• DOLAR
  $3.939,0500
 • EURO
  $1,1166
 • ALTIN
  $64.335,4000
 • BIST
  1,1640
İsteğimiz sorunlarımızla ilgili devletimizin çözüm üretmesi

İsteğimiz sorunlarımızla ilgili devletimizin çözüm üretmesi

 

Afyonkarahisar Kahveciler Odası Başkanı Atilla Kocabaş, kahvehanecilerin henüz ilk karantina dönemindeki zararlarını karşılayamadan yeniden kepenk kapatmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Ege Bölgesi Kahveciler Odaları Başkanları, koronavirüs salgını kapsamında alınan önlemler kapsamında iş yerleri kapatılan kahvehaneci esnafının mağduriyetini duyurmak adına bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Ege bölgesi İllerinin Kahveciler Odaları Başkanları katıldı.

Odalar adına açıklamayı Afyonkarahisar Kahveciler Odası Başkanı Atilla Kocabaş yaptı. Kocabaş açıklamasında; “Bir an önce koronavirüs salgının yok olmasını diliyoruz” diyerek başlayan Kocabaş; “Kahvehanelerin, normalleşmeyle birlikte Haziran ayında tekrar açılması işlerini eski haline döndürmedi. Kahvehanelerde oyun oynanması yasaklandı. Bu yüzden açılmasının esnafa hiçbir faydası olmadı. Kahvehanelere gelen insanlar oyun oynamak için geliyor. Bundan dolayı kahvehaneler iş yapamadı. Kirasını, elektriğini, suyunu ve vergisini ödeyemedi. 30-40 tane çayla koca kahvehanenin masraflarını görmek mümkün değil” dedi.

İŞÇİ ÇALIŞTIRAN, İSTİHDAM YARATAN MESLEK KURULUŞLARIYIZ

Mart ayında esnafın mağduriyetini gidermeye yönelik alınan tedbirlerin yeterli olmadığını ifade eden Kocabaş, “Hükümet, Mart ayında koyduğu kısıtlamalarda, esnafa yönelik bazı ekonomik önlemler de almıştı. Bu önlemler kapsamında, kamu bankaların 6 ay ödemesiz, 25 Bin Liraya kadar verdiği düşük faizli krediden esnafın bir kısmı faydalandı. Bir kısmı çeşitli nedenlerden dolayı krediden faydalanmadı. Faydalananların ise kredilerinin günü geldi hatta geçti. Şu anda dükkânlar kapalı. Eğer yeni yılın başında işlerimiz açılırsa, borçlarımız ancak 2021 yılı sonuna kadar toparlayabiliriz. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 25 Kasım’da yaptığı açıklamada, esnafa destekle ilgili yeni bir çalışma başarttıklarını söyleyerek kira, elektrik, doğalgaz ödemeleri karşılığında belirlenecek miktarda hibe ödemesi desteğinin de bulunması Hazine ve Maliye Bakanlığı’na talepte bulunduklarını söylemişti. Bizler Ege Bölgesi Kahveciler Esnaf Odaları Başkanları olarak yıllardır devletimize vergi, sigorta, muhtasar, KDV ödeyen, yanında işçi çalıştıran, istihdam yaratan meslek kuruluşlarıyız. Bizim için kredi ve borçlanma için bir çalışma yapılmadı. Bitme noktasına gelen esnafımızın devletimizin hibe desteklerini bir an önce hayata geçirmesini istiyoruz. Başka türlü ayakta kalma şansımız yok” diye konuştu.

ARTIK DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI. S.O.S VERİYORUZ

Kocabaş, Kahveciler Esnafının devletten bazı talepleri olduğunu ifade ederek talepleri şu şekilde sıraladı; Kapalı olduğumu dönemlerde ve 2021 yılı sonuna kadar vergi, sigorta, BAĞ-KUR, muhtasar gibi devletimizin alacaklarını almamasını ve muaf tutmasını, Devletimizin esnafımıza vermiş olduğu kredilerin 2021 yılı itibaren faizsiz olarak ödemlerinin yapılmasını, İş yerişlerimizin mal sahipleriyle kira hususunda devletimizin mal sahipleri ile kiracılar arasında arabuluculuk yapmasını. Kısa çalışma programı altında devletimizi SGK’lı ve memurlara verilen ücretlerin vergi levhası olan esnafımıza da uygulanmasını, İş yerlerimizde yevmiye ile çalışan garsonlarımızın İlçe Kaymakamlıkları aracılığı ile bu kapalı dönemler içerisinde fondan destek verilmesini Dijitürk’e üye bazı işyerlerimizin kapalı olan dönemler içerisinde ücretlerinin iade edilmesinin sağlanmasını istiyoruz. Tek isteğimiz sorunlarımızla ilgili devletimizin çözüm üretmesi. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. S.O.S veriyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM