• DOLAR
  $1.896,56
 • EURO
  $0,3852
 • ALTIN
  $24.017,88
 • BIST
  1,0171
Hayati önem taşıyan baca temizliği zorunlu bir uygulamadır

Hayati önem taşıyan baca temizliği zorunlu bir uygulamadır

 

Afyonkarahisar Belediyesi İtfaiye ekipleri, kar yağışı ve hava sıcaklığının ani olarak düşmesi dolayısıyla sobalarını yoğun olarak kullanan vatandaşlara, baca temizliğine dikkat etmeleri konusunda uyarıda bulundu.

Baca bakımı ve temizliği, yangından korunma tedbirleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye’de her yıl bina yangınlarının yüzde 20’si temizlenmeyen bacalardan ileri gelmektedir. Bacalar temizlenmediği ve yakıcılar doğru yere kurulmadığı zaman, yakıtlar eksik ve verimsiz yanmaktadır.

Baca temizliği çok önemli. Bir önceki yıl kömür ve odun gibi katı atıkların yanmasıyla oluşan is ve kurum gibi bacada biriken atık maddeler bacayı tıkar ve dumanın tahliyesini önler. Bunun sonucu zehirlenmeler yaşanabilmektedir. Öte yandan, ülkemizde her yıl görülen baca yangınları yüzlerce insanımızı evsiz bırakmakta ve mal kaybına, çekişi uygun olmayan bacalarda ise ölümlere neden olmaktadır.

YILDA EN AZ BİR DEFA BACALARIN İÇİ TEMİZLENMELİDİR

Afyonkarahisar Belediyesi İtfaiye Müdürü Cem Kasapoğlu soba kullanan vatandaşlara uyarılarda bulundu. Kasapoğlu; “ Genellikle halkımız yaza çıktığında sobasını ve borusunu temizleyip kenara koyar. Bacanın temizliği ile pek ilgilenmez. Halbuki sobaların sağlıklı yanabilmesi için bacaların çekişinin iyi olması gerekir.  Hayati önem taşıyan baca temizliği, en küçük ihmali bile geri dönüşü olmayan kayıplara neden olan zorunlu bir uygulamadır. Öte yandan, yangınların önüne geçmek için, yılda en az bir defa bacaların içi ehil kişiler tarafından temizlenmelidir. Bacalarda gerekli temizlik yapılmazsa bacanın çekmesi, sobanın yanması da problem olacaktır” dedi.

BACANIN İYİ BİR ISINMA İÇİN AÇIK OLMASI GEREKİYOR

Kasapoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; ”Bacaların belirli periyotlarla kontrol edilerek temizlenmesi yangın ve zehirlenme risklerini azaltır. Köylerimizde yoğun şekilde soba kullanılmaktadır. Havaların soğumasıyla katı yakıtlar ve kombiler yanmaya başladı. Vatandaşlarımızın mutlaka bacalarını belli periyotlarla temizlettirmeleri lazım. Bacanın iyi bir ısınma için açık olması gerekiyor. Yaşanabilecek olası olumsuzluklar için bacanın çekişi, duman tahliyesi iyi olması lazım. İyi bir duman tahliyesi olmaması demek, ters bir rüzgar neticesinde dumanın evin içine gelmesiyle karbonmonoksit zehirlenmelerine yol açacaktır. İnsanlarımızın bu şekilde mağduriyet yaşamamaları için baca temizliği büyük önem arz etmektedir” ifadeleri kullanıldı.  CAN GÖKPINAR ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM