• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Görevlerinin başında kalarak milletvekili adayı olamazlar’

‘Görevlerinin başında kalarak milletvekili adayı olamazlar’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar milletvekili aday adayı Yalçın Görgöz, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerle ilgili olarak dün bir basın açıklaması yayınladı. Görgöz, “Cumhurbaşkanı Yardımcısı da, Bakanlar da, görevlerinin başında kalarak milletvekili adayı olamazlar” dedi.

CHP Afyonkarahisar milletvekili aday adayı Yalçın Görgöz yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde, Cumhurbaşkanı yardımcısı ile 17 bakanın Cumhur İttifakı’nın AKP listelerinden milletvekili adayı olacaklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve bakanlar seçimle değil, tıpkı rektör gibi, Ziraat Bankası Genel Müdürü gibi Cumhurbaşkanı kararıyla atanmış ‘üst düzey kamu görevlileri’ statüsündedir. Seçimde aday olmak isteyen kamu görevlileri, anayasa ve yasa uyarınca görevlerinden istifa etmek zorundadırlar. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) bu hüküm uyarınca belirlediği takvime göre, aday olacak kamu görevlilerinin, 16 Mart saat 17.00’ye kadar görevlerinden istifa etmeleri gerekiyordu. Nitekim aday olmak isteyen kamu görevlileri, açıklanan takvime uyarak görevlerinden istifa ettiler.”

‘ANAYASA SUÇU İŞLENMİŞ OLUR’

“Aynı hukuki ve anayasal mekanizma, atamayla görevlendirilen Cumhurbaşkanı yardımcısı, bakanlar ve atanmış üst düzey kamu görevlileri için de geçerlidir. Haliyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı da, Bakanlar da, görevlerinin başında kalarak milletvekili adayı olamazlar. Aksi halde anayasamızın ‘seçilmişlerle-atanmışların’ hukuki konumlarını belirleyen hükmü çiğnenerek anayasa suçu işlenmiş olur! Dolayısıyla YSK da bu talepleri kabul etmemelidir!” Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM