• DOLAR
  7,8333
 • EURO
  9,4610
 • ALTIN
  455,68
 • BIST
  1.325
Kan bağışıyla virüs değil insanlık kazanacak

Kan bağışıyla virüs değil insanlık kazanacak

Türk Kızılay’ı Afyonkarahisar Kan Merkezi, faaliyetlerine aralıksız olarak devam ediyor. Öncelikli olarak koronavirüs nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan Ülkemizde azalan kan stoklarının azalması kan bağışının önemini arttırırken, vatandaşların daha duyarlı olması istendi.

Kızılay yetkilileri sık sık kan stoklarının azaldığına vurgu yaparak vatandaşları kan vermeye davet ediyor.  Afyonkarahisar’da ekim ayında başlatılan ‘Kan Ver Afyon’ kapmayasına kentteki medya mensupları da destek verdi. Kampanya kapsamında ayrıca ekim ayının ilk 15 gününde bin 165 ünite kan bağışında bulundu.

Kızılay Derneği ve Türkiye Afyonkarahisarlılar Platformu öncülüğünde gerçekleştirilen kampanyaya bir destekte kentteki medya mensuplarından geldi. Bu çerçevede bugün Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği öncülüğünde kente görev yapan gazeteciler kan bağışında bulunarak kampanyaya destek verdi. Türk Kızılay Afyonkarahisar Kan Bağış Merkezi Müdürü Kubilay Akman; “ Kan bağışında 15 dakika süren işlem içerisinde vatandaşlarımızın sağlığına olumsuz etki edecek herhangi bir şey yoktur. Kızılay kan merkezleri hastane değildir,  sağlıklı insanların geldikleri, 2 saatte bir dezenfektan uygulamasıyla temizlenen sağlıklı ortamlardır. COVID-19 kan yoluyla da bulaşmamaktadır. Dolayısıyla endişelenecek bir durum yoktur.  Tüm vatandaşlarımızı buna istinaden tekrar kan bağışına davet ediyoruz” dedi.

 

“KAN VER AFYON” KAMPANYAMIZ DEVAM ETMEKTEDİR

Türk Kızılay Afyonkarahisar Kan Bağış Merkezi Müdürü Kubilay Akman; “ Merkez ilçelerde toplam 1161 ünite tam kan rakamına ulaştığını belirtti. Bu bilgilendirmeden sonra kan bağışlayacak basın mensuplarına da şimdiden kurtardıkları hayatlar adına teşekkür ediyorum. Basın sadece haber yapmıyor kan da bağışlıyor sloganıyla, bu erdemli davranışınızdan dolayı sizleri tek tek kutluyorum. Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Türk Kızılay Afyonkarahisar Kan Bağış Merkezi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürlüğü, Kamu Kurumları, Afyon Eğitim Vakfı, özel sektör kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve Türkiye Afyonkarahisarlılar Platformu,  Afyonkarahisar Sevgi Yılı projesi dâhilinde sevgi, saygı, hoşgörü, dayanışma ve yardımlaşma duyguları çerçevesinde ;  “Kan Ver Afyon” kampanyamız devam etmektedir” diye konuştu

KAN SAYISI, ŞU ANDA DÜŞMÜŞ DURUMDADIR

Akman sözlerini şöyle sürdürdü; “01-15 Ekim 2020 tarihleri arasında kan bağış sayılarımız, merkez ilçelerde toplam 1161 ünite tam kan rakamına ulaşmıştır. Buradan emeği geçen tüm iyiliksever destekçilerimize çok teşekkür ediyoruz, kan bağışçılarımıza da kurtardığı hayatlar adına teşekkürü borç biliriz. Koronavirüs salgını nedeni ile kan stoklarımızdaki azalmadan dolayı, kanın sürekli ihtiyaç olduğunu da tekrar belirtmek isteriz. Her gün trafik kazası geçiren, onkolojik rahatsızlıkları bulunan ve ameliyat edilen birçok insan için, her gün kan alınıp ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılması gerekmektedir. Bugün pandeminin oluşturduğu ortam nedeniyle vatandaşlarımız kan bağışında tedirginlik yaşıyorlar. Günlük olarak almamız gereken kan sayısı, şu anda düşmüş durumdadır” ifadelerini kullandı.

VİRÜS DEĞİL İYİLİK YAYILSIN

Akman son olarak; “Kan bağışında 15 dakika süren işlem içerisinde vatandaşlarımızın sağlığına olumsuz etki edecek herhangi bir şey yoktur. Kızılay kan merkezleri hastane değildir, sağlıklı insanların geldikleri, 2 saatte bir dezenfektan uygulamasıyla temizlenen hijyenik ortamlardır. COVID-19 kan yoluyla da bulaşmamaktadır. Dolayısıyla endişelenecek bir durum yoktur.  Tüm vatandaşlarımızı buna istinaden tekrar kan bağışına davet ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM