• DOLAR
  $1.185,5
 • EURO
  $0,352
 • ALTIN
  $20.704,98
 • BIST
  1,0586
İş yerlerimizi açalım müşteriler HES koduyla restoranlara giriş yapsın

İş yerlerimizi açalım müşteriler HES koduyla restoranlara giriş yapsın

Başkan Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle paket servis ya da gel-al hizmeti veren kafe ve restoranların açılacağı tarih merak ediliyor. Peki, kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak?

Başkan Erdoğan, “Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak?” sorusuna geçtiğimiz hafta Cuma Namazı çıkışı şu yanıtı verdi: “Bu konuyla ilgili Kabine toplantımızda bunun değerlendirmesini yeniden ele alacağız. Endişelerimiz var. Her ne kadar sıkı tutacağız diyorlarsa da sıkı tutulmuyor. Şu anda başarılı bir süreç var, bunu tekrar tersine çevirmek, bunun altına girmek istemiyoruz. Bu süreci dikkatle yürütelim ama elimize gelen verilere bakarız, gerekirse esneme yapılabilir.”

5 KONUYA DİKKAT ÇEKİLDİ

Borçlarını da ödeme noktasında büyük sıkıntı yaşayan yeme-içme sektörü, restoranların yeniden açılması için 5 maddelik teklif hazırladı. Yeme-içme sektörü de yaşanan bu durumun ardından açılmak için çağrıda bulundu. Yeme-içme sektörü temsilcileri özellikle 5 konuya dikkat çekti. Bunlar, restoranlar bir an önce ‘en sert tedbirlerle’ açılsın, alınan tedbirlere uymayanlar gerekirse kapatılsın. Müşterilere HES koduyla restoranlara giriş yapsın. Aşılamada yeme-içme sektörü çalışanlarına öncelik verilsin, risk en aza indirilsin. Hijyen kuralları en katı şekilde uygulansın burada tavize izin verilmesin. Masalar arası sosyal mesafeye dikkat edilsin, uymayanlar cezalandırılsın.

ESNAF OLARAK DEVLETİN HER ZAMAN YANINDA YER ALDIK

Peki, esnaf ne diyor. Afyonkarahisar’da Lokantacılık yapan Yılmaz Pancar; “Pandemi esnafı vurdu evet ama en çokta lokanta ve kafe esnafını vurdu. Biz her zaman iyimser düşündük fakat  dayanacak gücümüzde kalmadı.  Biz Devletimizin aldığı tüm tedbirleri yerine getiriyoruz. Aramızda devletin aldığı tedbirlere uymayanlar olabiliyor ve cezasını tüm esnaf çekiyor. İnşallah Bakanlar Kurulu Toplantısından açılma ile ilgili bir karar çıkar. Esnaf olarak devletin her zaman yanında yer aldık ve almaya devam edeceğiz. Devletimiz neyi nasıl uygun görürse bizde o şekilde tedbirlerimizi alacağız” dedi.

ESNAF DAYANABİLDİĞİ KADAR DAYANDI

Bir diğer lokanta işletmecisi Yusuf Çınar’da duygu ve düşüncelerini belirtti. Çınar; “Memleketimiz ve dünyayı saran koronavirüs COVİD-19 pandemisinden sonra belli işletmelerin tamamen kapatılması kısmen kapatılması zaman zaman açılması gibi işlemlere tabi tutuldu. İnsan sağlığı önemli olduğu için bu son derece normal karşılandı ve esnaf buna dayanabildiği kadar dayandı. Fakat şu andan itibaren Ben sadece lokantalar, kafeler kendim lokanta işletmecisi olduğum için söylüyorum gün geliyor siftah yapmadan dükkanı kapatıyoruz. Mesele sadece lokantalar veya kafeler değil, paket serviste de sorun aynı. Ticaret Bakanlığı’mız bize bir çözüm üretsin. Umarım Bakanlar Kurulu Toplantısından esnaf için olumlu sonuçlar çıkar. Müşterilere HES koduyla restoranlara giriş yapsın. Aşılamada yeme-içme sektörü çalışanlarına öncelik verilsin, risk en aza indirilsin. Hijyen kuralları en katı şekilde uygulansın burada tavize izin verilmesin. Masalar arası sosyal mesafeye dikkat edilsin, uymayanlar cezalandırılsın. Bu tedbirler alınırsa açılma ihtimali yüksek olur” diye konuştu.

İNŞALLAH BAKANLAR KURULUNDAN ESNAF İÇİN GÜZEL SONUÇLAR ÇIKAR

Metin Pancar isimli lokantacı esnafı’ da görüşlerini belirtti. Pancar şöyle konuştu; “İşletmelerimizin açılması bizi sevindirir. Ortada bir çok dedikodu dolaşıyor. Şubat diye duyduk, Mart diye duyduk, herkes bir şeyler söyledi. Hem bu sayede dedikodunun önüne geçilmiş olur.  Erken açılması çok güzel olur. Garsonların şu anda hepsi evde, gelemiyorlar.  Konu zaten sadece bizimle bitmiyor. Bizde ürün alıyoruz, et alıyoruz, kuru bakliyat alıyoruz, bir sürü eşya alıyoruz. Bizim işlerimiz açılması demek onların da işlerinin açılması demek. Ekonominin can bulması demek, yeniden esnafın hayat bulması demek, sıcak para akışı demek. İnşallah Bakanlar Kurulundan esnaf için güzel sonuçlar çıkar. Umudumuz bu yönde” diyerek sözlerini tamamladı.

DEVLETİMİZE İNANIYORUZ VE GÜVENİYORUZ

“Dünya ve Ülke olarak çok zor günlerden geçiyoruz, bunu zaten inkar etmemiz imkansız” diyerek sözlerine başlayan Murat Ünveren isimli esnaf; “Sayın Başkanımız geçtiğimiz hafta Cuma Namazı çıkışı açıklamalarda bulundu. Biz Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası esnafa müjde çıkacağına inanıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir devlettir. Ne vatandaşını nede esnafını zor durumda bırakmaz. Bu sadece kendi vatandaşları için değil, Dünyanın neresinde olursa olsun zorda kalan aman dileyen herkesin yardımına gitmiştir. Devletimize inanıyoruz ve güveniyoruz. Ekonominin çarklarının dönmesi için gerekli tüm tedbirleri alacaktır ve biz esnafa devletin yumuşak yüzünü gösterecektir. Pandemi nedeniyle biz esnaflar çok ama çok zor günler geçirdik. Umarım bu kötü günleri geride bırakıp, yeniden eskisi gibi var gücümüzle vatandaşlarımıza devletimize hizmet etmeye devam ederiz” ifadelerini kullandı.

BU KONUDA DESTEK BEKLİYORUZ

Karahisar Lezzet Lokantasında görev yapan Mehmet Bayar ise; “Müşterilere HES koduyla restoranlara giriş yapsın. Aşılamada yeme-içme sektörü çalışanlarına öncelik verilsin, risk en aza indirilsin. Hijyen kuralları en katı şekilde uygulansın burada tavize izin verilmesin. Masalar arası sosyal mesafeye dikkat edilsin, uymayanlar cezalandırılsın, biz alınan ve alınacak tüm tedbirlere olumlu bakıyoruz. Yeter ki iş yerlerimiz yeniden açılsın. Restoranlarımız kapalı olduğu için çok ciddi kayıplarla karşı karşıya. Paket servisle bir yere kadar telafi ediliyor. O yüzden çalışanların ve müşterilerin HES koduyla girmesi ve çok ciddi tedbirlerin uygulanması şartıyla restoranlarımızın açılmasını istiyoruz. Kısıtlama olmayan saatlerde gerekirse ek tedbirler alarak işletmelerimizin açılması hem istihdam hem de sektörün kaybının sınırlı olması için çok önemli. Bu konuda destek bekliyoruz” diye konuştu.

ESKİ GÜNLERE DÖNMEK BİZLERİ MUTLU EDECEKTİR

Bir başka yeme içme sektörü ile uğraşan Mahmut Benli isimli esnaf ise şöyle konuştu; “ Dükkanlarımızın tekrar eski günlere dönmesi bizleri mutlu edecektir. Biz Devletimizin aldığı tüm tedbirleri yerine getiriyoruz. Aramızda devletin aldığı tedbirlere uymayanlar olabiliyor ve cezasını tüm esnaf çekiyor. İnşallah Bakanlar Kurulu Toplantısından açılma ile ilgili bir karar çıkar. Esnaf olarak devletin her zaman yanında yer aldık ve almaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı. HAKAN DİLEK ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM