• DOLAR
  $2.405,2100
 • EURO
  $0,6055
 • ALTIN
  $36.188,4300
 • BIST
  1,1213
‘Güzel bir giyim tavsiye mektubudur’

‘Güzel bir giyim tavsiye mektubudur’

Yarım asırlık terzi İsmail Sarıdere, terzilik mesleğinin hiçbir zaman ölmeyeceğini belirterek “Elbise insanın adeta bir davetiyesidir” dedi.

Gelişen teknoloji, seri üretim, Çin malları ve ekonomik kriz nedeniyle birçok meslek yok olmaya yüz tutarken, Afyonkarahisar’da 60 yıldır terzilik yapan İsmail Sarıdere, terzilik mesleği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu mesleği nasıl seçtiğini anlatan çekirdekten terzi Sarıdere , “11 yaşında terzilik mesleğini sevdiğimi hissettim ve kendime uygun olduğu için bu mesleği seçtim. Bir terzi çırağı olarak 1970 yılında bu mesleğe başladım. Ben tabir-i caizse çekirdekten yetişme bir terziyimdir. İnsanlar ustalarını iyi anmazlar fakat ben ustama her gün dua ederim” dedi.

GÜZEL BİR ELBİSE İNSANA TAVSİYE MEKTUBUDUR

Sarıdere “Terzilik giyilen güzel bir elbise insana tavsiye mektubudur terzilik olmazsa olmazıdır konfeksiyonu yapanları da dahi terzilerin yapması ile birlikte meydana çıkan ve teknolojinin gelişmesi ile ser iyileşen bir sanayidir. O kadar güzeldir’ ki insanlar yaptıkça zevk alır terzilikte Terzilik bütün insanların vücudunda his yediler bir yapımdır yani olmazsa olmazıdır her zaman üzerlerinde bulunur ama teknoloji geliştikçe terzilerin kalfaları konfeksiyon mağazalarında konfeksiyon üretimlerinde çalışan gene terziler bunu unutmamak lazım. Yani ama temelden yetişenler daha uygun daha yetişkin daha bilir konfeksiyonda bant usulüdür kimi yan diker kime arka çatal kimi overlok eder kimi düğme deliği her yani onlar sanat değil bir sanayinin yan kuruluşudur. Onun için terzilik A’dan Z’ye yani çıplak kesimden üretimine kadar yapılan iştir bunun için terzilik her zaman gözde bir sanatkar olacaktır.”

BAYRAMLARDA 50’YE YAKIN ELBİSE DİKERDİK

Yaklaşık 60 yıldır terzilik mesleğiyle uğraşan Terzi İsmail Sarıdere, 40-50 yıl önce bayram arifelerinde bile 50’ye yakın takım elbise diktiğini ifade etti. Terzi Sarıdere, son yıllarda bu rakam 5 ‘e kadar düştüğünü belirterek, “Bir terzilik mesleğine yıllarımızı vermiş bir sanatkarız. Bunda 50 yıl öne, 40 yıl önce yanımızda 10- 12 çırağımız olurdu. Biz bayramlara 1 ay kala iş alamazdık. Eski dönemlerde işler o kadar yoğundu. Fakat seri imalata geçildiği dönemden beri çırakların azaldığı gibi işlerimizde yok denecek kadar düştü. Bayram döneminde nerden baksan 50 takım elbise dikerdik. Şimdi bu rakam 4-5 kadar düştü. Bu rakam hep aynı bayram olsa da 4-5 bayram olmasa da 4-5 takım elbise dikiyoruz. Eski işlerin hiç tadı yok. Biz yine de işimizden memnunuz çalışmaya devam ediyoruz.”

BAYRAM DA 3-4 GÜN DÜKKÂNDA SABAHLARDIK

Bayram dönemlerinde işleri zor yetiştirdiklerini ifade eden Sarıdere, şimdi gelen işleri günlük tamamlayıp teslim ettiklerini kaydetti. İşleri bayrama yetiştirebilmek için bayram dönemlerinde 3-4 gün iş yerinde sabahladıklarını ifade eden Sarıdere şöyle devam etti: “ Eski bayramların hali başka. Çok güzel işlerimiz olurdu. 24 saatin 4 saatini uykuya ayırabilirdik. Hatta bayram dönemlerinde 3-4 gün dükkanda sabahladığımız günler olurdu. Şuan her şey eski bayramları arattırıyor. Eskiden işleri biriktirdik. Hepsine başlar bayrama yetiştirirdik. Şimdi işlerimiz çok az elimize iş geldikçe günlük yapıp teslim ediyoruz. Hem biz sıkılmıyoruz hem de müşteri günlerce beklemiyor. Hem biz rahatladık hem müşterilerimiz rahatladı. Bize sadece geniş bedene sahip olan insanlar takım elbise diktiriyoruz.  Bize sadece kendi bedenine göre kıyafet bulmayanlar geliyor.”

KÜÇÜK ESNAF EKONOMİNİN CAN DAMARIYDI

Konfeksiyonculuğun ve seri imalatın artmasıyla beraber terzilik mesleğinin tercih dışı kalmaya başladığını dile getiren Sarıdere: “Yanımda 10 çırak vardı. Burada askere gidinceye kadar kendini yetiştiriyordu. Biz de elimizden gelen her şeyi öğretir sektöre kazandırırdık. Şimdi biz de çırak yok. Bunu halk eğitim merkezi ve çıraklık eğitim merkezi yapıyor. Biz de kendi kendimize yetiniyoruz. O dönemler bizim gibi küçük esnaflar ekonominin can damarıydı. Artık o günler kalmadı terzilikte doğru düzgün yapılmıyor. Sadece paça kısaltma, tamirat etme, fermuar değiştirme, gibi işler yapılıyor. İyi kötü herkes evine ekmeğini götürüyor” ifadelerini kullandı.

İNSANLAR MUHAKKAK TERZİYE UĞRAR

11 yaşında başladığı terzilik mesleğinde tamirat işlemleri hakkında konuşan Sarıdere, “ Şimdiki dönem gençlerinin pantolonu eskidiğinde getirip yaptırmamak yerine gidip yenisini alması bizim işimizi azaltmak, çünkü yenisini aldığı zaman o da bedenine olmuyor. Getiriyor daraltma, kısıltma yapıyor. Şu da olabilir adam pantolonu eskiyebiliyor getirip tamir yaptırarak inşaatta felan çalışıyorsa oralarda giyiyor. Yenisini alsa 150 lira civarında tamir işlemine verece 10-15 lira her neyse giyecek bir müddet daha. Pantolon olsun, gömlek olsun insanlar kıyafetini yeni de alsa yine de terziye muhakkak uğruyor yani” şeklinde konuştu.

SİTELER İNSANLARI KANDIRIYOR

Sarıdere ,son yıllarda özellikle internet üzerinden yapılan vergisiz ve kalitesiz ucuz satışların meslek erbabı olarak nitelendirilen birçok ustanın sektörden çekilmesine neden olduğunun altını çizerek şöyle konuştu; “Artık herkesin elinde bir akıllı cep telefonu var. İnsanlar internet siteleri üzerinden ucuz alışverişler yapmaya başladı. Bu siteler tamamen sağlıksız ürünler ile inanları kandırıyor. Birçok meslek erbabı meslektaşımız iş terki verdi. Birçoğu başka mesleklere yöneldi birçoğu ise sadece şu anda yaptığımız gibi sadece ve sadece hazır giyim sektörünün yan sanayisi gibi çalışmaya başladı. Yani kısacası bizler artık elbise dikim işleri ile uğraşmıyoruz. Bu mesleği sürdürmeye çalışan hemen hemen tüm terzi arkadaşlarımız sadece hazır giysilerin ya tamiratını yapıyor ya da alınan pantolonların paçalarını düzelterek sadece ayakta durmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.Ömer Koçak (özel)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM