• DOLAR
  $1.189,01
 • EURO
  $0,3532
 • ALTIN
  $20.749,74
 • BIST
  1,0599
Hamsi el yakıyor

Hamsi el yakıyor

Hava sıcaklıklarının eksiye düşmesi, Karadeniz’deki elverişsiz hava koşulları ilimizde bulunan balık tezgâhlarını vurdu.  Hamsi fiyatları 2 kat artarken, geçen hafta tezgâhta kilosu 15 liraya satılan hamsi, bu hafta 30 liraya kadar yükseldi.

Balıkçıların denize açılamaması, 9 santimetreyi geçmeyen balıkların avlanması nedeniyle geçtiğimiz günlerde hamsi avına bir süre ara verilmişti.  Bu nedenle başta hamsi olmak üzere birçok balığa zam geldi. Zammın doğrudan fiyatlara yansıdığını belirten balıkçı esnaflarından Murat Elbir; Daha önceleri 10 liraya kadar düşen Hamsi’nin fiyatının şimdilerde 25-30 lira arasında değiştiğini söyledi. Vatandaşın ucuz fiyattan balık yemesi için çabaladıklarını ama koşullarının çok fazla etkilendiğini aktaran Elbir; “Hamsi’deki yükseliş satışları etkiledi. Hava sıcaklıklarının eksi derecelerin altına inmesinden dolayı hamsinin fiyatı geçen haftalara göre arttı. Bizlerde, vatandaşın ucuz hamsi yemesini istiyoruz. Ama hava koşulları denizcileri olumsuz etkiliyor ve 9 santimetrenin altında balık avlandı. Bu nedenle balık avlanması bir müddet durdu.

PALAMUT HAMSİDEN DAHA UCUZ

Elbir; “Önümüzde ki günlerde hamsi fiyatların artacağını tahmin ediyoruz. Fiyatların artması bir bakıma geçen senelere göre daha ucuz olan Palamut’a olan talebi arttırdı. Geçtiğimiz yıl daha pahalı olan Palamut’un fiyatı bu sene daha uygun. Hamsi pahalı olunca vatandaş palamut almayı tercih ediyor. Şuanda tezgâhlarımızda, Deniz Çupra 50 TL, Çinekop 30 TL, Karadeniz Yerli Somon 70 TL, İthal Somon 80 TL, havuz Çupra 30 TL, Levrek 30 liraya satıyoruz. Palamut’un büyüklüğüne göre fiyatlar değişiyor” dedi. CAN GÖKPINAR ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM