• DOLAR
  $2.522,6100
 • EURO
  $0,8603
 • ALTIN
  $40.061,2100
 • BIST
  1,2123
Hac ve umre malzemesi satıcıları bir tarih bekliyor

Hac ve umre malzemesi satıcıları bir tarih bekliyor

Dünyayı etkileyen korona virüs nedeniyle hac ve umre ziyaretlerinin askıya alınması, hac ve umre malzemeleri satan esnafı oldukça olumsuz etkiledi. Satıcılar, durumun düzelebilmesi için tek çözümün ileriye dönük bir tarihin açıklanması olduğunu düşünüyor.

İçişleri Bakanlığı, 17 Mayıs sabah 05.00’ten itibaren uygulanacak kademeli normalleşme tedbirlerine ilişkin genelgeyi açıkladı. Akşam saatlerinde sokağa çıkma kısıtlaması 21.00’de başlayacak. Hafta sonları ise sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Türkiye’de Ramazan Bayramı’nı da kapsayan tam kapanma dönemi de sona erdi. Ama hac ve Umre için bir tarih verilmedi. Bu durum hem hac ve umreye gidecek vatandaşları hem de satıcıları meraklandırdı

İLERİYE DÖNÜK BİR TARİH BELİRLEMESİ GEREKLİ

Çin’de ortaya çıkan korona virüs dünyada binlerce insanı öldürürken, doğrudan virüse yakalanmasalar da ekonomiye olan etkisi yüzünden yüz binlerce esnafın aklında soru işaretleri bırakmaya devam ediyor. Mahalle bakkalından uluslararası firmalara kadar birçok esnaf bu süreçte ayakta kalmakta zorlanırken, Suudi Arabistan tarafından alınan karar nedeniyle kapatılan umre ve haclar, hac ve umre malzemeleri satıcılarının işlerini derinden sarstı. Yaklaşık 20 senedir hac ve umre malzemeleri satan Hasan Tanış, sektörün son halini anlatarak, bir hareketlilik olması için hem Suudi Arabistan hem de Türkiye yetkiliklerinin konuya ilişkin ileriye dönük bir tarih belirlemesi gerektiği söyledi.

ŞU ANDA YAŞANAN BELİRSİZLİK ÇOK TEHLİKELİ

Tanış; Pandemi döneminde işlerin tamamen kesildi. Pandemiden dolayı bizim işlerimiz yavaşlamadı, tamamen kesildi. Çünkü hac ve umre ziyaretleri azalmadı, tamamen bitti. Sektörde umut olması için bir tarihe ihtiyacımız var. Bizim sektörde umut olması için hac ve umre ziyaretlerinin başlaması, en azından bir tarih açıklanması lazım. Bazı insanlar çok heyecanlı davranıyor ve gitmeye aylar öncesinden ihtiyaçlarını görmek için geliyorlardı.Ancak şu anda yaşanan belirsizlik bizler için tehlikeli olmaya başladı. Sektörün hareketlenmesi için tek umudumuz hac ve umre tarihlerinin belirlenmesi. Ramazan ayı de bir hareketlik getirmedi bizde devletimizden gelecek haberleri bekliyoruz” diye konuştu.

DEVLET ESNAFIN YANINDA OLDUĞUNU GÖSTERDİ

Sattıkları malzemelerinin fiyatlarının arttığı ifade eden Tanış; “Pandemi nedeniyle fiyatlarda biraz artışlar oldu, ancak hem imalatçı hem toptancı hem satıcı satmak ürünleri satmak zorunda. Elimizdeki malzemeleri nakit yapmaya çalışıyoruz hem ekonomiye katkı sağlamak hem de geçimimizi sağlamak zorundayız. Dün 20 TL’ye aldığınız ürünü bugün 25 TL’ye alıyoruz. Bu durum bizleri biraz daha etkiledi. 25’TL aldığımızı 30 TL’ye satmanız gerekiyor ki iş yerimizi çevirebilelim, ama bunu yapamıyoruz. Giderlerimizin karşılanması için belli bir çizgiyi yakalamamız lazım. Ürün satamadığımız için sermayemizden fedakârlık yapıyoruz. Ama şöyle bir durum daha var devletimiz ve hükümetimiz kesinlikle esnafın yanında.  Devletimiz elinden geleni yapıyor. Devletimiz de daha çok fazla destek vermek isterdi, ancak şu anda yapılanlar da yeterlidir” diyerek sözlerini tamamladı. YURDANUR MERGEN ÖZEL

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM