• DOLAR
  $1.223,51
 • EURO
  $0,3501
 • ALTIN
  $21.057,66
 • BIST
  1,0587
‘Gümüş ve ekibini seçim sonuçların saygı duymaya çağırıyorum’

‘Gümüş ve ekibini seçim sonuçların saygı duymaya çağırıyorum’

 

 

Afyonkarahisar Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası seçimim ardından adayların karşılıklı açıklamaları sürüyor. Haziran ayı başında yapılan seçimleri kaybeden Serhat Gümüş’ün iddialarına karşılık veren şimdiki Başkan Erdal Sayar, herkesi seçim sonuçlarına saygı duymaya çağırdı.

 

Afyonkarahisar Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanlığı’nın 4-5 Haziran tarihlerinde yapılan 24. olağan genel kurul toplantısından 3-2 galip ayrılan Erdal Sayar başkanlığındaki yönetim kurulu, önceki dönem Başkanı Serhat Gümüş’ün kanunsuzluklar dolayısıyla seçim sonuçlarına itiraz ettiklerini açıklamasına, yazılı bir açıklamayla yanıt verdi. ASMMMO Başkanı Sayar “Sayın Gümüş’ü meslektaşlarımızın iradesine ve yargı kararlarına saygı göstermeye davet ediyorum” ifadesini kullandığı açıklamasında, “Gerek İlçe Seçim Kurulu Gerekse İl Seçim Kurulu 3568 sayılı yasamızın seçimlerle ilgili olarak açık olan tarifine göre Gümüş’ün itirazlarını reddetmiştir. Yani seçim kurulları 3568 sayılı yasanın amir hükümlerine uygun seçim yapıldığını tespit ve tescil etmişlerdir” görüşünü savundu.

İL VE İLÇE SEÇİM KURULU ZAN ALTINDA BIRAKILMAKTADIR

Önceki başkan Serhat Gümüş’ün maddeler halinde sıraladığı itiraz gerekçelerine aynı yöntemle cevap veren ASMMMO Başkanı Sayar’ın açıklamasının son bölümünde özetle  şöyle denildi: “Yapılan seçimlerde 478 meslektaşımız sandığa giderek kurulları  belirlemiştir. bu yapılmaya çalışılan algı; oy kullanan meslektaşlarımızın hür iradesine ve yargı kararlarına saygısızlık olarak addediyoruz.

Öte Yandan İlçe Seçim Kurulu Ve İl Seçim Kurulu yasalara göre itirazları değerlendirmiş ve kesin bir karara varmıştır. Bu kararı yok sayıp YSK’ya itiraz edilmesi il ve ilçe seçim kurulunu zan altında bırakmaktadır. Seçimler ve sayım herkesin gözü önünde ve iki grubun da birer temsilcisi gözetimde yapılmıştır.

Seçimlerde olağanüstü bir durum olmayıp üyelerimiz hür iradeleri ile tercihlerini yapmıştır. Eski başkan olarak ve önceki dönemde bizimde desteklediğimiz kişilerin böylesi algı yaratmaları mesleğimize ve mesleki camiamıza gölge düşürüyor.

Odamızın seçimle gelen organlarını şaibe altında bırakmak adına algı yaratmak ve ysk da incelenecek bir konunun inceleme aşamasında basınla paylaşmak YSK’ya müdahale ve etki altına alma çabasıdır. Herkesi meslektaşlarımızın hür iradesine ve yargı kararlarına saygı göstermeye davet ediyoruz.”

GÜMÜŞ’ÜN AÇIKLAMASI

Afyonkarahisar Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Gümüş, 4-5 Haziran 2022 tarihlerinde düzenlenen ve kendisinin de Yönetim Kurulu Başkan Adayı olduğu ASMMMO seçimlerine itiraz ettiklerini açıklamıştı. Gümüş’ün açıklamasından öne çıkan bazı başlıklar özetle şöyleydi: “İlçe Seçim Kurulu’na itirazımız sonucu alınan kararlar da maddi hata mevcuttur. Şöyle ki, tespit edebildiğimiz hatalar arasında; çizili oylardan bir kısmı itirazımız sonucunda geçersiz sayılmış olmakla birlikte, söz konusu geçersiz oylar sayım dışı bırakıldığı zaman, kurullarda olan şahısların kendi içlerindeki oy sayıları eşit olmalıdır. Ayrıca yine fark etmiş olduğumuz diğer bir maddi hata da Erdal Sayar grubunun Yedek Disiplin Kurulu Listesi’ndeki 1 adayın seçim günü hazırlanan tutanakta da görüleceği üzere diğer iki adaydan 1 oy eksik almış olmasına ilişkindir. Oy pusulasında işaret bulunması ‘belirleyici oy yasağına’ tâbidir. Bu davranış mutlak surette yasak ve pusulanın iptalini gerektiricidir. Serhat Gümüş Grubunda oylar blok halinde gruba verilmek suretiyle tüm üyelere eşit verilmiş, Erdal Sayar Grubunda ise oy sayıları değişken çıkmış, yani geçersiz oylar geçerliymiş ve sanki bireylere oy verilebilecekmiş gibi değerlendirme yapılmıştır.”  HABER MERKEZİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM