• DOLAR
  $2.320,9300
 • EURO
  $0,7141
 • ALTIN
  $40.486,3200
 • BIST
  1,1836
HAZRETİ CERCİS PEYGAMBER (a.s.) HAKKINDA

HAZRETİ CERCİS PEYGAMBER (a.s.) HAKKINDA

“Öldükçe dirildikçe neden duymadı bir his,  Ol namlı nebi, Şanlı Şehid Hazret’i Cercis.”

Hz. Cercis’in (a.s.) Şam civarlarında ve Filistin’de yaşadığı ve Hz. İsa ‘dan (a.s.) sonra geldiği için, onun dininin hükümlerini devam ettirdiği ve Musul şehri Kralı Dadiyan tarafından şehit edildiği rivayet edilmiştir. (Tarih-i Taberi, 27186)

Günümüz Hıristiyanları tarafından St. Georges ismiyle anılan Hz. Cercis’in (a.s.) Filistin’in nemle kasabasında doğduğu ifade edilir.

Cercis Aleyhisselam’ın yaşadığı bölge, putperestlerin elinde olup Dadıyan adında zalim bir hükümdar vardı. Cercis Aleyhisselam, şehirlere dolaşarak ticaretle meşgul oluyor ve kazancının bütününü fakirlerde dağıtıyordu. İdarecileri ikaz ederek halka zulmetmelerini önlemeye çalışıyordu.

Yine bir defasınd6a, kralı hidayete davet ederek, zulümden

Vazgeçirmek maksadıyla Musul’a gider. Yanına da değerli hediyeler

alır. Kral, büyük bir ateş yakıp halkı etrafına toplamış, kendilerinin yaptığı EFLUN adlı puta tapmalarını istiyordu. Kral bu isteğini yerine getirmeyenleri ateşe atıyordu. İşte bu sırada Cercis Aleyhisselam gelir. Bu feci durumu görünce, önce bütün malını müminlere dağıttı ve daha sonra da krala giderek; hiddet e kızgınlığı bırakmasını, zulmü tekrar etmemesini, kendisinin emin bir nasihatçi olduğunu, kendisine inanmasını söyler. Hem kendisinin, hem de zulmettiği insanların Allah’ın kulu olduklarını, yoktan var etmenin sadece Allah’a mahsus olduğunu, kendisi dâhil tüm insanların Allah’ın aciz kulları olduklarını, secde ve ibadetin sadece Allah’a yapılabileceğini, rızkı verenin Allah olduğunu tebliğ eder. İnsanları puta tapmaya zorlamaktan vazgeçmesini, onu kırmasını, Allah’a iman etmesi ister.

Hazreti Cercis’in daveti kabul edilmediği gibi, puta tapması istenir, reddedince de uzun sürecek olan işkencelere maruz kalır. Kral, Cercis Aleyhisselam’ı bir ağaca bağlatarak mübarek vücudunu demir taraklarla taratır. Demir taraklarla tarandıkça etleri lime lime olur. Etleri iplik iplik döküldüğü halde ölmeyen Hazreti Cercis’in üzerine keskin sirke ve tuz döktürür. Büyük bir demiri önce ateşte kızartıp başının üzerine koyarlar. Cenab-ı Hak, Onu tekrar eski haline getirir. Bu durum karşısında kral ve adamları ne yapacaklarını şaşırırlar ve yeni çareler ararlar. Büyük bir kazan kurdurup altında ateş yaktıktan sonra, Cercis Aleyhisselam’ı içine atıp kapağını kapatırlar. Kazanın kapağı uzun bur süre kapalı tutulduktan sonra, ölmüş olduğuna hükmedilerek kapağı açtıklarında hayrete düşerler. Çünkü yine O’na bir şey olmamıştır. Krallığını kaybetmekten korkmaya başlayan hükümdür, Cercis Aleyhisselam’ın zindana hapsedilmesini emreder.

Zindana hapsedilen Cercis Aleyhisselam, zindanda da rahat bırakılmaz. Başkalarıyla görüşüp onları4 hidayete davet etmesin diye el ve ayakları çivilendiği gibi, büyük bir mermer taşı da üzerine yaslarla. Ancak, Cenab-ı Hak bir melek göndererek kurtarır ve kendisine yapılan işkencelere sabrederek vazifesine devam etmesini emreder. Kâfirler tarafından dört kez şehit edileceği, her seferinde tekrar diriltilerek yüksek mertebelere nail olacağı kendisine vahyedilir. Bu durum kendisini ziyadesiyle sevindirir.

O’nu tekrar karşılarında görünce, yakalatıp ikiye ayrıştırılan bir ağacın arasına koyup sıkıca bağladıkları gibi vücudundan et kopararak insan eti yiyen aslanların önüne atarlar. Cercis Aleyhisselam tekrar kral ve damlarının karşısına çıkar. Bu adam Cercis’e (aleyhisselam) ne kadar çok benziyor demeye başladılar.

Düştüklere acziyetten kurtulamayan kralın adamları, bu adam çok iyi bir sihirbazdır, kendini bir ölü, bir diri gösteriyor, dediler. Sihirbaz olduğu için de karşısına iyi bir sihirbaz çıkarmaya karar verdiler. Zaten kendi ülkelerinde çok sayıda sihirbaz mavcuttu.

Sihirbazların üstadını bularak karşısına çıkarırlar. Sihirbaz bir kap içindeki suya çeşitli sihirler yapıp üstüne okuduktan sonra Cercis Aleyhisselam’a içirmelerine ister. Cercis Aleyhisselam getirilen suya hiç itiraz etmeden, “BİSMİLLAHİRRAHMENİRRAHİM” deyip içer. Durumu gören sihirbaz, bu ancak Allah’ın işi olabilir, yoksa kesinlikle ölürdü, deyip iman eder. Sihirbazın iman ettiğini kimseye söylememesi için dilini keserler. Ancak olay halk arasında yayılmıştır bu sebeple mümin olanların sayısı artmıştır. Zalim Kral, bütün müminleri toplatıp hepsini şehit ettikten sonra Cercis Aleyhisselam’ı da şehit ettirir. Daha sonra da bu kavim ateşle helak edilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM