• DOLAR
  $1.971,0400
 • EURO
  $0,6696
 • ALTIN
  $34.563,7700
 • BIST
  1,1938
“Kadın demek anne demek, fedakârlık demek”

“Kadın demek anne demek, fedakârlık demek”

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür. BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti.

Beyaz ay Derneği Afyon Şube Başkanı, Fatma Kavas; “Günümüzde kadına yönelik şiddet olaylarındaki artış toplum olarak değerlerimizden uzaklaştığımızın da bir göstergesi olmaktadır”

25 Kasım. Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü diyerek sözlerine başlayan Beyaz ay Derneği Afyon Şube Başkanı, Fatma Kavas; Bugün “Emine Bulut’u,  Özge can kızımızı tekrar hatırlama günü. Bizler kadın olarak aslında onları hiçbir zaman unutmuyoruz. Günümüzde her üç kadından biri fiziki ve sözlü şiddete maruz kalmakta. Hal böyle olunca da kadına olan şiddeti bir gün değil her gün hatırlamak durumunda kalıyoruz” dedi.

TOPLUM OLARAK NASIL BU HALE GELDİK

Kavas sözlerine şöyle devam etti; “Kadın demek anne demek, fedakârlık demek, karşılıksız sevgi ve eş demektir. Kadınlarımız çok önemlidir. Kadına şiddeti konuşurken aslında ip nerde koptu toplum olarak nasıl bu hale geldik, bunları da konuşmak gerekiyor. Bizim inancımız “cennet anaların ayakları altındadır” ifadesiyle aslında kadına anneye çok özel bir değer vermiştir” diye konuştu.

EL ELE VEREREK BÜYÜK VE CİDDİ BİR KAMPANYA BAŞLATALIM

“Günümüzde kadına yönelik şiddet olaylarındaki artış toplum olarak değerlerimizden uzaklaştığımızın da bir göstergesi olmaktadır” diyerek sözlerine devam eden Kavas; “Kadına yönelik şiddetle ilgili tedbirler alırken, mutlaka aileyi önceleyen tedbirler üzerinde durulmalıdır. Günümüzde görülmektedir ki, yasal yaptırımlar kadına şiddeti azaltmamaktadır. O halde çözüm konusunda da Kadına yönelik şiddeti ve cinsel istismarı önlemek için yasa çıkarmak, buna yönelik eğitim süreçleri ile desteklenmediği dini ve ahlaki değerlerle takviye edilmediği müddetçe tek başına problemi çözmeye yetmediği açıkça görülmektedir. Haydi, gelin hep birlikte, sivil toplum kuruluşları, medya, basın, tüm iletişim araçları, okullarımız el ele vererek büyük ve ciddi bir kampanya başlatalım. Bizler STK olarak Kadına Yönelik Şiddetin önlenmesi için her platformda desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı. HAMZA YILMAZ ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM