• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
kemik iliği nakli başarıyla tamamlandı

kemik iliği nakli başarıyla tamamlandı

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde Pediatrik Kemik İliği Nakli Merkezi, Türkiye de bu yıl Ocak ayıda 36’ıncı Pediatrik Kemik İliği Nakli Merkezi olarak ruhsat aldı. Merkezde 8 Temmuz 2020 tarihinde 14 yaşındaki erkek çocuğa yapılan başarılı kemik iliği nakli hakkında Tıp Fakültesinin Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Eker tarafından basın toplantısı düzenlenerek bilgi verildi.AFSÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Eker, Pediatrik Kemik İliği Nakli ünitesinde ilk kemik iliği nakli tedavisini başarıyla gerçekleştirmenin haklı sevinci ve gururunu yaşadıklarını söyledi. Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Eker, yılmadan yürüttükleri çalışmalarla başarıya ulaştıklarını söyleyerek, “Yaklaşık 4 yıldır meslektaşım ve yol arkadaşım Dr. Öğretim Üyesi Özge Vural, üniversite yönetimi, idari kadro, tüm dâhili ve cerrahi branşlarda ki akademik kadro, Telapatik Aferez Merkezi Kök Hücre İşleme Dondurma Saklama Merkezi ve Kan Merkezi ile tüm laboratuarlar, hemşirelik, sekretarya, temizlik, eczacılık ve teknik hizmetlerle birlikte yaptığımız çalışmalarla inancımızın başarıyla taçlandığı güne ulaştık. Bilindiği üzere Afyonkarahisar’ın yanı sıra Bursa, İzmir Antalya ve Ankara’ya kadar olan yakın bölgemizde ki 13 ilde ki tek pediatrik yani Çocuk Kemik İliği Nakli Merkezi AFSÜ bünyesinde bulunmaktadır.” şeklinde konuştu.

 


“NAKLEDİLEN İLİK TUTTU ÜRETMEYE BAŞLADI”Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Eker, kemik iliği naklini yaptıkları 14 yaşındaki erkek hastanın kendilerine kan değerlerindeki ağır düşüklük nedeniyle başvurduğunu açıkladı. Eker şunları söyledi: “14 yaşında ki çocuğun kan değerlerinde ki bu düşüklük hastamızda ciddi enfeksiyon, kanama, kalp yetmezliğine neden olan kansızlık bulgularına yol açmıştı. Hastaya çok ağır aplastik anemi yani kemik iliği yetmezliği tanısı koyduk. Tek tedavi şansı kemik iliği nakliydi. Bu nedenle önce hastanın anne, baba ve kardeşlerini taradık. 8 yaşında ki erkek kardeşinin tam uyumlu olduğunu saptadık. Hastanın kemik iliğini boşaltmak, nakledeceğimiz kemik iliğine yer açmak ve doku reddini engellemek için 6 gün hazırlı protokolü adını verdiğimiz yoğun bir tedavi süreci uyguladık. Bu süreç ardından genel anestezi altında ameliyathane de yaklaşık 2 saat süren bir işlemle vericinin leğen kemiklerinden topladığımız kemik iliğini hastamıza başarılı bir şekilde naklettik. Bugün (dün) itibariyle naklettiğimiz iliğin tutarak üretmeye başladığı bilgisini kamu ile paylaşmak istiyoruz.”

 


“HEDEFTE ULUSLARARASI AKREDİTASYON VAR”

“Hastamızın da verici kardeşinin de sağlık durumları çok şükür iyidir.” diyen Eker, “Umarım kısa bir süre sonra hastamızı taburcu ederek ayaktan takip etmeye başlayacağız. Darısı nakil için uygun zamanı veya vericinin bulunmasını bekleyen 7 hastamızın başına diyoruz. Hedefimiz uluslar arası standartlarda ki AFSÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Pediatrik Kemik İliği Nakil Ünitesinin gerekli akreditasyon süreçlerini en kısa sürede tamamlayıp Türkiye ve dünya da sayılı uluslar arası akradite sayılı kemik iliği merkezleri arasına girmektir.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM