• DOLAR
  $1.980,39
 • EURO
  $0,3812
 • ALTIN
  $24.505,83
 • BIST
  1,0260
İlk Pickleball Türkiye Şampiyonası Afyonkarahisar’da

İlk Pickleball Türkiye Şampiyonası Afyonkarahisar’da

 

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılına özel gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında, spor kenti Afyonkarahisar bir şampiyonaya daha imza atıyor. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek olan ‘Cumhuriyet Cup Pickleball Türkiye Şampiyonası’ Afyonkarahisar’da gerçekleştirilecek.

Pickleballülkemizde Afyonkarahisar’dan doğup yeni gelişmekte olan bir spor dalı. Seyir zevkinin en üst düzeyde olduğu, heyecan verici, hareketli aynı zamanda günümüzün en önemli yaşayış tarzı olan sosyal mesafeye uygun hareketli bir spor aktivitesi. 7’den 77’ye herkesin rahatlıkla oynayabildiği Pickleball sporunun gelişmesi için Afyonkarahisar Picklebal Gençlik Spor Kulübü(APGSK) başta olmak üzere ülkemizin değişik kentlerinde çalışmalar sürüyor. Uluslararası Pickleball Türkiye Temsilcisi Mustafa Türk, “Pickleball sporunu ilk kez 2018 yılında Afyonkarahisar’da iki tahta Pickleball raketi ile tanıyıp bu günlere gelmesi için gece gündüzlü çalışmalarımızı sürdürdük. Çok şükür geldiğimiz yolda büyük başarılar elde ettiğimizi düşünüyoruz” dedi.

Pickleball sporunun gelişmesinde Uluslararası Pickleball Federasyonu Türkiye Temsilcisi, aynı zamanda Afyonkarahisar Pickleball Spor Kulübü’nün değerli Başkanı Mustafa Türk ile Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek alkışların en büyüğünü hak ediyor. Pickleball sporuna attıkları her adımda bu sporun Türkiye’de kalıcı olarak yerleşmelerine sebep oluyor. Afyonkarahisar Gençlik Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci Pickleball Sporunun en kısa zamanda Federasyonunun oluşması için her anlamda desteklerini sürdürüyor.

‘HER BİRİNE AYRI AYRI TEŞEKKÜR EDERİZ’

Pickleball sporunda Türkiye’de ilk defa bir şampiyona düzenlenecek. Organizasyon Komitesi’nin Afyonkarahisar Belediyesi, Afyonkarahisar Pickleball Gençlik Spor Kulübü, Uluslararası Pickleball Türkiye Temsilcisi ve PickleballTurkey’nin olduğu şampiyona da spor kenti Afyonkarahisr’da gerçekleşecek. Afyonkarahisar Pickleball Gençlik Spor Kulübü(APGSK) gerçekleştirilecek olan bu şampiyona ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İlk kez Afyonkarahisar’da düzenlenecek 1.Pickleball Türkiye Şampiyonasında, Afyonkarahisar Belediyesi Gençlik Spor Hizmetleri Müdürü Sami Çetinaktı, Uluslararası Pickleball Federasyonu Türkiye Temsilcisi Mustafa Türk, Afyonkarahisar Gençlik Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek bu şampiyonanın iyi geçmesi için desteklerini esirgememektedirler. Bu anlamda her birine ayrı ayrı teşekkür ederiz” ifadelerine yer verdi.

YARIŞMANIN AMACI

Türkiye genelinde sporu teşvik etmek, ülkemizde çok az bilinen Pickleball’u gençlere tanıtmak, sevdirmek, yetenekli sporcuları tespit etmek ve spor dünyasına kazandırmak, başarılı olanları ödüllendirmek amacı ile düzenlenen şampiyonanın APGSK, Afyonkarahisar Belediyesi ve Pickleball Türkiye’nin denetim ve gözetimi altında yapılacağı belirtildi.AfyonkarahisarAkarçay Rekreasyon Pickleball kortlarında gerçekleştirilecek olan şampiyona, erkeklerde 5,6,7 AĞUSTOS 2022’de, küçüklerde 9,10,11 AĞUSTOS 2022’de bayanlarda ise 12,13,14 AĞUSTOS 2022’de yapılacak.

ŞAMPİYONA BAŞVURU VE SON KAYIT TARİHİ

Turnuva başvurularının internet adresi üzerinden yapılacağı belirtilen şampiyonada, başvurular tüm iller için 30 Haziran 2022 tarihinde başlayacak, 20 Temmuz 2022 saat 23.59’da da sona erecek. Başvuru tarihleri bittikten sonra başvuruların kabul edilmeyeceği bildirildi.Müracaatlarda ilk 32 kişinin Cumhuriyet Cup Pickleball Şampiyonası’na katılabileceği, şampiyonanın 32 kişi ile sınırlı olduğu da vurgulandı.Cumhuriyet Cup Türkiye Şampiyonası Başvuru Web Sayfası “www.pickleballturkey.com” olan yarışmada kategoriler ise 18 Yaş ve üzeri Erkekler, 18 Yaş üzeri Bayanlar, 8-9-10 Yaş karışık kız ve erkek şeklinde olacak.

KURALLAR

Müsabakaların tek set üzerinden eleme usulü oynanacağı açıklanan Pickleball Türkiye Şampiyonasında, sadece final maçlarının 3 set üzerinden oynanacağı belirtildi.

Kurallarla ilgili olarak yapılan açıklamalarda, “Setler 11 sayı üzerinden oynanacak olup beraberlik halinde iki sayı fark oluncaya kadar devam edecek. Türkiye Pickleball Şampiyonasında sadece final maçlarına sıfır top verilecek.Cuma, cumartesi ve pazar günü yapılacak karşılaşmaların saatleri kura çekiminden sonra açıklanacak” şeklinde bilgilendirmeler yapıldı.

Maç saatlerine tüm sporcular uymak zorunda olduğu ve her sporcunun kendi maç saatinden 15 dakika önce turnuva sorumlusuna kortta olduğunu söylemek zorunda olduğunun özellikle altı çizildi.

Maç saatinde kortta olmayan hükmen yenik sayılacağı, her kim olursa olsun taviz asla olmayacağı,Pickleball Türkiye Şampiyonasına katılımın sınırlı olup, sporcu sayısının 32 Bayan 32 Erkek sporcudan oluşacağı,müsabakaların hakemsiz oynanacak olduğu, sadece gözlemci hakemler gerektiğinde oyuna müdahale edeceği,fairplay davranışı göstermeyen sporculara ise önce uyarı verileceği daha sonra ise turnuvadan ihraç edileceği de diğer açıklanan kurallar arasında yerlerini aldı.

Müsabaka oynanırken seyirci ve sporcuların asla yüksek sesle oyuna müdahale edemeyeceği de açıklanırken, Türkiye Pickleball Şampiyonasına katılacak tüm sporcuların sağlık raporu almak zorunda olduğu da bildirildi. Turnuva esnasında bunu belgelemek zorunda şeklinde bir bilgilendirme de yapılan açıklamada,”Aksi takdirde şampiyonaya katılma hakkını kaybeder” denildi.

Ayrıca bildirilen kurallarda, “Afyonkarahisar’dan müracaat edecek sporcularımız özellikle dikkat edeceği konu 2 yıl üst üste yapılan turnuvada puanlama yapılmış olup ilk sekiz içerisinde yer alan sporcular arasında olanlar katılabilecek. İlk sekiz içerisinde yer alıp ama katılmayan olursa onların yerine sırada olanlar şartları yerine getirenler dahil olacaktır.Cumhuriyet Cup Pickleball Türkiye Şampiyonası öncesi beklenmedik bir olay gelişirse turnuva başlamadan iptal edilir”maddeleri de yer aldı.

ÖDÜL TÖRENİ VE ÖDÜLLER

Katılımcı sporculara ve konuklara tesislerde yapılacak olan ödül töreninde kokteyl verileceği açıklandı. Pickleball Türkiye Şampiyonasındaki ödüller ise şu şekilde açıklandı:Erkeklerde birinciye 2500 TL ve  Birincilik Kupası, ikinciye 1500 TL ve İkincilik Kupası verilecek. Kadınlarda birinciye 2500 TL ve Birincilik Kupası, ikinciye 1500 TL ve İkincilik Kupası verilecek. Küçüklerde ise birinciye 2500 TL ve Birincilik Kupası, ikinciye de 1500 TL ve İkincilik Kupası verilecek.Ödül töreni tarihi ve saatininmüsabakaların son günü belli olacağı açıklanırken, turnuvaya katılan ve raketi bulunmayan sporculara, turnuva direktörünün geçici raketler temin edebileceği belirtildi.Diğer açıklanan kurallar ise şu şekilde oldu:

PİCKLEBALL ŞAMPİYONASINA 32 SPORCU YER ALACAK

“Pickleball Türkiye Şampiyonasına katılan sporcular her türlü yeme içme ve konaklamalarını kendileri karşılamak zorundadır. Organizasyon komitesi kalacakları yer konusunda sporculara iletişim konusunda destek olabilecek.Türkiye Pickleball Şampiyonasına 32 sporcu yer alacak. Sporcular müsabakalarını sabah erken saatlerde ve akşam saat 21:00 itibaren iki kortta yapacaklar. Türkiye Pickleball Şampiyonasına kaydolan tüm sporcular yukarıda belirtilen tüm kriterlere uyduklarını kabul etmiş sayılır. Pickleball Türkiye Şampiyonasına katılacak daha önceden başvurularını yapmış herkes turnuva başlangıcından önce kimliklerini ve sağlık raporlarını organizasyon komitesine vermek zorundadır. Aksi halde turnuvaya başvuru yapsalar dahi alınmayacaklardır.” Ömer Koçak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM