• DOLAR
  $3.750,6000
 • EURO
  $1,0787
 • ALTIN
  $61.411,3000
 • BIST
  1,1610
‘Kamuda asgari ücretle çalışan hiçbir  işçi yok’

‘Kamuda asgari ücretle çalışan hiçbir  işçi yok’

Türk İş Sendikaları tarafından düzenlenen  “Pandemi döneminde çalışma hayatında güncel gelişmeler” konulu eğitim programına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin: “Kamuda çalışan hiçbir işçi artık asgari ücretle çalışmıyor. Bu bizim yaptığımız sözleşmenin neticesi, 4 bin 100 liranın üzerine çıkardık. Asgari ücreti fiilen oraya çıkardık”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Türk-iş Genel Başkanı Ergün Atalay Afyonkarahisar Akrones Otelinde düzenlenen Türk İş Sendikaları tarafından düzenlenen  “Pandemi döneminde çalışma hayatında güncel gelişmeler” konulu eğitim programına katıldı. Türkiye’nin gücüne, işçisinin emeğine güvenip inandıklarını vurgulayan Bakan Bilgin, sosyal devletin de ürettiği refahı çalışanlarıyla paylaşarak daha fazla güçleneceğini dile getirdi.

Türk- İş sendikasının düzenlediği toplantıda konuşan Bakan Bilgin, Türkiye’nin imzalanan ilk toplu sözleşmesinden bugüne bir kıyaslama yapıldığında en başarılı toplu sözleşmenin gerçekleştirildiğini ve bunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışanların yanında durmasının, verdiği desteğin çok önemli olduğunu vurgulayarak, hem işçiler hem de memurların yapılan toplu sözleşmelerle çok geniş kazanımlar elde ettiğini söyledi.

 “KAMUDA ÇALIŞAN HİÇBİR İŞÇİ ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞMIYOR”

Bakan Bilgin, Türkiye’nin üretim gücünün en önemli göstergesinin ihracat olduğunu ve 200 milyar doları aşan bir ihracatın gerçekleştirildiğini söyledi. Türkiye’nin gücüne, işçisinin emeğine güvenip inandıklarını vurgulayan Bilgin, sosyal devletin de ürettiği refahı çalışanlarıyla paylaşarak daha fazla güçleneceğini dile getirdi. Bilgin, “Biz bugün gururla, alnımız ak çıkıp sizlerle bu sözleşmeyle en düşük ücret alan işçilere 400 lira seyyanen zam yaptıysak bu gücümüzden alarak bunu yaptık. Kamuda çalışan hiçbir işçi artık asgari ücretle çalışmıyor. Bu bizim yaptığımız sözleşmenin neticesi, 4 bin 100 liranın üzerine çıkardık. Asgari ücreti fiilen oraya çıkardık. Dolayısıyla diğer artırımları, yüzdeleri, vesaire hesap ettiğimiz zaman yaklaşık yüzde 35’in üzerinde bir artış oranına ulaştık” diye konuştu.

Türkiye’nin birlik ve beraberlik içinde kapılarını güzel bir geleceğe açacağını ifade eden Bilgin, Türkiye’nin düşmanlarının boş durmadığını söyledi.

Bakan Bilgin, terör örgütlerinin, kendi iradeleri olmayan yabancı istihbarat servislerinin uzantısı cinayet örgütleri olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Bu coğrafyada hiçbir istihbarat örgütüne dayanmadan hiçbir terör örgütü bir hafta bile yaşayamaz. Dolayısıyla Türkiye’ye yönelen ‘PKK/PYD’ dediğimiz yapı, Amerikan istihbarat örgütünün, Suriye’deki Amerikan garnizonundan para alan kiralık elemanlara dönüşmüşlerdir. Bunu herkes biliyor artık. Dolayısıyla ortada PKK bilmem ne, bunlar sahte isimler. Bunlar, bunları kamufle etmek, birtakım insanları aldatmak için kullanılan isimler. Türkiye’nin düşmanları, terör örgütleri, terör örgütlerinin arkasında olan diğer Türkiye düşmanları, uluslararası çevreler şunu bilsinler; Türkiye’nin yolunu kesemeyecekler. Türkiye çalışanlarıyla, işçileriyle, sosyal devletiyle birlikte ekonomisini geliştirerek geleceğe yürüyüşünü devam ettirecektir.”

 

 DÜNYADA BU KADAR GENİŞ SAĞLIK HİZMETİ VEREN ÜLKE YOK”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, toplu sözleşmelerin de bu zor şartlar içinde yapıldığını belirterek, Türkiye’nin, sosyal devlet ilkesine sahip çıkan, onu pratiğe geçiren demokratik bir ülke olduğunun altını çizdi.”Dünyada bu kadar geniş sağlık hizmeti veren ve bunu kamusal bir hizmet olarak kabul eden başka bir ülke zor gösterilir.” diyen Bilgin, ABD’de ve birçok ülkede insanların parası yoksa sağlık hizmeti alamadığını, Avrupa’nın sosyal demokrasi sistemlerinin büyük bir çöküş yaşadığını ifade etti.

 

 TÜRKİYE YÜZDE 10 CİVARINDA BÜYÜYECEK

 

Türkiye’nin ekonomisiyle de hızla büyüdüğüne dikkati çeken Bilgin, şu değerlendirmelerde bulundu

“Türkiye, ilk çeyrekte yüzde 7,2, ikinci çeyrekte yüzde 21,7 büyüdü. Efendim ‘baz etkisiymiş’, birtakım adamlar birtakım hikayeler yazmaya çalışıyorlar. Bu olayı küçültmek için uğraşıyorlar. Sözüm ona bunlar içinde iktisatçılar da var. Evet baz etkisi vardır ama baz etkisini nasıl hesap edecekler. Ben onlara şimdiden buradan söylüyorum, bu yıl sonunda Türkiye yüzde 10 civarında büyüyecek. İddialı bir şey söylüyorum. Türkiye’nin bu büyüme gücü nereden geliyor, üretiminden geliyor. Türkiye, çelik, cevher üretiyor, otomotiv sanayinde çok önemli üretimler gerçekleştiriyor. Her sektörde inanılmaz üretim öyküleri yazıyor.””Türkiye büyümüyor, büyüyor da bizim cebimize yansıyor mu?” şeklindeki eleştirilere işaret eden Bilgin, “Yansıyor. Türkiye’nin işçilerinin cebine, sağlık sistemine, tüketim tarzına, eğitimine yansıyor. Türkiye, çok şükür birçok sorunla baş ederek, bu sorunları aşarak yoluna devam ediyor” dedi. Alaattin Yeşilay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM