• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hasan Kundakçı  Paşa’yı kaybettik

Hasan Kundakçı Paşa’yı kaybettik

Terörle mücadelede önemli başarılar elde etmiş olan E. Korgeneral Hasan Kundakçı dün öğle saatlerinde hayatını kaybetti.

Diyarbakır Jandarma Asayiş Bölge Komutanı iken elinde taşıdığı tamburalı silahtan dolayı ‘Tamburalı Paşa’ olarak tanınan, Sandıklılı Hasan Kundakçı, dün vefat etti. 14 Ağustos 1996’da Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı iken Türk bayrağını indirmeye kalkanlara karşı vur emri veren ve bir Rum’un öldürülmesini sağlayan Hasan Paşa, bu olayın ardından İnterpol tarafından ‘Kırmızı Bülten’le aranıyordu. Uzun yıllar Güneydoğu’da terör mücadelesi yapan E.Korg. Hasan Kundakçı tansiyon düşüklüğü şikayetiyle gittiği hastanede dün öğleden önce kalbinin durması üzerine saat 12.35 te vefat etti.

İNTERPOL TARAFINDAN HAKKINDA KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILMIŞTI

Sandıklı ilçesinde 1937 yılında doğan E.Korg.Hasan Kundakçı ilk ve ortaokulu Sandıklı’da okudu. 1955 yılında Kuleli Askerî Lisesi’ni bitirerek Kara Harp Okulu’na girdi. 1957 yılında Kara Harp Okulu’ndan piyade asteğmen olarak ordu saflarına katıldı. 1993-95 yılları arasında Diyarbakır Jandarma Asayiş Bölge Komutanı olarak görev yapmıştır. 20 Mart 1995 tarihli PKK’ya ağır darbe vuran Cudi Dağı Operasyonu’nu yönetti. Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaptığı sırada 14 Ağustos 1996 günü Rum gösterici SolomosSolomou’nun bayrak direğine tırmanırken vurulup öldürülmesiyle Kıbrıs Rum Kesimi’nin başvurusu üzerine Interpol tarafından hakkında kırmızı bülten çıkarıldı. 1996’da görev süresi 1 yıl uzatıldı ve 1997 yılında emekli oldu. Kundakçı evli ve iki çocuk babasıydı. Kübra Ergün

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM