• DOLAR
  $1.308,16
 • EURO
  $0,4924
 • ALTIN
  $18.921,33
 • BIST
  0,9694
Kadınlarımızın projeyi sahiplenmesi ile gurur veren bir esere dönüştü

Kadınlarımızın projeyi sahiplenmesi ile gurur veren bir esere dönüştü

 

Afyonkarahisar’ın tüm ilçeleri, şehir merkezi ve Erkmen ile Yaylabağı Beldelerinde olmak üzere toplamda 20 Kadın Kültür Evi’nin hayata geçirildiği Kadın Kültür Evleri ile Kadın Kültür Evleri bünyesinde kurulan 12 Kadın Kooperatifinin tanıtım programı Vali Gökmen Çiçek, eşi Sümeyra Çiçek hanımefendinin katılımıyla gerçekleştirildi.

GURUR VEREN BİR ESERE DÖNÜŞTÜ

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü gibi özel bir günde, Afyonkarahisar Kadın Kültür Evleri olarak sizlere kendimizi, gözümüzden sakındığımız göz bebeği projemizi tanıtacak olmaktan büyük bir mutluluk duymaktayım” diyerek konuşmasına başlayan Vali Yardımcısı Nurullah Kaya: “Gizemli şehir Afyonkarahisar’ımızın güzide kadınları. Sizler tarih boyunca ortaya koyduğunuz emek ve vefayla bu vatan için ne kadar önemli olduğunuzu gösterdiniz. Bugün ise bu önemin hak teslimiyeti günüdür. Sayın Valimiz Gökmen Çiçek Beyefendi ve Saygıdeğer eşleri Sümeyra Çiçek Hanımefendinin hassas tespitleriyle fark edilen ihtiyaçlarınız, ben ve ekibimin çabaları ile ancak emeklemeyle başlayan bir proje haline gelmiş, siz kadınlarımızın bu projeyi sahiplenmesi ile de bugün dim dik ayakta durabilen gurur veren bir esere dönüşmüştür” dedi.

EL BİRLİĞİYLE YENİ İŞ SAHALARI AÇACAĞIZ

Ardından Belediye Başkanı Mehmet Zeybek kürsüye geldi. Emekleri ve böyle bir projeyi Afyonkarahisar’a kazandırdığı için Vali Gökmen Çiçek’e teşekkür eden Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek: “İnşallah açılan bu Kadın Kültür Evleri başlangıç olur. İş sahası açılması konusunda sizin ne kadar çaba sarf ettiğinizi biliyorum. El birliğiyle ve milletvekillerimizle, hep birlikte Afyon’a yeni iş sahaları açmaya devam edeceğiz. Ben emeklerinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum. Kent merkezinde bir konak satın aldık. İnşallah binanın restorasyonunu bitirip kadın kültür evi olarak hizmete sunmayı planlıyoruz” dedi.

KADIN KÜLTÜR EVLERİ ŞEHRİN TÜM DEĞERLERİNİ ORTAYA ÇIKARACAK

Ardından kürsüye Milletvekili Mehmet Taytak geldi. Taytak konuşmasında: “Afyon’umuza geldiği günden bugüne kadar çok ciddi manada muhterem eşleriyle birlikte elinden gelen her türlü hizmeti ortaya koyan, bizleri buraya toplayan, kıymetli Valimize ve muhterem eşlerine hepinizin önünde hürmet ve saygılarımı sunuyorum. Bir önceki yıl Sevgi Yılı ilan edilmişti. Bu yılda yine Sayın Valimizin ve Kıymetli Hocamız Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu Bey’in düşünceleriyle 2021 Aile Yılı ilan edildi. Bu atılımlarla gerçek anlamda hizmet noktasındayız. Kadınlarımızın bilinçli olarak yetişmesine, manevi değerlere katkı sağlamasına sebep olacak ve 2020 yılında Sayın Valimiz ve muhterem eşlerinin başlattığı Kadın Kültür Evleri dönemin en önemli projelerindendir.Hizmetlerin devamı noktasında sonuna kadar destek olacağım” ifadelerini kullandı.

KADINLAR İNSANDIR. BİZLER İNSANOĞLUYUZ

 

Daha sonra söz alan ve Kadın Kültür Evlerinin önemine dikkat çeken Milletvekili İbrahim Yurdunuseven: “Bugün çok önemli bir günde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde çok güzel bir tanıtımla karşınızdayız. Öncelikle tanıtımda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Büyük bir yükün altına ellerini koydular. Kadın Kültür Evleri sadece kadınları bir araya getiren kadınlara kazanç sağlayan bir yer değil, dikkat ettiyseniz burada kadınlar okuyorlar, sinema seyrediyorlar. Burada danışmanlar var. Kadınların sorunlarını sıkıntılarını dinliyorlar. Bu yılı Aile Yılı olarak kutlayacak olmamız da çok anlamlı. Günümüzde kadına şiddet çok arttı. Bu sorunun temelinde aile var. Aile ortamı ne kadar sağlıklı olursa, bireyler kadına şiddetin ne kadar yanlış olduğunu anlarlar. Gizemli şehir Afyon’da böyle bir organizasyonda buluştuğumuz için çok mutluyum. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum ve sözlerime Neşet Ertaş’ın bir sözüyle son vermek istiyorum; “ Kadınlar insandır. Bizler insanoğluyuz” dedi.

BU PROJE AFYONKARAHİSAR MUCİZESİ

Son olarak konuşan ve bu projenin Afyonkarahisar’ın Mucizesi olduğunu vurgulayan Vali Gökmen Çiçek: “Biz bugün burada sadece Kadın Kültür Evleri, Kadın Kooperatifleri açmıyoruz. Kadın Kültür Marketlerini, E-Ticaret sistemini açmıyoruz. Biz bugün burada kadınlarımızın 7 ay gibi kısa bir sürede gece gündüz çalışmalarına, alın teri dökmelerine, fedakârlıklarına şahitlik ediyoruz. Biz bugün burada Kaymakam ve Belediye Başkanlarının birlikte tuğla taşıdıklarına, birlikte duvar örmelerine, işin içinde her halleriyle dahil olmalarına şahit oluyoruz. Biz bugün birlik ve beraberlik içerisinde neler yapabileceğimize şahit oluyoruz. Ben 7 ay gibi kısa bir sürede böyle büyük işlerin başarılmasını Afyon Mucizesi olarak yorumluyorum” diye konuştu.

PROJENİN AFYON’DA BAŞARILI OLMASI TESADÜF DEĞİL

“Böyle bir mucize ancak Afyonkarahisar’da başarılabilirdi” diyerek konuşmasına devam eden Vali Gökmen Çiçek: “Çünkü kurtuluşun şehrine böyle başarılar yakışır. Çünkü bunu destekleyecek Milletvekillerine ihtiyaç vardı işte buradalar. Bunu destekleyecek Mehmet Zeybek başkana ihtiyaç vardı en başından itibaren ‘Sayın Valim önce ilçelerdeki işleri bitirelim, sonra merkeze döneriz. Orada daha çok iş var” dedi. Bizi destekleyecek Garnizon Komutanımıza ihtiyaç vardı. En başından itibaren öğretim görevlileriyle ve verdikleri desteklerle yanımızda olan değerli Rektörlerimize ihtiyaç vardı. Hepsi bugün buradalar teşekkürlerimi sunuyorum. Tüm bu yapılanları kamuoyunda geniş bir şekilde duyurmak adına basın mensuplarına ihtiyaç vardı. Her konuda onlarında desteğini aldık. Her şeyden önemlisi Afyonkarahisar’ın çalışkan, fedakâr, cefakâr, kadınlarımıza ihtiyaç vardı hepsi bugün bizimleler. Ben böyle bir projenin Afyonkarahisar’da başarılı olmasının bir tesadüf olmadığını düşünüyorum. Her şey bir araya geldi ve ortaya böyle güzel bir sonuç çıktı” dedi.

BU PROJEDE KAYMAKAMLARIMIZ VE BELEDİYE BAŞKANLARIMIZIN BÜYÜK EMEKLERİ VAR

Bu süreçte şahit olduğu anıları ve fedakârlıkları da tek tek paylaşan Vali Gökmen Çiçek: “Bu süreçte Sultandağı ilçesinde Kaymakam ve Belediye Başkanının tuğla taşıyarak 45 günde binayı bitirmelerine şahit oldum. Çobanlar ilçesi ziyaretimde Başkan bana ben “en iyisini yapacağım” demişti bittiğinde şaheser oldu. Böyle bir güzelliğe şahit oldum. Gece gündüz orada çalışmasına ve çok güzel işler başarmalarına şahit oldum. Çay ilçesinde koca bir ormanı bizlere bağışlayan Belediye Başkanının bizlere tahsis etmesine ve Kaymakam beyle birlikte sabahlara kadar denetim yapmalarına şahitlik ettim. Eşlerinin, çocuklarını evde bırakarak projeye destek olmalarına şahitlik ettim. Yine Emirdağ ilçesinde Serkan Başkana güzel bir ev istemiştim. Emirdağ yaparsa en iyisini yapar dedi ve büyük bir alanda tam donanımlı bir ev inşa etti. Bayat ilçesinde hayallerin kısa sürede gerçeğe dönüşmesine şahit oldum. İhsaniye ilçesinde de kısa sürede çalışmalarımız başlayacak. Dinar ilçemizde de yeni eklemeler yapılarak muhteşem bir iş ortaya çıktı. Sandıklı ilçesinde kocaman bir konakta büyük fedakârlıklarla güzel işler çıktığına şahit oldum. Bolvadin ilçesinde de kısa sürede büyük emeklerle muazzam bir Kadın Kültür Evimiz oldu. İscehisar ilçemizde İş insanı Necmettin Ayyıldız beyefendinin desteğiyle muhteşem bir proje ortaya çıktı. Sinanpaşa ilçemizde Belediye Başkanı ve Kaymakam Hanımın emekleriyle çok güzel işler ortaya çıktı. Herkese ayrı ayrı gönülden teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

BUGÜN AFYON İÇİN BİR MİLAT

Programa Video konferans ile bağlanan ve bugünün Afyonkarahisar için bir milat olduğunu belirten Milletvekili Veysel Eroğlu: “2020 yılında Afyonkarahisar’da Sevgi Yılı ilan edilmişti. Gerçekten çok iyi bir şekilde de yürütüldü. Afyonkarahisar her konuda gerek geçen sene Sevgi Yılı gerekse bu seneki 2021 Aile Yılı ile değerli Valimizin başlattığı Kadın Kültür evi ve Kadın Kooperatifleri Projesi Türkiye’ye hatta tüm Dünya’ya örnek olacaktır. Ben buna yürekten inanıyorum. Bugün Afyon için bir milat olduğunu ifade etmek istiyorum. Geleceğe emin adımlarla ilerlemek istiyorsak, kadınlarımızın gelişimine destek vermeliyiz” şeklinde konuştu.

16 BİN 860 KADINIMIZA ULAŞTIK

Konuşmaların ardından Kadın Kültür Evlerinin tanıtımına geçildi. Vali Yardımcısı sunum eşliğinde Kadın Kültür Evleri’ni tek tek tanıttı. Konuşmasında Kadın Kültür Evlerinin kurulma ve kurumsallaşma aşamaları, projenin paydaşları hakkında bilgiler verdi. Vali Yardımcısı Kaya: “İlimiz genelinde 20 Kadın Kültür Evi, 12 Kadın Kooperatifi ile diğer illere de örnek olan Kadın Kültür Evlerimiz Afyonkarahisarlı kadınlarımızın da sahiplenmesi ile ilimiz için bir gurur ülkemiz için bir örnek oldu. Pandemi koşulları nedeniyle 2 ayı kapalı olmak üzere 7 ay gibi kısa bir sürede yani aslında sadece 5 ayda Kadın Kültür Evlerimizde gerçekleştirilen eğitimler, seminerler, sosyokültürel aktiviteler, spor ve sohbet imkânlarıyla 16 bin 860 kadınımıza ulaştık” dedi.

ÜRÜNLER GÖRENLERİ HAYRAN BIRAKTI

Program Kadın Kültür Marketin açılışı ile devam etti. Vali Gökmen Çiçek, eşi Sümeyra Çiçek hanımefendi ve protokol üyelerinin kurdele kesmesiyle açılış gerçekleştirildi. Kadınlarımızın bin bir emekle, el emeği ve göz nuru ile ürettiği ürünlerin sergilendiği markette, kadınlarımız emeklerinin karşılığını aldı. Vali Gökmen Çiçek ile eşi Sümeyra Çiçek protokol üyeleriyle birlikte stantları tek tek dolaşarak, Kadın Kooperatifleri eliyle üretilen ürünlerden satın aldı. Birbirinden güzel ve ihtişamlı ürünler görenleri hayran bıraktı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM