• DOLAR
  $1.184,0100
 • EURO
  $0,2815
 • ALTIN
  $36.721,0000
 • BIST
  1,2081
“Kanunlar çıkartılsa da, önemli olan insanın vicdanıdır”

“Kanunlar çıkartılsa da, önemli olan insanın vicdanıdır”

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür. BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti.

Avukat Yusuf Onur Seçme; “ 25 Kasım ile ilgili olarak kadına şiddete yönelik kamularla ilgili olarak birçok yer gündeme gelmiş. Üzücü hadiseler yaşanmıştır, bu şiddet oranları git gide artmaktadır.”

“Hem toplum vicdanına hem kamuoyunu yaralamaktadır” diyerek sözlerine başlayan Avukat Yusuf Onur Seçme; “Bunu eğitimlisi de, eğitimsizi de her kesimde insanın maalesef kadına şiddete yönelik sadece eğitimle çözülebileceğini düşünmüyorum. Bunun dışında insanların kadına karşı toplumda ki yerine karşı, toplumdaki önemine karşı daha fazla bilinçlendirme yapılması gerektiğini düşünüyorum ben. Maalesef son yıllarda artan şiddet vakaları dünyada da artış göstermesine rağmen ülkemizde daha fazla artış göstermekte. Yanlış bilmiyorsam bu sene için 380 civarında kadına karşı şiddet girişimiyle vefat gerçekleşmiştir. Onun dışında sadece bu fiziksel şiddette değil çalışan kadına iş yerindeki mobingler ya da aile bireyleri tarafından sadece kolluğa ve adli sicillere yansımayan bilinen, bilinmeyen binlerce vaka var” diye konuştu.

AİLE BİLİNCİNDE DE BULUNMAMIZ GEREKİR

Seçme sözlerine şöyle devam etti; “ Biz bu konunun çözümü olarak evlatlarımızı yetiştirirken de bu anlamda aile bilincinde de bulunmamız gerekir. Kadınların ülkemiz tarihinde kronolojik olarak incelediğimizde dünya da kadına seçme ve seçilme hakkı veren bir ülke olarak bulunarak yani kadınların toplumumuzdaki yeri ve yasalardaki yeri göz önünde bulunarak toplumun bilinçlenmesi gerekmekte. Bununla ilgili birçok kanunlar çıkartılsa da, önemli olan insanın vicdanıdır ve bu konuda insanın bilinçlenmesidir” dedi.

TOPLUMDA BİLGİLENDİRME YAPILMASI GEREKİYOR

Seçme; “Maalesef artan şiddet vakalarından dolayı aileler bu anlamda olumsuz etkilenmekte, aile yapısının bozulması bunun önemli sebeplerinden birisi olduğunu düşünüyorum. İnsan hayatının, canlının değeri bilinmesi gerekli diye düşünüyorum. Yetişecek yeni nesillere her insanın eşit haklara sahip olduğu yönünde bilgilendirme yapılması ve doğan her bireyin özgür birey olduğu, kimsenin baskısı ve yönetimi altında yaşamayacağı yönünde toplumda bilgilendirme yapılması gerekiyor. Diğer taraftan bakıldığında kadına yönelik şiddetin kolluk tarafında önlenmesi ile ilgili birçok çalışma var fakat bunların etkin kullanılması gerektiğini düşünüyorum” diyerek sözlerini tamamladı. HAKAN DİLEK ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM