• DOLAR
  $2.578,2600
 • EURO
  $0,9085
 • ALTIN
  $40.154,3100
 • BIST
  1,2121
Kocabaş ;“ Esnaf, SSK, Bağ-Kur ve Vergi ödemelerinden muaf tutulmalıdır”

Kocabaş ;“ Esnaf, SSK, Bağ-Kur ve Vergi ödemelerinden muaf tutulmalıdır”

 

Afyonkarahisar Kahveciler Ve Çay Ocakları Esnaf Odası Başkanı Atila Kocabaş; ”Sağlık için alınan hiçbir karara karşı değiliz. Tedbirlere evet ancak bizim halimiz ne olacak?”

Daha önce getirilen kısıtlama tedbirleri kapsamında en büyük sıkıntıyı esnafımız yaşadı. Kuşkusuz yeni alınan kısıtlama tedbirleri kapsamında olumsuz etkilenecek olan kesim yine esnaf .”dedi

Alınan kararlar kapsamında esnaf özel olarak desteklenmesi gerektiğini belirten Kocabaş” Yeni alınan kararlardan olumsuz etkilenecek olan esnafımız ekonomik olarak desteklenmelidir. Hiç zaman kaybedilmeden iş yerleri kapanan esnafımıza ve yanlarında çalıştırdıkları personellere nakdi yardım yapılmalı. Kira yardımının yani sıra elektrik,  su, doğalgaz gibi genel giderlerini karşılamak için her ay düzenli olarak belli oranda esnafımıza nakdi yardım yapılmalı. Esnaf ve Sanatkârlar kapalı oldukları bu dönemde SSK, Bağ-Kur ve Vergi ödemelerinden muaf tutulmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Kıraathane ve kahvehanelerde belirli kurallara tabi olarak artık oyun oynanmasına izin verilecek diye beklerken yine kapanması bizler ve esnafımız için daha kötü günlerin başlangıcın olduğunun işaretidir. Normalleşme süreciyle faaliyete geçen mekânlar arasında yer alan kahvehanelerde oyun yasağı zaten vardı. Temmuz ayının ortalarında lokanta, restoran, kafe, kıraathane vb. işyerleri için saat kısıtlaması kaldırıldı. Ancak tedbirler kapsamında okey, kâğıt ve tavla gibi masa oyunlarının oynanmasına izin verilmiyordu. Oyun oynanmayan sadece çay kahve içilen yerde virüsün yayılmasında bizi sorumlu tuttular. Yine olan Kahveci esnafına oldu” diye konuştu.

KARŞILIKLI İÇİLEN ÇAYLAR BİLE KÜLTÜRÜN BİR PARÇASIDIR

Gün içerisinde yalnızca çay kahve ile maliyetini çıkartmaya çalışıyorduk diyerek sözlerine devam eden Kocabaş; “ Kahvehaneler, kıraathaneler 16’ncı yüzyıldan beri var olan, özellikle bizim toplumumuzun ortak değerlerinden olan bir kültürdür. Orada yapılan sohbetler, fikir paylaşımları, oynanan oyunlar, karşılıklı içilen çaylar, bunların hepsi kültürün bir parçasıdır. Tüm siyasetçilerin halka en hızlı ve doğrudan ulaştığı yerler kahvehanelerdir. Seçim zamanları meydanlardan daha büyük önem arz eden kahvehanelere şimdi sahip çıkma zamanı. Biz bu süreci nasıl atlatacağımızı kara kara düşünmeye devam ediyoruz.

“TAMAMEN KEPENK KAPATMA NOKTASINA GELDİK”

Kocabaş; “Öte yandan bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz, elektrik, su, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup, mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır. Anayasamızın 173. Maddesine göre Devlet, Esnaf ve Sanatkârları koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almakla yükümlüdür. Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idame ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçisinin yevmiyesini dahi ödeyemez ve neredeyse tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir” ifadelerini kullandı.

ESNAFIMIZIN MAĞDURİYETLERİ GİDERİLMELİDİR

“Covid-19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız kahvehane işletmecileridir. Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri giderilmelidir” diyerek sözlerine devam eden Kocabaş; “ Bu durumdan etkilenen esnafımıza kira yardımı yapılması, esnafımızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesi, birikmiş olan elektrik, su, doğalgaz faturalarının bütün olumsuzluklar ortadan kalkana kadar ertelenmesi, esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin, devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının daha ileriye faizsiz olarak ertelenmesini veya muaf tutulmasını talep ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. HAKAN DİLEK ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM