• DOLAR
  $1.093,49
 • EURO
  $0,3299
 • ALTIN
  $20.335,5
 • BIST
  1,0471
‘İcra daireleri, icra dosyalarıyla dolup taştı’

‘İcra daireleri, icra dosyalarıyla dolup taştı’

Afyonkarahisar İYİ Parti İl Başkanı Muhammed Mısırlıoğlu dün haftalık basın toplantısını İl Başkanlığı binasında gerçekleştirdi. Mısırlıoğlu, “Bir yılda icra dosya sayısı yüzde 30 oranında arttı. İcra dairelerinde devam eden dosya sayısı 23 milyonu aştı. Vatandaş ‘Nasıl olsa ödeyemeyeceğim’ diyerek tebligatlarını almaya dahi gitmiyor” dedi.

“Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ve bu ekonomik krizin yarattığı toplumsal bunalım artık sosyal krize dönmüş durumda” diyen Başkan Mısırlıoğlu, “Bir yılda icra dosya sayısı yüzde 30 oranında arttı. İcra dairelerinde devam eden dosya sayısı 23 milyonu aştı. İcra daireleri, icra dosyalarıyla dolup taştı. Her gün 18 bin dosya açılıyor. İcra iflas dosyalarının patlaması, muhtarlıkların tebligatlarla dolmasına neden oldu. Ekonomik anlamda sorun yaşayan halk, ‘Nasıl olsa ödeyemeyeceğim’ diyerek tebligatlarını almaya dahi gitmiyor. Uzmanlara göre bu tablo yıl sonuna doğru daha da kötüleşecek. Halkın bankalara 854 milyar lira bireysel kredi, konut, otomobil, ihtiyaç, 242 milyar lira da kredi kartlarından kaynaklanan borcu var.  Yılsonunda çok daha fazla insan hacizle karşılaşacak, icra dosyaları da patlayacak. Çiftçi borç batağında, ürün gübresiz, tarlalar boş kaldı. Üretici köylüler, büyük çıkmaz içinde, tarım girdileri yüksek olduğundan çiftçi artık ekin ekemiyor ve ektiği ürüne arpa, buğday, tütün, meyve ağaçlarına gübre atamıyor. Başta mazot, gübre, tarımsal ilaçlar, hayvan yemi vb. ürünlere yapılan son zamlarla birlikte tarım ve hayvancılık yapılamaz hale geldi” ifadelerine yer verdi.

‘SİZİN HAYATINIZ MAKARA ZATEN’

Başkan Mısırlıoğlu, “AKP Ankara İl Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmazer karpuz almayın, karpuz ekin demiş. Sonra da makara yaptım demiş. Sizin hayatınız makara zaten” dedi. Mısırlıoğlu konuşmasında özetle şunları ifade etti: “Eczanelerde ilaç bazı ilaçlar bulunmuyor. Vatandaşın eczane eczane dolaşarak aradığı ilaçlar arasında hayati önem taşıyan kanser, kalp ve şeker gibi hastalıklar için reçete edilen ilaçlar da var. Konuştuğumuz bir Eczacı kardeşimiz; ‘Grip ilacından hayati önem taşıyan ilaçlara kadar yok. Depolarda da yok. Bu aralar zam geleceği söyleniyor. Ya firma stokluyor, ya da depolar. Hastalar mağdur oluyor. İnsanların sağlığı söz konusu. Bir an önce bu duruma bir çözüm bulunmalı. Allah sonumuzu hayır etsin’ demekte.”

‘EMEKLİ MAAŞI KİRAYA YETMİYOR’

“Emekli maaşı kiraya yetmiyor, faturaları ödeyemiyor” diyen Mısırlıoğlu, “Çarşıda, pazarda, markette, mutfakta yangın var. Emeklilerimiz İnsanca yaşamak istiyorlar” dedi. Mısırlıoğlu şunları ifade etti: “Emeklilerin ve EYT’lilerin büyük bölümü yaşamlarını sürdürebilmek için çalışmaya devam etmektedir. Gıda başta olmak üzere temel ihtiyaç maddeleri fiyatları sürekli artıyor. Ev kiraları, elektrik ve doğalgaz faturaları ödenemez miktarlara ulaşıyor. Ucuz ekmek almak isteyen emekliler, bayat ekmek arıyor.  Emeklilerin büyük bölümü bankalara borçlu olup, önemli bir bölümü ise icralık duruma gelmiştir.  Emekli vatandaşlarımız ‘Artık yeter! Dayanamıyoruz! Tüm emekliler için insanca, onurlu ve huzurlu bir yaşam, çocuklarımız ve torunlarımız için sosyal güvenceli ve güvenli bir gelecek istiyoruz’ demektedir.”

‘EYT’LİNİN MAĞDURİYETİ SONA ERDİRİLMELİDİR’

“Asgari ücret açlık sınırının üzerine çıkarılmalıdır” diyen Mısırlıoğlu, “En düşük emekli maaşı ve bayram ikramiyesi asgari ücretle eşitlenmelidir. Temmuz ayını beklemeden tüm emekli maaşlarına seyyanen ek zam yapılmalıdır.  EYT Yasası derhal çıkarılarak, 4447 sayılı yasanın geriye doğru işletilmesi ile kazanılmış emeklilik hakları gasbedilen EYT’li yurttaşların yaşadığı mağduriyet sona erdirilmelidir. Emekli yurttaşlara yaşamlarının sonbaharında hak ettikleri saygı gösterilmelidir. Temel gıda maddeleri ile elektrik, su ve doğalgaz gibi tüketim harcamalarından alınan KDV kaldırılmalıdır” dedi.

“VALİMİZİ KORUYAMADIK” DEMİYORLAR’

Afyonkarahisar gündeminden bahseden İl Başkanı Muhammed Mısırlıoğlu, “AKP İl Başkanı Sayın Uluçay Vali Gökmen Çiçek’in ilimizden gönderilmesinin olağan dışı gibi gösterilmek istendiğini ifade etmiş. Sayın Uluçay’a göre Sayın Gökmen Çiçek’in daha iki yılını doldurmadan gönderilmesi gayet olağan ve normal bir durummuş. Sayın Gökmen Çiçek’in projelerini bitirmeden gitmesi olağanmış. Hadi oradan. Kimi kandırıyorsunuz. Valimizi koruyamadık, sahip çıkamadık bizim eksikliğimiz diyeceğinize olağan bir durum diye olayı basitleştiriyorsunuz. Kimin nereye atanacağı kamuoyunda konuşulurken sizin ve AKP Milletvekillerinin bihaber olması sizlerin etkisizliğinizin ve beceriksizliğinizin ilanıdır” dedi.

‘TOPLANTISINI YAPACAĞIZ, EDECEĞİZ LAFLARIYLA DOLDURULMUŞTUR’

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay’ın önceki gün yaptığı basın toplantısı hakkında konuşan İl Başkanı Mısırlıoğlu, “Dün AKP il Başkanı Sayın Uluçay basın toplantısında halkın gerçek gündeminden uzak açıklamalarda bulunmuş. Başkan Uluçay  tüm basın toplantılarında olduğu gibi basın toplantısını yapacağız, edeceğiz laflarıyla doldurulmuştur.  20 yıldır kalkınmadan faydalanamayan Afyon şimdi kalkınacakmış. Yerseniz. İsterdik ki basın toplantısında Sayın Uluçay emeklilerimiz 2bin 500 lira emekli maaşı ile nasıl geçinirler, nasıl kira, elektrik, su, ısınma faturalarını öderler onun sırlarını anlatsın. İsterdik ki emeklilerimiz 2bin 500 lira emekli maaşı ile torunlarına nasıl harçlık verir, ölmeden önce bir kez tatile nasıl gidebilir onun sırlarını anlatsın. İsterdik ki gençlerimiz nasıl iş bulur, yurt dışına gitmek zorunda kalmaz, doktorlarımız yurt dışına gitmek zorunda kalmaz, çitçimiz traktörüne mazot ,tarlasına tohum, gübre alabilir, esnafımız nasıl siftah eder onun sırlarını anlatsın.  Ekonomisin E sine değinilmeyen, gündemi saptırmak isteyen bir basın toplantısını vatandaşlarımız üzüntüyle izledi” dedi.

‘DÜN YAPILDI BU GÜN YIKILIYOR ‘

“AKP lideri oy istiyor, para istiyor, dua istiyor, yardım istiyor, sabır istiyor, helallik istiyor. Verme huyu hiç yok, sürekli istiyor” diyen Mısırlıoğlu, “20 yıl boyunca sanki ülkeyi AKP değil muhalefet partileri yönetmiş gibi davranmaları. Türk Milletini aptal sanıyorlar herhâlde bunlar. Başkan Zeybek, Teleferik ihalesini alan firmanın 2 ortağının Türk olduğunu bir ortağının yabancı olduğunu ifade etmiş. Başkan Zeybek, firma ismini açıklamaktan neden kaçıyorsunuz. Neden halkın ihaleyi alan firmayı bilmesini istemiyorsunuz. Neden sözleşmeyi kamuoyu önünde imzalamıyorsunuz. Bilmece gibi konuşmayın, açık açık ihaleyi alan firma şudur deyin. Afyonkarahisar Belediyesi tarafından Yoncaaltı Camii arkasında bulunan otopark ve işyerlerinin yıkımına başlandı. Bu projenin yapılmasına esnafımız, vatandaşımız, muhalefet partileri zamanında karşı çıkmıştı. O günden bunların yaşanacağını biz anlatmıştık. Bir inat uğruna yapılan proje sonrası Afyonkarahisar halkının parasına yazık oldu. Bölgede onlarca esnafın ekmeğinden olmasına sebep oldu. Dün yapıldı bu gün yıkılıyor. Ne dünya yap olmadı yık tekrar yap olmadı tekrar yap. Önemli değil önemli olan yandaş müteahhitlere iş yaratılsın. Milyarlar çöpe. Bugün Isparta Belediyesi’ne ait işletmelerde bir bardak Çay 1,5 lira iken Afyonkarahisar Belediyesine ait  işletmelerde bir bardak Çay 3,5 liradan başlamaktadır. Afyonkarahisar halkına fahiş fiyatlar reva mıdır? Vatandaşına bir bardak çayı çok gören bir zihniyet. Sizleri Allah’a havale ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘HALKIMIZ İLK SEÇİMDE BUNUN HESABINI SORACAKTIR’

Mısırlıoğlu, “AKP Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, ’20 Yıl öncesinin Türkiye’sinde sadece imkansızlıklar, olmazlar vardı. Yok denen her şey birer birer var oldu’ demiş. Siz 20 yılda ne yaptınız biliyor musunuz Sayın Yurdunuseven? AKP iktidarı ile artık zengin daha zengin, fakir daha fakir. AKP hükümeti fakirden alıp zengine veren bir ekonomi politikası ile rantçıları ve yandaşları kalkındırmakta iken halkı yoksulluğun pençesine atmıştır. İşte birer birer sizin yaptıklarınız bunlar. Her geçen gün daha da yoksullaşan halkımız AKP iktidarından ilk seçimde bunun hesabını soracaktır. Şehrin göbeğinde Zafer Müzesinin içler acısı hali.  Yıl 2022 Zafer Müzesinin hali ayan beyan ortada. Çatısı açık, içerisinde bulunan eserlerin nerede olduğu açıklanmayan Zafer Müzemiz. Yapımı yalan olan Afyon Müzesi inşallah bir gün bitecek. Yakında AKP seçim vaatleri arasında açıklarsa şaşırmayın” dedi. Mısırlıoğlu, 27 Mayıs Cuma akşamı saat 19:00 da Bolvadin Horan Parkı’nda Toplu üye katılım programı olacağını, sanatçı Sami Çelik’in konser vereceğini belirterek tüm halkı davet etti. Buğra Avşar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM