• DOLAR
  $3.785,9700
 • EURO
  $1,0827
 • ALTIN
  $61.975,5900
 • BIST
  1,1662
Kitap Fuarı okuyucularını bekliyor

Kitap Fuarı okuyucularını bekliyor

Afyonkarahisar Kitap Fuarı, bu yıl 24 Eylül-3 Ekim 2021 tarihlerinde Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezinde açıldı.  Stantlarda yer alan yayınevleri sahipleri pandeminin kendilerini yüzde yüz etkilediğini dile getirdiler.

Afyon Motor Sporları Merkezi’nde Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program daha sonra müzik dinlentisi ile devam etti. Kitap Fuarının açılışında Vali Gökmen Çiçek, Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve il protokolünün katılımıyla gerçekleştirildi. 110 stantta 200’e yakın yayınevinde çok sayıda kitabın bulunduğu fuar, ziyaretçilerini bekliyor. Hisar Gazetesi olarak yayınevlerinin stantları ziyaret ederek fuar ve organizasyon hakkında görüşlerini aldık.

“İLİMİZDE 40’A YAKIN YAZAR VE ŞAİR VAR”

Şehrimizin güzide yazarlarından Ömer Mazi Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün açtığı stantlarda yerini alan isim oldu. Mazi; “Burası Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün standı. Bu standın özelliği Afyonkarahisar’daki şair ve yazarlar burada yerlerini alacaklar. Biliyorsunuz ilimizde 40’a yakın yazar ve şair var. Kitap fuarında her gün 9 yazarımız burada eserlerini tanıtacaklar,  imza ve söyleşi yapacaklar.  Afyonkarahisar kitap fuarı 3.kez yapılıyor. Daha önce pandemi nedeni ile yapılmamıştı. Şimdi ziyaretçilerin bol okuyucularımızın çok olsun temennisi ile hayırlı olsun diyorum” dedi.

“STANTLAR ÜCRETSİZ VE ÇADIRLAR GAYET DÜZENLİ”

Ankara’dan geldiklerini belirten Çapa Yayınları’ndan Hakan Saraç; “Başlangıç için her şey gayet güzel yüzlerce öğrenci ile bir araya geldik. Çapa Yayınları olarak kaynak kitaplar ve kültür kitaplarıyla eğitim-öğretim hayatına destek olmaya çalışıyoruz. Organizasyon çok güzel, en başında ve en önemlisi burada stantlar ücretsiz ve çadırlar gayet düzenli yerleştirilmiş. Fuarcılık anlamında bizim ülkemizin özellikle kitap fuarında başarılı olduğunu düşünüyorum. İstanbul ve Ankara öncelikli olmak üzere Afyonkarahisar da onlara denk bir fuar alanı yapmış. Öğrenciler daha çok kaynak kitaplarına yöneliyorlar ama kaynak kitaplarından biraz korkuyorlar sınavların zorluğundan. Özellikle LYS ve LKS aşırı zor olduğu için öğrencilerin gözünü korkutuyor. Yayın sektörü olarak pandemi de %100 etkiledi. Bir buçuk yıldır doğru düzgün yüz yüze eğitim göremeyen öğrencilerin kaynak kitaplara yönelmelerini tavsiye ediyorum. Çünkü uzaktan eğitim kalıcı bir etki yaratmıyor. Veliler kaynak kitapları daha çok tercih ediyor. Kitap Fuarı boyunca  da yüzde 50’ye kadar indirimimiz mevcut.” ifadelerini kullandı.

“SABAH SAATLERİNDE İLGİ ÇOK FAZLAYDI”

Fuarın ilk günü ve güzel bir açılış olduğuna dikkat çeken Timaş Yayınları’ndan Fatih Atar; “ Timaş adına bu yıl Afyonkarahisar Kitap Fuarı’na katıldık. Öğrencilerden özellikle yoğun bir ilgi vardı. Zaten biz Timaş olarak daha çok çocuk kitapları ağırlıklı bir stant hazırladık. Özellikle sabah saatlerinde ilgi çok fazlaydı. Gün içerisinde okullardan öğrenciler de geldikçe daha da yoğunlaşacak. Kitaplarımız ana sınıfı düzeyinden, lise düzeyine kadar var. Özellikle ilkokul 3-4 Levent ve Şirin serilerimiz çok sattıklarımızdan. Aynı zamanda tarihi olayların çocuklara uyarlanmış şekli olan, Çanakkale Destanı, Kayı, Osman Gazi, Yavuz Sultan Selim gibi kitaplarımız yine mevcut. Ayrıca daha okuma yazma bilmeyen çocuklar için ebeveynlerin okuyabileceği masal kitapları, görsel ağırlıklı etkinlik kitaplarımız var. Bunlar daha çok kreş çocuklarımız için. Stantlar ücretsiz değil. Fuarda biraz olumsuzluklar yaşıyoruz. Şu an için stantlara elektrik veremediler hala. Elektriğimiz yok, pos cihazlarımızı kullanamıyoruz. Barkod okuyucularımızı kullanamıyoruz. Biz etiketle çalışmıyoruz, barkodlu çalışıyoruz. Bunları da belirtelim.” diye sözlerini tamamladı.

“BÖYLE ORGANİZASYONLARDA KAPALI ALANLARIN BULUNMASI GEREKİYOR”

Motif Yayınları’ndan Sedef Esra Uğur ise; “Kitaplarımız arasında okul öncesinden itibaren 4.sınıfa kadar hikaye serimiz var. Boyama kitaplarımız da mevcut. Okul öncesi için, lise ve lise sonrası için Dünya klasiklerimiz mevcut. Akıl oyunlarımız ve büyükler için mangala kitaplarımız var. Mangala kitaplarımız aynı zamanda hafızayı güçlendiren ve destekleyen kitaplardır. Büyükler için renk skalası desteği olanlar da var, sizin tercihinize bırakılan kitaplar da var. Bunlar özellikle hafızayı güçlendirmek ve unutkanlığı gidermek için büyük bir fayda sağlamaktadır. Akıl oyunlarımız ve dini kitaplarımız da var. Öğrenmek için hazırlanan çocuk kitaplarımızın ve yayınlarımızın arkasındayız. Çünkü çocukların hayal dünyasını geliştirdiği için oldukça katkı sağlıyor. Afyon’un böyle organizasyonlar için kapalı alanları bulunması gerekiyor. Sabah geldiğimizde havanın serin olması nedeniyle üşüdük. O yüzden bence Afyonkarahisar’ın güzel kapalı alanlara ihtiyacı var. Pandemiden dolayı bu kadar katılım beklemiyordum kendi adıma ama öğrencilerin gelmesi de güzel oldu. Ben biraz sakin geçer diye düşünüyordum. Sabah yorulduk ama çocuklar için yorulmak güzel bir şey.” ifadelerine yer verdi. Kitaplar konusunda da; “Normal fiyat satışlarımız bu şekilde değil fuar için indirimler yaptık” dedi.

“ÇOCUKLARA FAYDALI OLACAĞINDAN BİZ EMİNİZ”

Afyonkarahisar’da açılan kitap fuarının çok güzel olduğunu belirten Endemik Yayınları’ndan Burçak Kaya Bozatlı ise; “Afyonkarahisar için biraz daha hareketli olmasını bekliyoruz. Sabahki açılış ve Vali Bey’in konuşması gayet güzeldi. Çocuklara faydalı olacağından biz eminiz.  Bence çok güzel çalışma olmuş, bunun devamının gelmesini istiyorum. Organizasyon bence çok iyi, katılım yüksek olursa daha  iyi olacağını düşünüyorum. Öğrencilerimizin bakış acısı çok güzel ve olumlu. Öğleden sonra öğrencilerin katılımını bekliyoruz. Pandemi bizleri bir hayli etkiledi. Kitap fuarına baktığımızda pandemi kurallarına uygun bir şekilde olduğunu görüyorum. Bundan sonra da pandeminin hayatımızda olacağını düşünüyorum.  Endemik yayınları olarak yenilendiğimizi düşünüyorum.  Özellikle üniversite öğrencilerimizin yanındayız.  Çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“AFYON HALKI DA KATILIM SAĞLARSA DAHA ÇOK MEMNUN OLURUZ”

İlk gün itibariyle memnun olduklarını belirten Ankara Gönül Yayınları’ndan Nail Yurtseven; “Fuara katılım ilk gün için çok güzel ama nasıl devam edeceğini bilmiyoruz. Organizasyon harika! Birkaç yere de fuara gittik, burada organizasyonu çok beğendik. Havanın sıcaklığı da tanrıdan. Fuar alanı çok güzel.  Her şeyden memnunuz, inşallah Afyon halkı da katılım sağlar ve daha çok memnun oluruz. Yayınlarımız arasında genelde pedagog onaylı çocuk kitaplarımız var, klasiklerimiz var, dünya klasiklerimiz var.  Daha çok çocuk kitaplarımız mevcut. Pandemi özellikle yayıncıları çok etkiledi. Şu an buranın bile dolu olması lazım ama pandemiden dolayı insanlar tedirgin gelemiyorlar. Ben Afyonkarahisar’a çok geldim burayı gerçekten çok seviyorum.  Keşkek ve mercimekli böreğini çok seviyorum bir de tabi ki sucuğunu.” İfadelerini kullandı. HİSAR ÖZEL HABER

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM