• DOLAR
  $1.367,00
 • EURO
  $0,4985
 • ALTIN
  $20.229,49
 • BIST
  0,9910
Hakan Dilek
Hakan Dilek
hakandilek@afyonhisargazetesi.com
KENTSEL, KAOSSEL OLMASIN
 • 0
 • 2348
 • 01 Mart 2021 Pazartesi
 • +
 • -

MISRİ MAHALLESİNDE POLEMİKLERE VE DEMAGOJİLERE SON VERMEK İÇİN…

Toplumsal yaşamı bir düzene koymak anlamında “iyileştirmeci yönetimlerden” ayrı ayrı beklentisi olan dar gelirli kalabalıklarla devasa değişime talip olmak zordur.

******

1400’lü yılların ikinci yarısında Kasım Paşa tarafından yaptırılan Camii’nin çevresindeki yerleşim alanı en az 600 yıllıktır.

Bu demektir ki Mısri Camii ve çevresi 600 sonra yapılacak kentsel dönüşümle eskiyi koruyan yeni bir kimliğe bürünecektir.

******

Mısri Cami ve çevresindeki evler genellikle ahşap ve bitişik nizamdır.

Evlerin yaklaşık yüzde ellisi 50 metrekare altı, yüzde 50’si de 50 ile 100 metrekare arasındadır.

50-60 yıl önceki mahalle sakinlerinin neredeyse tamamı mahalleden taşınmıştır.

Halen bu bölgedeki evlerde kırsaldan kente göç eden dar gelirli vatandaşlarımız ile mülteciler, 150-200 lira gibi kira ile oturmaktadırlar.

******

Bildiğimiz ve duyduğumuz kadarı ile bugün birinci etap diyeceğimiz kentsel değişim diyeceğimiz kısımda Mısri Camisini merkez tutarak içeriden dışarıya doğru 1,2,3,4,5,6 çanak şeklinde konutlaşma yapılmak istenmektedir.

Mısri Mahallesi’nin bugün şehrin tam merkezinde kalması arsa değerini kentsel dönüşüm sebebiyle olduğundan çok fazla değerli kılarken amiyane tabirle fırsatçı bir zihniyet de “Benim zaten burada bir evim var anlayışı ile” burada 20m2 evi olan da ev istiyor 50 m2 evi olanda hiç ücret ödemeden ev istiyor.

******

Beklentinin çeşitli yüksekliklerde olması burada yapılmak istenen kentsel dönüşümü yavaşlatmakta, tartışmaya açmakta, suflelerle konuşan bazı kişilerin ağzıyla iyi-kötü siyasetçi-bürokrat-yönetici ürettiği kadar hariçten farklı niyetler besleyen tahrikçiler de üretmektedir.

Şu anda bu yazıyı yazarken KRT televizyonunda İstanbul Güngören’de ve çevresinde de yapılacak kentsel dönüşüm ile ilgili bir program yayınlanmaktadır.

Bizim Mısri Camisinde olan kör döğüşü orada da yaşanmaktadır.

******

Ama bizim amacımız bu yazı ona haklı buna farklı davranmak değil kimseyi mağdur etmeden, iyiler ve kötüler yaratmadan bir ortak paydada buluşturarak muhit insanını iç huzuru ile yarına ulaştırmaktadır.

******

Niyetler halis olursa dünyada çözülmeyecek sorun yoktur.

******

O bölgede cirit atan rantçılar var…

Fırsat bu fırsat diyen fırsatçılar var…

Tavşana kaç tazıya tut diyenler var…

Siyaset ütmeye ve üretmeye çalışan ütücüler var…

Varoğlu varlar yani…

******

Durum böyle olunca bu varoğlu varlar sayesinde çözüm odaklı yaklaşımlar kilitleniyor, yukarıda saydığım varoğlu varların ekmeğine yağ sürülüyor, mahalle viraneleşmeye terk ettirilmek isteniyor.

Bazı eleştiri hakkım saklı kalmak şartı ile şimdilik bazı dikkat çeken ikili üçlü oynayan kişilerin demagog tavırlarını ve yapmak istediklerini ilerideki yazılarıma bırakıyor, milletvekillerimizi, belediye başkanımızı, dernek ileri gelenlerini ve ilgili bürokratlarımızı kimseyi mağdur etmeyecek bir ortak paydada buluşmak üzere bir toplantıya çağırıyorum.

******

Eğer müsait olurlarsa yukarda saydığım sayın yöneticilerimizi ve ileri gelenleri bu hafta sonu bazı polemiklere ve demagojilere son vermek ve bir ortak paydada huzur verici çözümlere ulaşma amaçlı olarak gazetemizdeki toplantıya davet edeceğim…

******

İstişare sünnettir ve istişarede hayır vardır.

Niyet hayır, akıbette hayır olur inşallah…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM