• DOLAR
  $1.712,99
 • EURO
  $0,3728
 • ALTIN
  $23.285,23
 • BIST
  1,0180
Raziye CELEP
Raziye CELEP
raziyecelep@afyonhisargazetesi.com
Hoşgel 2021 ve Umutlar
 • 0
 • 1688
 • 13 Ocak 2021 Çarşamba
 • +
 • -

 

Geride bıraktığımız yıl, 2020 de ne çok şey yaşadık. Hepimiz için çok zor bir yıl oldu. Tüm düzenimiz planlarımız değişti. Aile içi ilişkilerimiz, işlerimiz, çalışma şeklimiz ve saatlerimiz, alışkanlıklarımız, çocuklarımızın okul durumu hepsi değişti, değişmek zorunda kaldı. Onun dışında bozulan ekonomi, işsizlik, yangınlar, depremler, şehitlerimiz, Covit 19 korona virüs salgını ve kaybettiğimiz canlarımızla adını tarihe kocaman rakamlarla yazdırdı giden yıl 2020. Çok canımızı yaktı çok.

‘’Sağlık olsun da’’ile başlar oldu tüm cümlelerimiz.Hal böyle olunca yeniyıldan ve yaşamdan pek iyi şeyler umut edemiyor insan.

‘’Sevdiklerimiz yanımızda olsun, sağlık olsunda gerisi hallolur,’’ oluyor hepimizin en içten duası. Evet her şeyin başı, önce sağlık. Geride bıraktığımız yılda bunu çok güzel tecrübe ettik, ediyoruz da.

Ama umut etmeden de olmuyor ki. Bizleri yaşama bağlayan, motive eden güç de iyi niyetlerimiz, umutlarımız, hayallerimiz değil mi?

‘’Sabaha çıkacağımızı bilmediğimiz halde çalar saati kurup uyumaktır, umut. ‘’ der, Hatice Dökmen. Ya da ‘’En uzun, en çaresiz geceni düşün, sabah olmadı mı?’’ derken Çalıkuşu (Reşat Nuri Güntekin ) bizlere nasılda göz kırpıyor, umuda dair.

Yaşıyorsak umut hep var. Öylede olmalı. Yeise düşmemeli insan.Umudunu kesmemeli kendinden, insanlardan, yaşamdan. Nihayetinde her şey hayal etmekle ve iyi niyetle başlar öyle değil mi?

Korkmayalım değişmekten, değiştirmekten. Kendimiz için insanlık için daha iyisini, daha güzelini istemekten. Hepimizin hakkı aydınlık, ferah, adil, eşit bir dünya düzeni içinde yaşamak. Korkmadan, güvenle, özgürce.

Artık bir yenisinin daha eklendiğini duymasın kulaklarımız. Canice katledilip, yaşamdan koparılan kadınlarımızı. Hiçbir şey gerekçe gösterilmesin bu insanlık dışı davranışa. Aklanmaya çalışılmasın bunu reva gören, hastalıklı zihniyet.

Çocuklarımıza, gözümüzün nurlarına uzanmasın kirli elleri. Hayvanlara eziyet edilmesin artık!  Doğa rant uğruna yağmalanmasın, peşkeş çekilmesin, talan edilmesin, artık, yeter! Şiddete maruz kalmasın hiçbir kimse, hiçbir canlı. N’olur!

Kadınlarımızın, çocuklarımızın güvenliği, korunması hiçbir erkek ya da zümrenin elinebırakılmasın. Bizleri Yasalarımız, kanunlarımız korusun. Gazete ve televizyonlardan duymayalım artık bu zalimlikleri. Onun yerine, başarılarımızdan bahsedelim mesela. Yaşamına dokunduğumuz, güzelleştirdiklerimizden bahsedelim misal. Daha çok iyilikten, bilimden, sanattan, başarılardan konuşulsun. Kahvede, sokakta, evde.Kin ve nefret yerine, takdir edelim, gururlanalım. Çalışalım, çok çalışalım. Üretelim, gelişelim, geliştirelim, destek olalım birbirimize. El birliği ile değiştirelim bozuk düzeni.Sevelim, saygı duyalım, merhamet edelim, güzelleştirelim yaşamlarımızı, dünyamızı. İyiler ve iyilik kazansın. Ve bu güzellikler sadece yeni yıl 2021 ile sınırlı da kalmasın. Tüm güzellikler Hoş gelsin. Hoş gel 2021. Hoş gel insanca yaşam. Hoş gel iyilikler ve umut.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM