• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İnşaat sektörü tüccarların  insafına kalmış durumda

İnşaat sektörü tüccarların insafına kalmış durumda

İnşaat malzemeleri fiyatlarında iki senedir yaşanın artışları ve dalgalı piyasayı fırsat bilen tüccarların,inşaatın ana girdi malzemesinin başında gelen demir ve çimentoyu Afyonkarahisar’da komşu illerden en az yüzde 15 daha pahalıya sattıkları ortaya çıktı.

İnşaat demirinin İzmir’den alınması halinde daha ucuza geleceğini belirten Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatif Başkanı Hakan Dilek, tüccarların maliyetin en önemli kalemini oluşturan demir ve çimentoda istedikleri gibi at oynattıklarını belirtti.

Afyonkarahisar Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatif Başkanı Hakan Dilek, inşaat demirinin ton fiyatının illere göre belirlendiğini, ancak Afyonkarahisar’ın demirin en pahalı satıldığı iller arasında yer aldığını belirterek, bu durumdan sektörün olumsuz etkilendiğini söyledi. Afyonkarahisar’da dün saat 16.05’teki fiyatlara göre, 8’lik inşaat demiri ton fiyatı 15 bin, kalın demir ise 15 bin 350 liradan satışa sunuluyor. Ben bu demirleri, Afyon’a 350 kilometre uzaklıktaki İzmir’den alsam adrese teslim fiyatları şöyle: 8’lik demir 14 bin 850, 10’luk demir 14 bin 650, kalın demir 14 bin 500 lira. Aynı şekilde demir fiyatları komşu illerde bizden daha düşük.

ÇEVRE İLLER AFYON’A GÖRE DAHA UCUZ

İnşaat sektöründe en büyük hammaddenin demir ve çimento olduğunu da vurgulayan Başkan Dilek, “Yaklaşık 4 yıldır bu sektörde iştigal etmekteyim. Bu sektörde şunu anlayamadım: “Afyonkarahisar’a yaklaşık 100 kilometre uzakta bir ile bakıyoruz; çimento Afyon’a göre yüzde 15 daha ucuz. Afyon’a uzaklığı 350 kilometre olan İzmir’den getirilse buraya göre fiyatlar yine ucuz. Demir fiyatı dünyada ons üzerinden standart olarak satılır. Ancak Afyon’a gelindiğinde ton başı ortalama 1500 TL gibi fiyat fark ediyor. Hükumetimiz ekonomi politikalarında ‘istikrar sürsün Türkiye büyüsün’ diyor. Lakin böyle bir başta demir ve çimento tüccarlarının devletin bu politikasına uymadığı ortaya çıkıyor.” Ömer Koçak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM