• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘İntihar önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur’

‘İntihar önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur’

İl Sağlık Müdürü Korkmaz, Dünya’da yıllık ortalama 700 binden fazla intiharın gerçekleştiğinin tahmin edildiğini belirterek, “İntihar, ciddi ölçüde sosyal, duygusal ve ekonomik sonuçları olan önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur” dedi.

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, 10 Eylül İntiharı Önleme Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. İl Müdürü Korkmaz, gerçekleşen her intiharın çok fazla insanı derinden etkilediğini belirterek, yıllık ortalama 700 binden fazla insanın intihar gerçekleştirdiğinin tahmin edildiğini belirtti. Korkmaz, “İntihar, ciddi ölçüde sosyal, duygusal ve ekonomik sonuçları olan önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur. Dünya üzerinde yılda ortalama 700.000’den fazla intiharın gerçekleştiği tahmin ediliyor ve her intiharın çok daha fazla insanı derinden etkilediğini biliyoruz. Dünya İntiharı Önleme Günü, ‘harekete geçerek umut yaratmak’ temasıyla intiharın bir çözüm yolu olmadığı;  her zaman, her koşul için çözüme yönelik yapılabilecek eylemlerin var olduğu bilincini güçlendirmek ve insan iradesinin umut üretme potansiyeline vurgu yaparak harekete geçmeye teşvik etmeyi amaçlar. Bu tema aslında bir eylem çağrısıdır” ifadelerini kullandı.

‘DOĞRU BİLGİLER ÖĞRENMEK, İNTİHARI ÖNLEME HUSUSUNDA BİZE GÜÇ SAĞLAR’

İntihar hakkında doğru bilgileri öğrenmenin, intiharı önleme konusunda güç sağladığını belirten Korkmaz, mesajının devamında şunları söyledi: “İntihar hakkında doğru bilgiler öğrenmek, intiharı önleme hususunda bize güç sağlar. Bir yakınınızın intihar düşüncesi olduğuna inanıyorsanız bunu kişiyle konuşmaktan korkmayın. İntihar düşünceleri hakkında soru sormak kişinin yardım istemesine ve bu duygularını konuşarak duygusal yükünü boşaltmasına yardımcı olur. YANLIŞ: Bir kişi kendini öldürmeyi gerçekten istiyorsa onu kimse engelleyemez. DOĞRU: İntihar eden insanlar çoğunlukla ölmeyi değil, sahip oldukları hayatı yaşamak istememektedirler. Amaç, yaşadıkları derin acıya son vermektir. YANLIŞ: Kişiye intihar düşünceleri olup olmadığını sormak onun aklına intihar fikrini sokar ve intihar etmesine neden olur. DOĞRU: İntihar düşünceleri hakkında soru sormak kişinin yardım istemesine ve bu duygularını konuşarak duygusal yükünü boşaltmasına yardımcı olur. YANLIŞ: İntihardan bahseden kişi bunu yapmaz, o ancak dikkat çekmeye çalışıyordur. DOĞRU: Kendi hayatına son veren kişilerin yaklaşık %80’i daha önceden çevresindeki kişilere niyetlerinden bahsetmişlerdir. Bir kişi intihar hakkında konuştuğunda her zaman mutlaka ciddiye alınmalıdır!” Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM