocabaş; “İnsan hakları, özgürlük ve hukuk alanında değişiklikler yapılması lazım”

Kocabaş; “İnsan hakları, özgürlük ve hukuk alanında değişiklikler yapılması lazım”

Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkan Vekili, Kahveciler ve Çay Ocakları Esnaf Odası Başkanı Atilla Kocabaş ; “1980 Anayasasında değişmesi gerekenler olduğuna inanıyorum özellikle insan hakları, özgürlük ve hukuk alanında değişiklikler yapılması lazım.”

“1980 Anayasası, bugüne kadar pek çok maddesi değişti” diyerek sözlerine başlayan Afyonkarahisar ,Kahveciler ve Çay Ocakları Esnaf Odası Başkanı Atilla Kocabaş; “Bugünkü Anayasamız da 173.cü madde açıkça Devlet esnaf ve sanatkârı kuruyucu ve kollayıcı tedbirleri alır diyor. Esnaf ve Sanatkârları koruyucu ve kollayıcı maddelerin olması ama bunun açık bir şekilde ifade edilmesi gerekir.

EVREN’İN ÇIKARTTIĞI ANAYASA DEFALARCA DEĞİŞTİ

Kocabaş sözlerine şöyle devam etti; “1982 Anayasası çok kez değiştirilmiş ve maddelerinin üçte ikisi bu değişimlerden nasibini almıştı. Ancak bütün bu değişimlere rağmen hala yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz.1982 Anayasası’nın üzerinde hala 12 Eylül darbesinin gölgesinin bulunmasıdır.  Anayasa yazılırken bir bütün halde yazılır. 1980 ihtilalından sonra Kenan Evren’in çıkarttığı anayasa defalarca değişti. İlk 4 maddeye dokunulmadan hepsinin gözden geçirilmesi lazım” diye konuştu.

MADDELER GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR

“Hazırlanacak olan yeni anayasa da muallaklar kaldırılıp açıkça yoruma gerek kalmadan tüm maddelerin değiştirilerek hazırlanması lazım” diyerek sözlerini sürdüren Kocabaş; “Hala o darbecilerin hazırladığı Anayasa kullanılıyor. Anayasa değişikliği sonrası Anayasa’da birbiri ile uyumsuz hükümlerin ortaya çıkması, anayasa da farklı dönemlerin ruhunu yansıtan hükümlere sahip olmuştur. Anayasa’da hala yenilenmesi ve değiştirilmesi gereken maddeler vardır.Maddeler gözden geçirilmelidir. Türkiye’nin artık demokratik ve katılımcı bir usulle yeni baştan bir anayasanın yapması özellikle insan hakları, özgürlük ve hukuk alanında değişiklikler yapılması lazım ” ifadelerini kullandı.

VESAYETTEN ARINMIŞ YENİ BİR ANAYASA OLMASI LAZIM

Kocabaş son olarak; “Türkiye’nin önümüzdeki süreçte en önemli meselesi, hukuki ve ekonomik alandaki reformlar ve her türlü vesayetten arınmış yeni bir anayasaya ihtiyacı ortadadır. Bu yoldan geriye dönüş yoktur. 21. yüzyıl Türkiye yüzyılıdır.” Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yenilikleri hayata geçirecek, değişen dünya sisteminde Türkiye’nin yeni konumunu, bölgesel ve siyasal anlamda sürdürdüğü liderlik politikasını güçlendirecek yapısal reformların öncüsü olacak bir anayasa yapılmasında fayda vardır” diyerek sözlerini tamamladı. Hakan Dilek Özel Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM