• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Halk sağlığını korumak toplumun hayat standardını yükseltmektir’

‘Halk sağlığını korumak toplumun hayat standardını yükseltmektir’

İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Halkın sağlığını korumak, geliştirmek, sağlık için risk oluşturan faktörlerle mücadele etmek ve toplum bilincini yükselterek hastalık meydana gelmeden önlemek, toplumun hayat standardını yükseltmektir” dedi.

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası’nın bu yılki temalarından birinin ‘Sana en yakın hekimin, aile hekimin’ olarak belirlendiğini vurgulayarak bu konuda sağlıklı bireylerle sağlıklı toplumun yaratılması vizyonunun hedeflendiğini aktardı. Aile hekimliği sisteminin toplumda kullanılmasının arttırılmasının altını çizen Korkmaz, “Ülkemizde temel sağlık hizmetlerinin güçlendirilebilmesi, kaliteli, etkili, verimli ve hakkaniyete uygun şekilde birinci basamak sağlık hizmetlerinin organize edilmesi ve sunumu için, Sağlıkta Dönüşüm Programının hedeflerine ulaşmanın yolu olarak, diğer ülke örnekleri ile ülkemiz koşulları ve ihtiyaçları dikkate alınarak, ülkemize has bir Aile Hekimliği Modeli oluşturulmuştur” diye konuştu.

‘AİLE HEKİMLERİ SORUMLULUĞUNU ÜSTLENDİĞİ KİŞİNİN HASTALIKLARDAN KORUNMASI İÇİN GEREKLİ TEDBİRLERİ ALIR’

 Korkmaz konuşmasının devamında, “Aile hekimleri, kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini, yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapmaksızın, her kişiye kapsamlı ve devamlı olarak vermekle yükümlü, gerektiği ölçüde gezici sağlık hizmeti veren ve tam gün esasına göre çalışan aile hekimliği uzmanı veya Bakanlığın öngördüğü eğitimleri alan uzman tabip veya tabiplerdir. Aile hekimi, kendi sorumluluğu altındaki bireyleri bir hastalık çerçevesinde değil, bütüncül bir yaklaşımla riskler, sağlık koşulları, psikososyal çevre ve mevcut diğer akut veya kronik sağlık sorunları ile birlikte bir bütün olarak değerlendirir. Sorumluluğunu üstlendiği kişinin hastalıklardan korunması için gerekli tedbirleri alır. Hastalık halinde bilgi ve tecrübesi çerçevesinde tedaviyi gerçekleştirir. Çözümü uzmanlık veya özel donanım gerektiren sağlık problemlerinde yapacağı danışmanlık hizmetleriyle kişiyi diğer uzman hekimlere, diş hekimlerine veya ikinci- üçüncü basamak sağlık kurumlarına yönlendirerek koordinatör görevi üstlenir. Dolayısıyla aile hekimi kendisine kayıtlı kişilerin aynı zamanda sağlık danışmanı, sağlık konularında onlara yol gösteren ve onların haklarının savunucusu konumundadır. Bu açıdan aile hekimleri, bireylerin ve hizmet sunucuların zaman kaybına yol açacak yanlış yönlenmeleri, düzensizlikleri ve gereksiz sağlık harcamalarını önleyici etkiye sahiptir. Bu durum, sağlık kaynaklarının etkin kullanımını sağlayarak sağlıkta israfı önlemekte ayrıca ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında gereksiz yığılmaların önüne geçmektedir” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM