• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kalfalık Ustalık Belgesi olanlara lise diploması verilecek

Kalfalık Ustalık Belgesi olanlara lise diploması verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı meslek eğitim merkezlerine gönderdiği yönerge ile ustalık ve kalfalık belgesi almış veya mesleki eğitim merkezinde okumaya devam eden fakat diploma programına dâhil olmayan kişilerin telafi dersler ile ‘‘meslek lisesi diploması’’ sahibi olabileceğini duyurdu.

Mesleki eğitim merkezleri tarafından verilen lise diploması şartlarının genişletildiğinin bildirildiği açıklamada, Mesleki Eğitim Merkezlerinde okuyan ve 11’inci, 12’nci sınıftaki diploma programına dahil olmayan öğrenciler de fark derslerini alarak meslek lisesi diploması almaya hak kazanacaklar.

Daha önce ustalık kalfalık belgesi almış olan ortaokul veya imam hatip ortaokulu mezunu kişiler de diploma programına dahil olarak diploma alabilecekler.  Afyonkarahisar Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Kaya Penbegül, Milli Eğitim Bakanlığının mesleki eğitim merkezlerine verdiği öneme değinerek, “Mesleki eğitim merkezlerinde okuyan öğrencilerimiz eğitimlerini tamamladıklarında hem ustalık belgesi hem de meslek lisesi diploması alarak mezun olup iş hayatına katkıda bulunulmaktadır.  Önceden kalfalık ustalık belgesi alanları da meslek lisesi mezunu olma fırsatı verdi” dedi.

KAYITLAR MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİNDE YAPILACAK

Penbegül; “Diploma almak isteyen adaylarımız için bakanlığımız tarafında Telafi Eğitim Programı hazırlandı. Telafi eğitimleri 2020 / 2021 eğitim öğretim yılı ders yılında başlayacak. Telafi eğitimi uygulamasında her bir dersin toplam ders saatinin 1/6’sından fazlasını devam etmeyen öğrenciler o dersten başarısız sayılacaklar. Telafi eğitimi bir eğitim öğretim yılından (36 Hafta) az olmamak üzere planlanacak olup her bir dersten başarılı olanlara ilgili eğitim öğretim yılı çalışma takviminde belirtilen tarihlerde diploma düzenlenecek. Telafi eğitimine katılacak öğrencilerin kayıtları Afyonkarahisar Mesleki Eğitim Merkezinde yapılacaktır. Lise mezunu olmak isteyen usta ve kalfalarımızı mesleki eğitim merkezlerine uğrayarak daha detaylı bilgi alabilecekler” şeklinde konuştu. Selçuk Taşkın özel

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM