• DOLAR
  $2.600,1000
 • EURO
  $0,8930
 • ALTIN
  $40.395,9300
 • BIST
  1,2121
İnsanlar, ilaç almak yerine bitkileri tercih ediyor

İnsanlar, ilaç almak yerine bitkileri tercih ediyor

 

Afyonkarahisar’da son bir haftadır havanın soğumasıyla birlikte aktar dükkanlarında bulunan ürünlere ilgi yüzde 100’den fazla arttı.

Afyonkarahisar’da hava sıcaklıklarının düşmesi sonrasında vatandaşlar vücut direncini korumak için aktarlara yöneldi. Aktarlarda bulunan şifalı bitkilerden faydalanmak isteyen vatandaşlar, kış aylarına girerken aktarlara akın etti.

Yaz aylarına oranla kış öncesi yüzde 100’lük artış yaşayan aktarlar durumdan memnun. Gelen vatandaşlara bitkiler hakkında bilgi verilmesinin ardından özellikle kış çayları tavsiye ediliyor. Vatandaşlar tercih ettikleri bitkileri alarak bünyelerini hastalıklardan korumaya çalışıyor.

“SATIŞLAR HAYLİ ARTTI”

Uzun yıllardır Afyonkarahisar’da aktariye işleten Mustafa Sarıdere kış aylarında vatandaşların bitkilere ilgilerinin arttığını belirtti. Sarıdere; “Yaban otların olan her birinin farklı kullanımı ve faydası vardır. Kış ayları bunlara olan talep oldukça yükseliyor zaten. Afyonkarahisar’a kış bir anda geldiği için bir haftada talepler yüzde 100’den de fazla olarak katlandı. Kış aylarının gelmesiyle beraber bu hareketlilik daha da arttı. Ihlamur, zencefil, zerdeçal, tarçın, karanfil. Hatmi çiçeği örneğin içerisinde 80’ e yakın içerisinde birçok insanı gripten, gribal enfeksiyonlardan koruyabilecek şifalı otlar var. Bu otları medya organlarından, internet ortamlarından insanlar araştırıyorlar. Gelip bizden talep ediyorlar. Ayrıca geleneksel herkesin bildiği gibi ıhlamur, adaçayı, tarçın, zencefil gibi şeyler var” dedi.

GÜNDE 2-3 BARDAK İÇİLMESİNİ TAVSİYE EDİYORUZ

Sarıdere sözlerine şöyle devam etti; “Kış çayı boğazlardaki boğaz enfeksiyonları için en azından tedavi etme açısından olduğu kadar tedaviden önce koruyucu özelliği de var. İçilmesini tavsiye ediyoruz. Günde 1 bardak kış çayı tarzındaki bu otların birleşiminden veya yalnız birer ikişer tane de içebilirler. Esasında vücudun siyah çay ve kahve harici başka şeyleri de alması gerekiyor. Bunu sadece kış çayı olarak değil, alternatif sıcak içecekler platformuna koyup, bütün 1 yıl boyunca içebilecek hale getirmemiz lazım.

Tabi ki bunu günde 10-15 bardak değil de 2-3 bardak içilmesini tavsiye ediyoruz.  Havaların soğumasıyla da müşteri olarak artış var, kar yağması ile beraber daha da bir rağbet olacaktır. İnsanlar hem görsel hem psikolojik olarak daha fazla etkilenecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

“YABAN OTLARIN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR”

Diğer bir aktar Zafer Murat Çakır ise kış boyunca ilgi gören yaban otların faydalarını da dile getirdi. Çakır; “Karayılan otu, ateş basması ve menopoz tedavisi için kullanılıyor. Yabani yer elması, östrojen etkisi ile hormon tedavilerinde elzem yaban ottur. Ginseng, merkezi sinir sistemi hastalıklarında ve yaşlanma karşıtı ilaçlarda kullanılır. Aslankuyruğu, sakinleştirici ve uyuşturucu etkisi ile depresyon tedavilerinde gerekiyor. Adaçayı, cilde fayda eder. Mavi mine çiçeği, karaciğer ve diğer organlar üzerinde yenileyici ve iyileştirici etsine sahiptir. Ihlamur zaten hepimizin bildiği bir bitkidir. Alıç; kolesterol, kalp ritm bozukluğu ve çeşitli kalp hastalıklarına karşı iyi bir tedavi edicidir.

Karahindiba, enfeksiyon hastalıkları ve kansere karşı güçlü bir bitkidir. Hayıt, kısırlık, kansızlık, prostat ve adet düzensizliği gibi türlü dertlere deva olan hayıt otu, minegiller familyasındandır. Zencefil, üst solunum yolu enfeksiyonları tedavisinde ve bağışıklık güçlendirici olarak mükemmel bir bitkidir. Kekik, tüm vücuda fayda sağlıyor. İçinde içerdiği yüksek vitamin ve minerallerin kanserden dahi koruyucu etkisi vardır. Bu şekilde yaban otlarının faydaları gerçekten saymakla bitmiyor. İnsanlar şifa için bir ilaç almak yerine önce bunları tercih ediyor” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM