• DOLAR
  $1.185,5
 • EURO
  $0,352
 • ALTIN
  $20.704,98
 • BIST
  1,0586
Saban Korkmaz
Saban Korkmaz
sabankorkma@afyonhisargazetesi.com
  GÖKTEN SİĞİM SİĞİM YAĞAN YAĞMURDUR AĞLAMAK
 • 0
 • 307
 • 01 Şubat 2021 Pazartesi
 • +
 • -

Bazen selamdır gözyaşı, Bazen duygular arasında kayboluştur. Bazen günaha giren kalbin haykırışıdır. Bazen vücuttaki bütün azaların uyanışıdır. Bazen günahtan sıyrılmadır. Bazen kötü arkadaşlardan ayrılmadır. Kalbin tüm kirlerden arınmasıdır pişman olup ağlamak.

Şöyle bir geçmişine bakarak işlediği günahlar için insan ağlar. Kendi kendine söz verir bir daha o işlemiş olduğu günahları işlememeye.

İnsanın kendine gelişidir ağlamak. Sır perdesini yıkıp Allah’a kul olmaya yönelmektir ağlamak. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’i tanımak, şefaatini ümit etmek ve ona durmadan salâvat getirmektir ağlamak. Kalbin bütün kirlerden temizlenmesidir ağlamak. Küçük bir nehir iken çok büyük bir akarsu olmaktır işlenen günahları hatırlayıp ağlayabilmek.

&&&

HAYAT KARNEMİZ NASIL?

Şurası öylesine apaçık ve gerçek ki her bir insan ömrü boyunca bu yalan olan dünyada bir talebidir. Öğreneceği çok şey vardır.  Her iki cihanda mutlu ve mesut olabilmek için amel defterimize geçecek notların çok yüksek olması lazım.

Bu dünyada her ne kadar bilgi sahibi olursak olalım, hayatta öğreneceğimiz daha çok şeyler var. Şimdiye kadar öğrendiklerimiz ne ki? Bir su damlacığı olsa gerek herhalde.

Sevgili Dostum Emekli İl Müftüsü Sayın Halil ARIK hocam konu ile ilgili olarak çok güzel notlar göndermiş. Ben de bu notları size iletmekle görevliyim ve aynen iletiyorum. Rabbim okumayı, anlamayı ve öğrendiklerimizle amel etmeyi cümlemize ve cümle Ümmet-i Muhammed’e nasip eylesin inşallah. Amin.

Sınıfta mı kalacaksın? Yoksa zar zor mu geçeceksin? Yoksa takdir veya teşekkür mü alacaksın?

Ya notların nasıl?

Kul Hakkı’ndan geçebildin mi? En zor ders bence odur.

Bir de zorunla derslerden namaz var. Bu derse girmek ve geçerli not almak çok mu çok önemli. İhmal ettiğin ve zayıf aldığın her dersin bir cezası olmalı değil mi?

Seçmeli-nafile dersleri de çok tercih etmek gerek. Çünkü sınıfı direk geçmek için ek puanlara ihtiyaç vardır.

Aslında sınıfı geçmek çok kolay. Ama nefsine zor geliyor. Konu ile ilgili bir kitap var, bütün sorular ve cevaplar da o kitap ta. Üstelik sınavda kitabı açıp bakmak ta serbest…

Sınıfı geçmek için tek şart:  “KİTAPTA” yazılanları eksiksiz yapmak. Sınıfı geçmek için karneyi sağdan almak da önemli. Karneni sağdan alıyorsan geçiyorsun sınıfını.

Karne hediyesi olarak da hediyelerin en güzeli Cenneti ve Yüce Rabbimizin cemalini görmek var.

Sınıfını geçerken ve aynı zamanda takdir alanlar da sınıfının gözdesi olanların da Efendimiz (s.a.v.)’in şefaatine nail olması var.

&&&

KUSURLARI GÖRÜCÜMÜYÜZ, ÖRTÜCÜMÜYÜZ?

Bir Hadis-i Şerifte: “Allah’ın ahlakı ile ahlaklanınız.” Buyrulmaktadır. Burada Allah’ın ahlakından kasıt, ESMA-İ HÜSNA dediğimiz Allah’ın isimlerindeki tecelliyattır. Mesela O’nun isimlerinden biri “SETTAR”dır. Yani günahları örten…

Bu isimle ahlaklanan bir mümin, başkalarında gördüğü günahları, ayıpları örter, hataları açık etmez, kişinin yüzüne vurmaz. İşte bu isim gibi Allah’ın bütün isimleriyle gücümüz nispetinde ahlaklanmak gerekmektedir. Rabbim ahlakı güzel olanlardan eylesin cümlemizi inşallah. Amin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM