• DOLAR
  $3.939,0500
 • EURO
  $1,1166
 • ALTIN
  $64.335,4000
 • BIST
  1,1640
“Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır”

“Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır”

Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Kadın Kolları Başkanı Nesrin Çelikbilek, Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesi adına önemli bir gün olduğunu belirtti.

Çelikbilek; ” 1934 tarihinde, Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı veren yasanın kabulü, ülkemizde her yıl ‘Kadın Hakları Günü’ olarak kutlanmaktadır.  Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ve bunun dünyada kutlanmasını sağlayan özel bir gün olarak kabul edilmektedir. Dünya Kadın Hakları Günü, tüm dünyada kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak da kutlanmaktadır. “ dedi

“HER ALANDA EŞİTLİK SAĞLANDI”

 Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Kadın Kolları Başkanı Nesrin Çelikbilek“Bu anlamlı gün; Kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, bu konuda bir farkındalık yaratılması ve çözümler bulunması yolunda önemli bir gündür. Çağdaş, demokratik, ileri bir toplum için kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan yararlanmalarının sağlanması büyük önem taşımaktadır. Kadınların kendi hakları uğrundaki mücadeleleri daha eşitlikçi bir toplum yaratılmasını sağlamak ve buna bağlı olarak da toplumun bütünü açısından demokratik bir anlam taşımaktadır.Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması, 1930’larda, Türkiye’de kadınların siyasi haklarını kazanması için gerekli yasaların çıkarılmasını ifade eder. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi; toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimleri’nden birisidir.” İfadelerine yer verdi.

“KADINLARIN TÜRK TARİHİNE BAKILDIĞINDA NASIL BİR ASALET SAHİBİ OLDUĞUNU GÖREBİLİRSİNİZ”

 Başkan Çelikbilek “ 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınlarımıza; milletvekili seçme ve seçilme hakları, 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı. Türk tarihine bakıldığı zaman, Türk kadınının nasıl bir asalet sahibi olduğu görülecektir. Nene Hatun, Asker Saime, Hatice Hanım, Rahime Hanım, Fatma Seher Hanım, Binbaşı Ayşe, Gördesli Makbule, Süreyya Sülün Hanım, Nezahat Hanım ve isimlerini saymakla bitiremeyeceğimiz Türk kadınları, savaşta ve barışta, bağımsızlığımız ve egemenliğimiz için son nefeslerine kadar gayret etmişlerdir. 100 yıl önce, Türk milletini ve devletini yok etmek isteyen güçlere karşı verilen Kurtuluş Savaşı, elbette Türk kadınının desteği ile destanlaşmıştır.Milliyetçi Hareket Partisi Sayın Genel Başkanımız Dr. Devlet Bahçeli Kadının siyasette ve toplumun her kesiminde etkin rol almasını desteklemiştir.Büyük Atatürk’ün dediği gibi; ‘Ey kahraman Türk kadını, sen omuzlar üzerinde göklere yükselmeye lâyıksın’ 5 Aralık kadın hakları gününü kutlarken, başta Türk kadınına her zaman değer vermiş olan büyük Atatürk’ü, Cumhuriyetimizin kuruluşunda emeği geçen kahraman kadınlarımızı saygı ve minnetle ile anıyoruz.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM