• DOLAR
  $1.865,4900
 • EURO
  $0,6370
 • ALTIN
  $33.189,8500
 • BIST
  1,1963
“Kadın insandır, biz insanoğlu”

“Kadın insandır, biz insanoğlu”

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür. BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti.

Afyonkarahisar Sanat ve Yaşam Derneği Başkanı Başak Nakilcioğlu ise; “Kadın ve erkek insan türünün iki farklı cinsidir” dedi.

Nakilcioğlu; “Biyolojik farklılıklar ve kadın beyni erkek beyni farklılığı bilinen gerçekler. Ancak göz ardı edilmek istenen, ötelenen çok temel bir gerçek var ki o da kadının da, tıpkı erkek gibi insan türünün bir cinsi olduğu gerçeği” dedi.

“Erkeğin ve kadının farklı özellikleri vardır ve bu farklılıklar noktasında birbirlerinden üstün oldukları değil, birbirlerini tamamladıkları görülmektedir” diyerek sözlerine devam eden Afyonkarahisar Sanat ve Yaşam Derneği Başkanı Başak Nakilcioğlu; “Kadın ve erkek insan türünün iki cinsi olmaları nedeniyle eşittirler ve birbirlerini tamamlarlar. Kadın ve erkek erdemler konusunda da eşittir, insandan erdemli olması beklenir; dolayısıyla kadın  ve erkek insan olmak temelinde sorumlulukları  konusunda da eşittirler. Binlerce yıllık dinlerin hiç birinde erdemin, günahın ve sevabın tek bir cinsten beklendiğini göremezsiniz, çünkü dinler de kadın ve erkek için yani insan içindir. Bir insanın diğerine şiddetini nasıl kabul etmiyorsak, kadına şiddeti de kabul edemeyiz. , ne insanlığa ne dine, ne de inanca ne de yaşantılara sığar. Ne demiş Neşet Ertaş;  “Kadın insandır, biz insanoğlu.”

ŞİDDETE UĞRAYAN KADINLAR ASLA YALNIZ DEĞİLDİR

Nakilcioğlu”25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü bu gidişe dur demenin ilk adımıdır. ‘Bir kişi daha eksilmemek’ adına. Bugünü destekle. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde yaşam hakları elinden alınmış tüm kadınlarımızı saygıyla selamlıyorum. Kadına yönelik şiddet insanlık suçudur. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla kadına şiddetin bitmesini diliyor ve “Kadına şiddet, kadınların kaderi olmasın diyor” tüm kadınlarımıza sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum. “Kadına yönelik şiddetin bahanesi olmaz. Kadına Şiddet Suçtur. Şiddete uğrayan kadınlar asla yalnız değildir, şiddet onların kaderi değildir” diyerek sözlerini tamamladı. SELÇUK TAŞKIN ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM