• DOLAR
  $1.256,46
 • EURO
  $0,3911
 • ALTIN
  $16.966,22
 • BIST
  1,0535
Kar yağışıyla birlikte kuvvetli don ve buzlanmaya dikkat!

Kar yağışıyla birlikte kuvvetli don ve buzlanmaya dikkat!

Afyonkarahisar’da kar yağışı aralıklarla devam ederken,  dün gün boyu etkili olan kar yağışı ve soğuk havanın bugün de sürmesi bekleniyor.  Meteoroloji, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 6-10 derece altında seyrettiği bölgede kuvvetli buzlanma ve don uyarısında bulundu

Afyonkarahisar’da dün sabah erken saatlerde başlayan kar yağışı ilerleyen saatlerde etkisini arttırırken, yağış en çok trafikteki yaya ve sürücüleri etkiledi. Dün öğlene doğru etkisini arttıran yağışla birlikte hava sıcaklığı da hissedilir derecede azaldı. Yağıştan dolayı görüş mesafesi de azalırken, kar en fazla trafikteki yaya ve sürücüleri olumsuz etkiledi. Kentin özellikle ana arter ve işlek caddeleri kar altında kalırken, sürücüler karlı yollarda ilerlemekte zaman zaman güçlük çekti.

SICAKLIK DÜŞÜŞLERİ DEVAM EDECEK
Meteoroloji 5. Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Cevher, Afyonkarahisar ile birlikte Denizli ve Uşak’ın haftalık meteorolojik değerlendirmesini İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine yaptı. Cevher, açıklamasında Afyonkarahisar’daki kar yağışının bugün (dün) ve yarın (bugün) aralıklarla devam edeceğini dile getirerek, şunları kaydetti: “Bugün (salı) ve yarın bölgemizde yer yer hafif kar yağışları bekliyoruz. Sıcaklık düşüşleri devam edecek. Arkasından Perşembe ve Cuma günü yağış beklentimiz yok. Ancak yine sıcaklıklar mevsim normallerinin altında seyredecek. Hafta sonu yeni bir yağışlı sistem beklentimiz var. Burada yer yer yine kar yağışları alacağımız düşünüyoruz. Önümüzde günlerde Afyonkarahisar’da beklediğimiz sıcaklıklar eksi 5 derece civarında, en düşük sıcaklıklar ise eksi 15 dereceler civarında seyredecek. Denizli en yüksek 0 dereciyi görürken en düşük ise eksi 7 derece bekliyoruz ve yine bölgemizin diğer ili olan Uşak da ise en yüksek eksi 3 derece, en düşük ise eksi 11 derece civarında olmasını bekliyoruz.”

GECE SICAKLIKLARI ÇOK DÜŞÜK

Vatandaşları özellikle kuvvetli buzlanma ve don konusunda uyaran Cevher açıklamalarına şöyle devam etti:
“Tahminlere göre en yüksek sıcaklıklar bile sıfırın altında seyredecek. Bölgemizde kuvvetli buzlanma ve don ile birlikte şiddetli soğuk hafta geçireceğimizi düşünüyoruz. Bu noktada bütün vatandaşlarımızı ve karayollarını kullanan sürücülerimizi buzlanmaya ve dona karşı uyarıyoruz, tedbirlerini alsınlar diyoruz. Özellikle araçlarında zincir ve kar lastiği olmadan yola çıkmasınlar diyoruz.” Bugün de aralıklarla kar yağışının beklendiği Afyonkarahisar’da gündüz sıcaklığı sıfırın altında 5, gece sıcaklığının ise eksi 11 derece dolayında olması bekleniyor. Yarın ise haftanın en soğuk günü yaşanacak. Afyonkarahisar’da gece sıcaklığı sıfırın altında 13 dereceye kadar inecek. Gündüz sıcaklığının ise eksi 4 derece dolayında olması bekleniyor.

KUVVETLİ DON VE BUZLANMA BEKLENİYOR

Öte yandan, Meteoroloji, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 6-10 derece altında seyrettiği bölgede kuvvetli buzlanma ve don uyarısında bulundu. Kar yağışının bölge genelinde aralıklarla devam edeceği tahmininde bulunulan açıklamada, il genelinde soğuk hava dalgası ile kuvvetli buzlanma ve don olayının etkisinin devam edeceğini açıkladı. Öte yandan bölge genelinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin 6-10 derece altında seyretmeye devam etmesi tahmin edilirken, şehir merkezindeki hava sıcaklığının ise en yüksek sıfırın altında 5 derece olması bekleniyor.
Ayrıca yapılan uyarıda bölge genelinde etkisini sürdürecek olan soğuk havanın sebep olacağı kuvvetli buzlanma ve don olayına karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi. AFYONŞEHİR

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM