• DOLAR
  $1.097,47
 • EURO
  $0,3322
 • ALTIN
  $20.378,39
 • BIST
  1,0470
İsveç’e Kur’an yakma tepkisi

İsveç’e Kur’an yakma tepkisi

Milletvekili Yurdunuseven başkanlığındaki TBMM Hükümlü ve Tutuklu Hakları Komisyonu üyeleri, incelemelerde bulunmak üzere gittikleri İsveç’in Müslümanların yoğun olduğu yerleşim birimi Vastra Götaland bölgesinde, Danimarkalı siyasetçi Paludan’ın Kur’an-ı Kerim yakmasına tepki gösterdiler, bu durumun kabul edilemez olduğuna vurgu yaptılar.

 

 

TBMM Hükümlü ve Tutuklu Hakları Komisyonu Başkanı ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ve komisyon üyeleri, dünyadaki uygulamaları yerinde görmek ve incelemek üzere gittikleri İsveç’te Sollentuna Tutukevi, Uppsala Denetimli Serbestlik Ofisi ve Öseraker Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki uygulamalar ve mevcut durum hakkında incelemelerde bulundu. Başkan Yurdunuseven ve komisyon üyesi milletvekilleri 9-13 Mayıs tarihileri arasında yaptıkları ziyaretlerde İsveç’teki muhataplarıyla görüşmeler de yaptı. Heyet, İsveç Parlamentosu üyeleri ve Adalet Bakanlığı yetkilileri ile iki ülke arasındaki işbirlikleri ve ortak projeler üzerinde de görüşme gerçekleştirdi.

İSLAMOFOBİ YENİDEN DİRİLTİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Komisyon üyeleri İsveçli muhataplarına, Danimarkalı ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan’ın, İsveç’in Vastra Götaland bölgesinde Müslümanların yoğun olduğu Frölunda, Boras ve Trollhattan yerleşim birimlerinde polis korumasında Kur’an-ı Kerim yakmasının kabul edilemeyeceğini vurguladılar. Milletvekili Yurdunuseven başkanlığındaki komisyon üyeleri ‘Bu haysiyetsizce davranışın’ hiç bir hukukta yeri olmadığını İsveçli yetkililere iletti. Ziyareti değerlendiren bir açıklama yapan Milletvekili Yurdunuseven, “Pandemi döneminde yürüttüğümüz yardımsever tutum, milletler arasındaki barışçı ve arabulucu dış politikalarımız sayesinde tabiri caizse ipini çektiğimiz İslamofobinin yeniden diriltilmeye çalışıldığını bizler çok iyi biliyoruz. Yapılan bu çirkin saldırıya karşı da bugüne kadar girişilen her saldırıda olduğu gibi tavrımız nettir” ifadesine yer verdi.AFYONŞEHİR

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM