• DOLAR
  $1.848,2
 • EURO
  $0,3734
 • ALTIN
  $23.432,89
 • BIST
  1,0168
Kadınanaları Türk Dünyası’na tanıtacağız

Kadınanaları Türk Dünyası’na tanıtacağız

 

 

 

AFYAŞAD Başkanı Muharrem Günay: “Afyonkarahisar’ın Kadınana’larını tüm Türk Dünyası’na örnek şahsiyetler olarak tanıtacağız. Yunus Emre yılına özel kitap hazırlığına da başladık.”

 

 

Afyonkarahisar Yazarlar ve Şairler Derneği’nin (AFYAŞAD) Kurucu Başkanı Muharrem Günay, Afyonkarahisar’ın tarihi simgelerinden Kadınanaları Türk dünyasına tanıtmayı amaçladıklarını ve bunun hazırlıklarına başladıklarını açıkladı.

Kısa bir süre önce kurularak faaliyetlerine başlayan AFYAŞAD yönetim kurulu üyeleri Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti’ni (AGC) ziyaret etti. AGC Başkanı Sezer Küçükkurt, “Afyonkarahisar’ın kültür, sanat ve edebiyatına katkılar sunmak için çıktığınız bu yolda başarılı çalışmalara imza atmanızı diliyoruz. Basın camiası olarak bizler de yapacağınız hayırlı çalışmalarda yanınızda olduğumuzu belirmek isteriz” dedi.

 

Çalışmaları hakkında bilgiler veren AFYAŞAD Kurucu Dernek Başkanı Muharrem Günay, Afyonkarahisarlı şair, yazar ve kültür adamlarını bir araya getirmek ve kültür, sanat hayatına katkıda bulunmak amacıyla dernek faaliyetlerine başladıklarını belirtti. Günay, hedeflerinin Afyonkarahisar’ı münevverler ve mütefekkirler şehri yapmak olduğunu dile getirdi.  Günay, şunları söyledi:

 

KADINANALARIMIZI TANITACAĞIZ

Afyonkarahisar’ımızın dünyaya mal olmuş, Türk Milleti’ne mal olmuş tarihi şahsiyetlerinin tanıtılması, gelecek kuşaklara anlatılması için üzerimize dernek olarak ne düşüyorsa yapacağız. Selçuklu’nun son dönemlerinde Moğol zulmünden kaçarak ilimize sığınan ve ilimizde başta Kadınana suyu olarak bilinen suyu ilimize getirerek su ihtiyacını karşılayan, mezarlıklar ve yol ve köprüler gibi önemli eserler bırakan Kadınanalarımızı Türkiye’ye, tüm Türk Dünyasına ve Dünya’ya tanıtmak, kızlarımızın ve Türk kadınlarının önlerine örnek rol-model şahsiyetler olarak koymak azminde ve kararındayız bu amaçla dernek olarak çalışmalara başladık bile.

AFYONLU ŞAİRLERİN YUNUS ŞİİRLERİNDEN ANTOLOJİ

Ayrıca 2021 yılının ‘Yunus Emre Türk Dili Yılı’ olması ile Yunus Emre’yi ve O’nun sevgiye, kardeşliğe ve hoş görüye dayanan felsefesini ve Türk Diline verdiği önemi anlatmak amacıyla yarışmalar ve toplantılar yapma amacındayız.

Yunus Emre Türk Dili yılı münasebetiyle Afyonkarahisarlı şairlerimizin ‘Yunus Emre ve Türk Dili’ konulu şiirlerinden oluşan bir ‘Afyonkarahisar 2021 Yunus Emre Türk Dili Yılı Şiirleri Antolojisi’ adlı bir eseri çıkarmak azmindeyiz.”

Ziyarette Afyon Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri Sezer Küçükkurt, İsmail Akar, Ömer Elçi, Faruk Kılınç hazır bulunurken, AFYAŞAD’ı temsilen Şaban Korkmaz, Hasan Özpınar ve Habip Akalın yer aldılar.HİSAR

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM