• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
 Kaymak Dolması’na talep artıyor.

 Kaymak Dolması’na talep artıyor.

Lokum ve şekerlemesi ile ünlü Afyonkarahisar’da “kaymak dolması” na ilgi artıyor.

Günde yaklaşık 50 ton lokum üretimi yapılan kentte sadece kış aylarında çıkan “kaymak dolması” kentte yaşayanların öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. Kış aylarının özel bir çeşitli haline gelen “kaymak dolması” nı ilk kez dedelerinden öğrendiklerini ve zamanla bu kalıplaşmış lezzeti devam ettirdiklerini belirten iş yeri sahibi Ömer Altınay patent ve üretim bakımından da kendi firmalarına ait olduğunu belirtti. Altınay “Afyona ve firmamıza özgü bir tatlı çeşitli. Diğer meslektaşlarımız bunu pek yapmıyor ve yapamıyorlar. Patent olarak da üzerimizde olduğu için kaymak dolması kış aylarında yaptığımız özel bir çeşit. Bu senenin kış ayı içerisinde belirli dönemlerinde 4-5 ay gibi çıkıyor. Yine kaymağın içerisine manda kaymağını ekliyoruz. Bu ürünümüz özellikle içerisi kaymak miktarı fazla olduğu için sıcak havalarda yapmıyoruz. Zaten durmaz, dayanmaz içerisindeki kaymakta erime yapar şekeri ile beraber. Kış ayı olmasına karşın ilk çıktığı gün yenmez bu sert olur. İçerisindeki kaymağın, dışındaki şeker dediğimiz kısmını yumuşatması lazım bu da yaklaşık yarım gün veya bir gün sürüyor” dedi.

4-5 gün içerisinde tüketilmesi gerekli

İçerisinde bol miktarda kaymak bulunan “kaymak dolması” sıcak havalarda eridiği için kış aylarında çıkarıldığını belirtirken, ortalama tüketim süresinin de 4-5 gün arası olduğunu söyledi. Altınay “Dayanma süresi de 4-5 gündür. Bu süre zarfında tüketilmesi gereklidir. Bu çeşitimiz de müşterilerimizden hem talep görmekte hem de ilgisini çekmekte. Kış aylarının özel bir çeşiti olarak devam ettirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Afyona özgü bir diğer lezzet Kaymaklı lokum

Afyonkarahisar’ın bir diğer lezzetlerinde birisi olan meşhur “Kaymaklı lokum” da ile özgü lezzet haline geldi. Yapımında manda kaymağı kullanılan lokumu tarihte ilk olarak babasının dedesi bulduğunu söyleyen Altınay “benim babamın dedesinin bulmuş olduğu bir lokum çeşiti. Lokumun tarihçesi çok eski, Osmanlı zamanına dayanan bir tarihçesi var. Padişahlara hazırlatılan bir saray tatlısı, oradan zamanla halkın içerisine karışıyor ve zamanla anadoluya yayılıyor. Bu esnada ilimiz Afyonkarahisar’da da lokum işleyen dedemiz, Afyonun meşhur manda kaymağını da bu lokumda denemek istiyor ve yapıyor. Normal saraylarda yapılan lokumun arasını açarak kaymak sürüyor ve kaymaklı lokumu bulan ilk kişi olarak hem Afyon’da hem Türkiye’de tarihe geçiyor” şeklinde konuştu.

Modern aletler ile üretim yapıyoruz

Tarihsel bakımından değerlendirildiğinde Osmanlı tarihine dayanan lokum günümüze kadar ulaşmış durumda. Değişen teknoloji ile birlikte lokum üretimi yapılan aletlerde farklılaşıyor. Konuyla ilgili konuşan Altınay “Tabiki çağ da modernleşiyor, gelişiyor o zamanlar ki günün imkanlarını biz günümüz modern aletlerle geliştirerek, fabrikasyon sistemi, buhar kazanları gibi makinalarla bu işi devam ettirmeye çalışıyoruz. Dikkat ettiğimiz nokta şu, dedemizin zamanındaki yapmış olduğu ağız tadına biz ödün vermeden devam ettirebilmek. Hem firmamızı hem ilimiz Afyonkarahisar’ın adını kötü etmemek için elimizden geldiği ölçüde devam ettiriyoruz” dedi.

Manda kaymağı ile yapılıyor

Kaymaklı lokumun yapılışını anlatan Altınay “Kaymaklı lokumun yapılışı ise normal lokum işlendiği zaman buhar kazanlarında karıştırılıyor. Pişen lokum sıcaklık derecesine ulaştıktan sonra soğutma mermerleri üzerine bırakılarak açılıyor, soğuyan lokumun arasına günlük manda kaymağını kullanarak hazır hale getiriyoruz” dedi.

Korona virüs etkiledi

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını mücadelesinde bir çok sektör olduğu gibi şekerleme sektörü de etkilendi. Salgın mücadelesinde uygulanan kurallar karşısında iş yapamaz hale geldiklerini ifade eden Altınay kontrollü sosyal hayat dönemine geçilmesiyle işerin yoluna girdiğini söyledi “Şuanda bütün dünyada baş gösteren korona virüsü, pandemi dönemi bütün piyasayı olduğu gibi bizim sektörümüzü de etkiledi mutlaka. Gerek yolların hareketsiz ve müşterisiz kalması, sokağa çıkma yasağı olmasından dolayı işlerimiz etkilendi tabiî ki. Öğrencilerimiz olmaması, turistlerin olmaması gibi nedenler işlerin düzenini etkiledi mutlaka. Şuanda belirli kısıtlamaların kaldırılmasıyla yine işyerimiz yavaş yavaş açılmaya başladı. Afyonumuzun simgesi haline gelen kaymaklı lokumları yine müşterilerimize gönderiyoruz. Pandemi sürecinde de al götür veya internet sitesi üzerinden hijyen kuralları dahilinde yine gönderdik” dedi.  Selçuk Taşkın özel haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM