• DOLAR
  $1.224,43
 • EURO
  $0,353
 • ALTIN
  $21.077,97
 • BIST
  1,0592
Karakuş: Abilik yapın, alacağınızdan vazgeçin

Karakuş: Abilik yapın, alacağınızdan vazgeçin

 

AfjetAfyonsporKulüp Başkanı Süleyman Karakuş, dün düzenlediğibasın toplantısında Afyonlu iş adamlarına seslendi: “Lütfen abilik yapın, bu kulübe destek çıkın, bu alacağınızdan vazgeçin…” Karakuş,Teknik Direktör Bahaddin Güneş ile de yolların ayrılacağını açıkladı.

 

AfjetAfyonspor Kulüp Başkanı Süleyman Karakuş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, dün Afbel Otel’de geçen sezonun ve gelecek sezonun değerlendirmesini yapmak için basın toplantısı düzenledi.Gelir gider dengesi, oyuncular, teknik ekip, sponsorlar, kulübe icra gönderen iş adamları, yeni anlaşmalar ve daha birçok konu üzerine konuşan Afyonspor Kulüp Başkanı Süleyman Karakuş, herkesin merak ettiklerini açıkladı. Kulübü devralma safhasından itibaren yaşanan süreci anlatarak basın toplantısına başlayan Karakuş, “1 Kasım 2021 itibariyle göreve geldik. Göreve geldiğimizde planlaması yapılmış, malum problemleri olan bir takımı devraldık. Aldıktan sonra da devre arasında kadar güzel bir hava yakalayarak ligi ilk 3’te bitirebilecek seviyeye kadar geldik. Onlarca problemle uğraşarak Antalya’daki kampı tamamladık. Giden ve gelen oyuncular oldu. Hocamızın istediği oyucuları da aldık. Hocamızın talep ettiği tüm oyuncularla da yollarımızı ayırdık. Bunları yaparken hiçbir zaman popülizm yapmadık. Afyonspor’un geleceğini ipotek altına almamak için üstün gayret sarfettik. Popülist transfer yaparak da takımın geleceğini karartmak istemedik. Yaptığımız hamlelerin hepsi de takımın geleceği içindi” dedi.

‘BİZ HER ŞEYİMİZLE ŞEFFAF BİR YÖNETİMİZ’

“Bugün itibarıyla faiz ve avukat giderleri hariç ödememiz gereken rakam 12.4 milyon.Bunların yüzde 80’i sezon başında sözleşme yapılan oyunculara ait” diyen AfjetAfyonspor Kulüp Başkanı Karakuş, “SGK, teknik heyet, eski teknik heyet, dava ve alt yapı giderleri var. Bunların toplamı 12.4 milyonluk bir kaynağa bugün itibarıyla ihtiyacımız var. Kasım ayı itibarıyla ödeme yaptığımız rakam 7 milyon civarı. SGK, maliye, alt yapı ve maç başlarına ödeme yaptık. 600 bin liraya yakın da maç başı ödemesi yaptık. Prim ödemesi de 3 milyon civarı ödeme yaptık. Biz her şeyimizle şeffaf bir yönetimiz. Hesabını veremeyeceğimiz bir saniyemiz de bir liramız da yok. Buradaki herkesin üstünde SGK maliyeden dolayı icra var. Dışarıdan bakıldığı gibi kolay bir süreç yönetilmiyor. Alın satın demek kolay. Dün yine basında çıkan transfer yasağı dedikoduları kulağımıza geldi. Öyle bir şey sözkonusu değil. Bize ihbarname gönderen oyuncular var kabul. Onun da toplam rakamı 5 milyon civarı. Burada kimler var? 1. Ligden kalma oyuncular var” şeklinde konuştu.

‘KULÜBE DESTEK ÇIKIN, BU ALACAĞINIZDAN VAZGEÇİN’

Afyonkarahisarlı iş adamlarına seslenen Başkan Karakuş, “En önemlisi çok ağrıma giden üzüldüğüm bir olaydır. Afyonlu iş adamlarına da borcumuz var. Bunu ben buradan son kez söylemek istiyorum. Lütfen abilik yapın, bu kulübe destek çıkın, bu alacağınızdan vazgeçin. Şu zor günümüzde bunu yaparsanız, Afyonspor camiası size ömür boyu minnettar olacaktır. Ben isimlerini vermeyeceğim. Afyon’un kıymetli iş adamları bunlar, hepimizin tanıdığı.Rica ediyorum burada, son kez de bu konuyu konuşmuş olacağım. Bir daha da dillendirmeyeceğim. Vazgeçerlerse vazgeçsinler, vazgeçmezlerse de artık oturacağız, konuşacağız. Büyüklerimize danışacağız, bir şekilde çözmeye çalışacağız. Afyonspor şu anda 1 liranın hesabını yapmaktadır, yapmak zorundadır. Bu meblağlar düşük rakamlar değil büyük rakamlar. Bizden desteğinizi esirgemeyin, sizden ricamız bu alacaklarınızdan vazgeçmeniz, icra konumundan da bizi çıkarmanız” ifadelerine yer verdi.

‘EN BÜYÜK HAMLEMİZ BİTCİ İLE ANLAŞMAK OLDU’

“1. Lig’den kalma şu anda yaklaşık 2 milyona yakın borcumuz var. Faizi hariç. Onlar da bize kalıyor”diyerek sözlerine devam eden Karakuş, “Biz devraldığımızda Afjet hariç hiçbir sponsorumuz yoktu. Yaptığımız en büyük hamleBitci ile anlaşmak oldu. Tarihte dışarıdan özel sektörden en büyük anlaşmaya imza attık. Bunu kendimiz için değil Afyonspor için yaptık. Bugüne kadar Bitci’den bize 3 milyon liralık kaynak aktarıldı. Bunların da yüzde 60’ı SGK Maliye, yüzde 40’ı da primlere gitti. Onların da dekontları, hesapları bilançolarımızda mizanımızda mevcut. Afjet’ten de bize bugüne kadar (bu sponsorluk işini yanlış bulmamakla birlikte) bize 2,5 milyona yakın borç para geldi. Bize bağış falan gelmedi. Şu anda da Afjet’e de borçluyuz. Bu sponsorluk yanlış bir şey değil. Afjet bu ilin çok değerli bir kurumudur. Afyonspor da bu ilin bütün uçlarını birleştiren değerli bir kulüptür. Bu yanlış anlaşılıyor ya, işte Afjet şöyle verdi, Afjet bu yüzden sıkıntıya girdi. Alakası yok gelen para bu işte. Benim dönemimde gelen para bu. Bu da borç olarak geldi. Şu anda bir planlama yapıyoruz. Bunu Vali Hanım’a da aktardık. Kendisi de bilgi sahibi oldu. Valimiz yeni geldi, konu enine boyuna konuşulamadı. Malum Afjet’te de yeni bir yapılanma var. O sebeple beklemek zorundayız. Televizyonda yardım kampanyası yaptık. O gün toplanan para 1 milyondu, şu an 1.3 milyon. Biz göreve geldiğimizde kasamız 1 kuruş yoktu, ilk bununla başladık” diye konuştu.

‘GÜZEL HABERLER DE VAR’

“Karamsar bir tablo çizmek istemiyorum, güzel haberler de var” diyerek sponsorluk konusunda bir müjdeyi açıklayan Başkan Karakuş, “Türkiye’nin ve Dünya’nın en büyük markalarından biriyle anlaşmak üzereyiz sponsor olarak. İsim vermeyeceğim, netleştikten sonra inşallah konuşalım. Yöneticileriyle konuştuk, inşallah ayın 6’sında buraya gelecek. Hem tesisleri gezdireceğiz hem de anlaşmamızı imzalayacağız. Bunun bütün alt yapı üst yapı giderlerimize katkısı olacak. Bunların yanı sıra ilimizinönemli firmalarıyla görüşüyoruz. İsim vereyim Parkafyon’la görüşüyoruz. O yöneticilere teşekkür ediyorum, inisiyatif alacağız dediler, bir söz de verdiler. Netleştikten sonra zaten kamuoyu önünde bir sözleşme imzalayacağız. Ben şunu üzülerek söylüyorum. Bu sene formamızda anlaştığımız bir tane Afyonlu firma yok. Bu çok acı bir durum. Bin tane mermer firması olan bir ilden, 20 bin ton sucuk üreten bir ilden, 40 bin ton lokum üreten bir ilden, 32 bin yatak kapasiteli termal bir ilden  ve 2 milyar yumurta üreten bir ilden bahsediyorum. Bunlar bizim dinamolarımız. Ama bugüne kadar bize gelen yada bizim gidip anlaştığımız bir tane firma yok. Bunu da sizin takdirinize bırakıyorum. Dışarıda konuşmak çok kolay. Yanlış anlamayın maç günü olduğunda VIP Tribününden girmek için de beni en az 100 kişi arıyor. O 75 liralık koltuk ücretini dahi alamıyoruz. Bu beni ağrıma gidiyor. Bu Afyonspor’u sevmek değil. Diğer illerde görüyoruz. Kafede, trafikte, camide spor konuşuluyor. Bizim ilimizde maalesef, ‘Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum’Herkes bunu oynuyor. Bana gelmesin de nereye giderse gitsin. Ben devrederken temiz bir kulüp devretmek istiyorum. Hedefim bu” diyerek düşüncelerini ifade etti.

‘OLAĞANÜSTÜ KONGRE KARARI ALDIK’

“Ben Belediye Başkanımıza özel teşekkür etmek istiyorum” diyen Karakuş,”Şu an 3 takımı sahiplenen bir belediye var. Futbol, voleybol, basketbol. Ne zaman dara düşsek didinen çabalayan Belediye Başkanımıza özel teşekkür etmek istiyorum. Diğer büyüklerimizde de gayret ve destek bekliyorum. Bu şehrimizin sorunu, beraber yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.Genel kurulu 15 gün çerisinde yapacaklarını dile getiren Başkan Karakuş, “Gelecek sezon için de biz bugün toplandık olağanüstü kongre kararı aldık. Bir kongre yapalım bir kendimize gelelim. Belki yönetime girecek yeni bir güç olur, yeni bir talip çıkar. Buradan da belirtmek istiyorum. Keşke büyüklerimiz iş adamlarımız birleşse ve bunu beraber götürsek. Hani diyorlar ya kulübü verin verinverin. Buyursun gelsinler. Projesiyle, programıyla bütçesiyle gelen herkese bu kulüp açıktır. Ama bu kulübü de kimseye peşkeş çektirmeyiz. Bu kulüp bizim değil şehrin kulübü” dedi.

Karakuş sözlerini şu şekilde devam etti: “Yönetimde olmak istemeyen arkadaşlar var, olmak isteyenler var. Onları da hep beraber değerlendireceğiz. Bu kongre neden yapılmalı? Malum olduğu üzere yeni yasa çıktı. Cumhurbaşkanımızın imzasıyla yürürlüğe girdi. Şirket olmak zorundayız artık. Yeni yönetim, bu kulübü A.Ş. yapacak sürece girmek zorunda. Bu A.Ş. için de hakikaten elini taşın altına koyacak, bütçe koyacak, kar-zarar ortaklığına girecek bir yönetimoluşmalı. Buradan da çağrı yapıyorum. Hatta kafamızda değişik modeller var. Keşke Afyonlular hisse alsa. 5 yüz tane Afyonlu toplasak yıllık 50’şer bin lira ödeme yapsa bu kulüp yürür. Bunu da ben bulabiliriz diye düşünüyorum ve bu insanlara yılda bir sefer gidilmeli, ikinci sefer değil. Bir sefer yılda aidat gibi, kar-zarar ortaklığında bu şirket yapılanmalı, bu şirket A.Ş. olarak yoluna devam etmeli. Bu da olmak zorunda zaten 1 yılımız kaldı. Şirketleşmek için eski borçları bir şekilde kapatmamız gerekiyor. Yeni A.Ş.’ye de temiz bir sayfayla devam etmek istiyoruz”

’30 BİN ADET TOKENIMIZ VAR’

Başkan Karakuş, “Bitci’nin Takım için önemli bir imkan olduğunu ifade eden Karakuş, “Şu an 30 bin tokenımız daha var elimizde. İnşallah 2023’ün Ocak, Şubat aylarında yine 3 milyon civarı bir kaynak gelir oradan. Bir de biz 50 kuruştan piyasaya arz ettik. Şu an 3 lirayı geçti beni bildiğim kadarıyla. Tokenlarımızdeğerlendi, 30 bin adet de elimizde var. Afyonspor’un geleceğini kurtaracak bir proje” değerlendirmesinde bulundu.

‘ALTTAN ISITMAYLA İLGİLİ DOSYAMIZI SUNDUK’

Çalışmalara sürekli devam ettiklerini söyleyen Karakuş,”Afyon tarihinde bir ilktir. Hepsinde Afyon firmalarının olduğu forma sponsorluğu, stat sponsorluğu, canlı yayın sponsorluğu, deplasman sponsorluğu, kombine sponsorluğu… Kombine bastıracağız. 10 bin adet kombine bastıracağız. Alt yapı sponsorluğu, loca sponsorluğu yaptık. Kol, sırt, şort, tozluk… bunların rakamlarını belirledik. Kim ne verebiliyor diye. En güzel nokta da stat sponsorluğu. Komple stadın etrafında 286 metre reklam alanı var. 3 metreye bölsek 75 civarı firma yapıyor. Düşünsenize etrafının tamamen Afyon firmalarının olduğunu, Türkiye’ye nasıl bir mesaj veririz. Biz bunlara 15-20’şer bin lira para koyduk. 20 bin lirayı veremeyecek bir firma Afyon’da benim bildiğim yok. 1 Mayıs’tan itibaren buna çalışıyoruz. Kaynak olmadan bir şey olmuyor. Beşiktaş’a gittim, TFF’ye gittim. Hatta Beşiktaş’ta Afyonlu bir hemşerimiz var yönetici Adnan Demir. Onunla konuştum. Spor Toto’ya gittik. Alttan ısıtmayla ilgili dosyamızı sunduk. Bu hafta içi tekrar gideceğiz. 12 milyonluk bir kaynak talep ettik alttan ısıtmayla ilgili. Onaylanırsa o başlayacak. Koşturuyoruz, durmuyoruz” dedi.

‘HOCAMIZLA DEVAM ETMEYECEĞİZ’

Teknik Direktör Bahaddin Güneş ile ilgili gelecekteki planları anlatan Başkan Karakuş, “Hocamızla devam etmeyeceğiz. Kendisine tebliğ ettik, anlayış bekliyoruz. Malum sözleşmesi var, o sözleşmedeki ücreti talep ediyor. Biz de makul bir şey talep et ödeyelim dedik. Bugün yarın netleşir. Yeni, genç jenerasyona uygun, alt yapıya önem veren genç bir kadroyla devam etmek istiyoruz. Şu anda bizim üç mottomuz var. Kurumsallaşalım (A.Ş. olalım), gençleşelim ve güçlenelim. Bu üç noktayı oturtmak zorundayız, buna uygun da hoca bulmak zorundayız. Mevcut hoca 4-5 oyuncu hariç hiçbirini istemiyor.Yeni kadro kurulmasını talep ediyor. Öyle bir bütçe yok. 23 tane sözleşmeli oyuncumuz var. Benden önce iki yıllık anlaşılmış. Bunların hepsini gönderme şansım takdir edersiniz yok. Durum bu hoca noktasında” ifadelerini kullandı.

‘ŞAMPİYONLUK TÜRKÜSÜNÜN ÇALINMASI TARAFTARI DEĞİLİM’

“Ben bu sene şampiyonluk türküsünün çalınması taraftarı değilim” diyerek konuşmasına devam eden Karakuş, “Şu anda şampiyonluk için kadro kurmak istiyorsanız, elli milyonluk bir kaynak lazım. Ağzını açan oyuncu 2,5-3 milyon istiyor. Şu anda A.Ş. formatında kurumsallaştırarak daha genç, daha dinamik, oyun zevki olan, izlettiren bir takım haline getirmek istiyorum. Şampiyonluk baskısına girdiğimiz an yıl bitmiyor, geçen sene bunu yaşadık. Şampiyonluk kadrosu kuruldu, Şampiyonluk türküsü çalındı, olmadı. Ve kadro Afyonspor’un maliyet açısından en maliyetli kadrosuydu, parayla da olmuyor bu iş. Devam edersek bizim düşüncemiz bu. Alt yapı, Alt yapı, Alt yapı… Afyonlu çocuklar… Şu takımda en az yarısının Afyonlu olmasını istiyorum. Aidiyet duygusu oluşmuyor. Aidiyet duygusu oluşmayınca başarı gelmiyor. Şampiyonluk türküsü çalmak kolay, popülist transfer yapmak kolay. 75 liralık koltuk parasını vermeyen adamdan, 75 bin lirayı nasıl isteyeceksin. Bir de bu borçların hepsi bize kalıyor, kimseye kalmıyor. Yarın kimse de olmayacak yanımızda. 12 trilyon hepimizde icra var şu anda. Bunları çevirmek, planlamak kolay bir süreç değil” dedi.

‘100 TANE ALT YAPIDA OYUNCUMUZ VAR’

“Şu an 100 tane alt yapıda oyuncumuz var, A takıma 4 tane çıkar herhalde” diyen Karakuş, “Mithat, Doğukan, Barış gitti. Erhan’ın sözleşmesi bitti. Bizde oynadığı paranın 3 katını talep etti. Bizdeki oyuncular iyileştirme istedi. Doğru planlama, doğru kadro, alt yapı, özkaynak… ondan sora başarı emin olun gelir. Bir de inanan bir hoca olacak, inanırsa olur. Yönetim primini ödemiş, maç başını ödemiş, takım 5 yıldızlı otelde kalıyor. Ne yapsındaha  yönetim? Teknik heyet ve futbolcular sahada artık gerekeni yapacak. Teknik heyetin işini de ben yaptıktan sonra Teknik heyete ne gerek var?” ifadelerine yer verdi.

‘ESKİ YERİMİZE GEÇECEĞİZ’

Karakuş, Otelden çıkacağız bu arada eski yerimize geçeceğiz Uydukent İş Merkezi’ndeki. Otelde aile ortamını yakalayamadık açıkçası. Eski yerimizi hazırlamaya çalışıyoruz, yeni sezonda orada olacağız inşallah” dedi.

‘BOLVADİNSPOR’DAN BİR SOL BEK ALDIK’

İlçelerdeki takımlardan oyuncu alma hususunda bilgiler veren Karakuş,”Bolvadinspor’dan bir sol bek aldık. Bir de orta saha var, onunla da konuşacağız. Menajeri bu hafta içinde gelecek. BAL Ligi’nde final oynadılar, iyi çocuklar. Biraz daha genç, kendini ispatlamaya çalışan kaynakları arıyoruz şu anda. O model üzerinde çalışıyoruz. Yönetim olarak devam etmek istemediğimiz 3-4 tane oyuncunun da maç başı ücretlerini ödeyerek, onlarla çalışmak istemediğimizi tebliğ edeceğiz” dedi.

‘KASAMIZDA ŞU AN 3 BİN LİRA PARA VAR’

Afyonspor’un yeni sezona başlaması için 10 milyona ihtiyacı olduğunu söyleyen Karakuş, “Kasamızda şu an 3 bin lira para var. 20 milyonluk bütçe var yıl içinde. Bunun içerisinde 1,5 milyon SGK maliyenin borcu var, taksitlendirilmiş hariç. Bunu ödememiz gerekiyor çünkü lisans çıkmıyor.2,5 milyon civarı da maç başları var. Etti 4 milyon. 6 milyona da yeni sezonun peşinatlarını ödersiniz, işe başlarız. Devre arasında takviyeydi, gelendi, gidendi, maç başıydı, primdi, deplasman gideriydi, 5 milyon gider. 5 milyon da farklı giderler olur. Yaklaşık 10 milyonluk bir bütçe yaptık biz. Afyon için bu para gerçekten komik bir para. Bugün Bursaspor’un borcu 1 milyar. Transfer tahtasını açabilmesi için 220 milyon TL para yatırması lazım. Eskişehir’in borcu 287 milyon. Komik rakamlar konuştuğumuz rakamlar. Ben diğer kulüp başkanlarıyla konuştuğum zaman dalga geçiyorlar, borç mu bu diyorlar. Hakikaten öyle, devre arasında yaptığımız hamleler bu hale getirdi. Eğer oyuncuları göndermeseydik 5.6 milyon daha ekle üstüne” diyerek basın toplantısındaki konuşmasını sonlandırdı. Ömer Koçak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM