• DOLAR
  $3.920,9600
 • EURO
  $1,5297
 • ALTIN
  $58.171,3700
 • BIST
  1,2165
Kızılay uyardı! Stoklarımız azalıyor, ortamımız güvenli, gelin kan verin

Kızılay uyardı! Stoklarımız azalıyor, ortamımız güvenli, gelin kan verin

Ramazan ayı ve koronavirüs salgını sebebiyle kan bağışı ve immün plazma stoklarında azalma yaşanıyor. Türk Kızılay, vatandaşlara kan ve plazma bağışı çağrısı yaptı.

Yeni tip koronavirüsün (COVID-19) gündelik hayat akışını yavaşlatmasına rağmen kan ve immün plazma ihtiyacı sürüyor.

Türk Kızılay, ramazanda kan ve plazma bağışındaki azalma üzerine vatandaşlara çağrıda bulundu. Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı saatler ve hafta sonunda bağışçıların kısıtlamalardan muaf olduğu hatırlatıldı. Türk Kızılay’ı Afyonkarahisar Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Kubilay Akman kan bağışının önemini vurgulayarak şunları söyledi: “Kan, laboratuvarlarda yapılamayan bir doku. Ancak insan insana verirse şifa olabiliyor. Kan acil değil, sürekli bir ihtiyaç. Özellikle küresel pandemi ve ramazanın etkisiyle azalan kan bağışlarımız ve ulusal kan stoklarımız alarm veriyor ve ulusal anlamda bir seferberlik çağrısı gerektiriyor. Ramazan ayında mesai saatlerimizi iftar ve sahur saatlerine göre ayarladık. 1 ünite kan verdiğinizde 3 kişiye can oluyorsunuz, doğaya da bir fidan dikmiş oluyorsunuz” dedi.

MERKEZ SAAT 1’E KADAR AÇIK

Akman sözlerine şöyle devam etti; “Pandemi dönemindeyiz malum, kan bağışlarımız düştü. Buna bir de ramazan ayı eklendiğinde bağışlarımız bayağı bir düştü. Bundan dolayı da yine desteklerinizi de talep ediyoruz. Kızılay kan merkezi olarak akşamları çalışıyoruz. Merkezimizi saat 1’e kadar açıyoruz ve iftardan sonra da kan bağışlarını kabul ediyoruz. Bu şekilde insanlarımıza da gün yüzü oluştururken belki sıkıntıda yaşayabilirler diyerek, oruçlu olarak kan bağışı yapmak orucu bozuyor diye sıkıntı yaşamasınlar diyerek biz kan merkezi olarak gece de çalışıyoruz” diye konuştu

KAN VERMEK İSTEYENLER KISITLAMADAN MUAF

Kısıtlama günlerinde kan vermek isteyen vatandaşların muaf olduğunu belirten Akman; “ Yönetmelik olarak biz bu kısıtlamadan muafız. Kan bağışlamak isteyen kişiler ne yapabilir. “Kanver” internet sitesinden bağış oluşturarak mesaj atabilirler. Bu şekilde hiçbir şekilde sıkıntı yaşamadan bağış merkezimizde cumartesi pazarda dahil akşamları kan bağışı yapabilirler. Sizin aracılığınızla da duyurmuş olalım. Kan bağışlamak isteyenler sokağa çıkma kısıtlamasından muaflar. İsteyen kişilerde internetten başvuru yaparak kan bağışı yapabilir” ifadelerini kullandı.

HASTANELERDEN SÜREKLİ TALEP GELİYOR

Kan bağışın yüzde 40 azaldığını belirten Akman; “Toplumdaki total nüfusa göre kan bağışı oranı yüzde 5 bağışlanması beklenir. Afyon nüfusuna göre hesaplarsak senelik 25 bin, aylık 2 bin olması gerekir. Ama bu bizim pandemi sürecinde ve ramazan ayında yüzde 40 oranında azaldı. Aylık bin yüzlerde kalıyoruz. Bu rakamlarda bizleri sıkıntıya sokmakta. Kanlarda azaldı hastanelerde sürekli talep geliyor. Bu yüzden hep kampanyalar yapıyoruz, ilimizde ilçelerimizde, akşam saatlerinde, ramazanda. Merkezimizi de akşam saatlerimizde açıyoruz” dedi.

KURTARDIKLARI HAYAT ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Belirli bir sayıda kan verenlere berat ve madalya takdim edildiğini belirtti. Akman; “Nedir bu madalyalarımız, 10 tane bağış yapanlara bronz madalya, 25 tane bağış yapana gümüş madalya 25 kan bağış yapanlarımızı altın madalya ile onurlandırıyoruz. Ayrıca yine kan bağışı devam eden bağışçılarımız var. 45 ‘in üzerindeki bağışçılarımıza da plaket vererek böylelikle de teşekkür ediyoruz kurtardıkları hayatlar adına” diyerek sözlerini tamamladı. YURDANUR MERGEN  ÖZEL HABER

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM