• DOLAR
  $1.948,95
 • EURO
  $0,4015
 • ALTIN
  $29.486,31
 • BIST
  1,0658
‘Göç uzun vadede o ülkeye yarıyor’

‘Göç uzun vadede o ülkeye yarıyor’

İl Göç idaresi Müdürü Hakan Ergün: Göç kısa vadede sıkıntı bir şekilde gözükürken bunu iyi yönetirseniz uzun vadede o ülkenin ekonomisine çok katkıda bulunuyor. Bugün bizim Amerika, Avusturalya dediğimiz ülkeler hep göç ile büyümüş ülkeler.”

 

İl Göç idaresi Müdürü Hakan Ergün’le, göç sorununu konuşmaya devam ediyoruz. Ergün, aynı zamanda göç politikasına hükümetin bakışına uygun ifadeler kullanıyor: “Göç kısa vadede sıkıntı bir şekilde gözükürken bunu iyi yönetirseniz uzun vadede o ülkenin ekonomisine çok katkıda bulunuyor. Bugün bizim Amerika, Avusturalya dediğimiz ülkeler hep göç ile büyümüş ülkeler. Şunu kesinlikle inanarak söylüyorum Türkiye’de göçü bizim gibi yöneten bir ülke yok yani. 2015 Mayıs ayından beri göç idaresi faaliyetimize başladık. 81 vilayette hatta bazı illerde ilçeler de dahil. Urfa’da Antalya var mesela. Büyük illerde ilçe müdürlükleri de var. Bu kadar kısa sürede teşkilatlanıp uzman ve uzman yardımcıları eğitip sorunsuz bir şekilde buralara getirmek büyük başarı. Yabancıların insani şartlarda yaşamasını sağlamaya yönelikte dünya da biz birinciyiz. Bu bizim insani vazifemiz. Misafir ev sahibi diyelim.Geçici barınma merkezleri var do daha önce. Çadır kent konteynır kent olarak. Buralarda da çok sağlığından eğitime kadar barınma hizmetlerine kadar imkanları sunduk. Belirli bir yerden sonra farklı bir boyuta çıktı.”

İl Göç idaresi Müdürü Ergün, devam ediyor:“Bir toplantı salonumuz var. Sosyal uyum ve yaşam eğitimi veriyoruz burada. Milli eğitim ile birlikte. Türkiye geneli tarafından yapılan bir eğitim. Burada her yabancı vatandaş bu eğitime katılmak zorunda sertifika veriyoruz. Herkes bir gün 8 saat bu eğitimi almak zorunda. Türkiye de ki bankacılık sistemi nedir. Sağlık sistemi nedir. Kendi dillerinde tercüman eşliğinde. E devlet nasıl yapılır. Bir şikayet nasıl yapılır. Hesap nasıl açılır. Sağlıkla ilgili sorun olduğunda nasıl çözülür.”

Afyon’a ilk defa gelen bir Afgan’a herhangi bir sağlık taraması yapıyor musunuz?

Bizim sağlık taraması gibi bir şeyimiz yok. O il sağlık müdürlüğü ile ilgili. Ayrım yapmadan bütün ülkede yaşayanlara yapılıyor. Biz bir sağlık taraması yapmıyoruz.

Sigortacıların birinin camında ‘yabacılar için sağlık sigortası’ gibi bir şey yazıyordu o ne demek?

Düzenli göçmen dediğimiz pasaport ile bize gelen kişilerden biz özel sağlık sigortası istiyoruz. O sigorta şirketlerinde yaptırıyor. Örneğin bir yıl yaptırdı bir yıl ikamet alabilir bizde. Üç ay yaptırdı üç ay alabilir.

Göçün temel sebepleri neler?

Bu göç makro düzeydedir. Sadece Türkiye anlamında demiyorum bütün dünya da bir göç dalgası artacak diye düşünüyorum.

 

 

Hangi bölgelerde bekliyorsunuz?

Dünya’nın her yerinde. Ukrayna hiç aklınıza gelir miydi? Elbette ki herkes ister ki kendi vatanına dönsün.

Bayram geliyor herkes memleketine gidiyor. Suriyeliler ciddi bir kesim tepki gösteriyor: ‘Madem savaş yok madem gidebiliyorsun neden geri geliyorsun?’

O gitme maksadı sadece o değil. Mesela adamın orada tarlası var ürünü var gidip ürünü kaldırıp parasını getirmek istiyor. Birde bizim güvenliği sağladığımız bölgelere gidiyorlar.

İnsanlar diyor ki ‘madem gidebiliyorlar gelmesinler…’

Gidenleri geri almayacağız dışarı. Geri dönüş diye bir şey var. Ben gitmek istiyorum derse gelmemek şartıyla gidecek. Biz onlara gönüllü geri dönüş formu veriyoruz onlar dolduruyorlar. Gönüllü olarak biz gidiyoruz diyorlar.

Uluslararası kuruluşlar yardım ediyor mu geri dönenlere?

Şöyle ifade edeyim: Bunlara maaş veriliyor mu verilmiyor mu hangi haklardan istifade ediyorlar. Şimdi bir defa devletin bunlara yaptığı fiili bir yardım kesinlikle yok. Kendi hazinemizden ve kasamızdan.

40 milyar dolar harcandı deniyordu?

Şimdi yatırımlar var. Mesela bu Kızılay kartı üzerinden sosyal yardımlaşma vakfı var. Orası üzerinden Kızılay kart veriliyor. Bu kart üzerinden kişi başı 150-160 lira civarında bir rakam var bir yardım yapılıyor. Bu yardımı Avrupa Birliği fonlarından gelen gelmedi geldi denen yardımlar. Yani kendi kasamızdan ve hazinemizden çıkan bir yardım değil. Bunların şartları var. En az 3-4 çocuk olacak ailede hiç kimse çalışmayacak gerçekten geçinemeyecek aç kalma durumunda olan insanlar. Bunu sosyal yardımlaşma vakfı heyet kuruyor gidip mülakatını yapıyor hem de yerinde inceleme yapıyor. Bunun dışında nasıl Türk vatandaşlarına zaman zaman bir torba iki torba kömür yardımı yapılıyor bunlarda gidip müracaat edip valilikten bu yardımları alabiliyorlar. Mesela uluslararası koruma dediğimiz Suriyeliler dışındaki Irak, İran diğerlerinin şartlı mülteci olarak buraya müracaat edenlerin genel sağlık sigortası açık değil. Onların belli şartları var. Ciddi hastalıklar var. O hastalıkların listesi göç idaresi başkanlığınca bize bildiriliyor şu şartları taşıyanların genel sağlık sigortasını açabilirsin. Veya çok acil müdahale edilmesi gereken hayati bir durum var o süre içerisinde açıyoruz. Onun dışında bunların şeyleri açık değil kesinlikle. Sadece belli şartları karşılayanların açık. Bunlara işte kira yardımı yapılıyor. Bunlar kesinlikle doğru değil. Devletin yaptığı bire bir hiçbir yardım yok. Ama gönüllü başkanlarımız STK’lar yardımlar yapabiliyor. Onlar zaten devletin dışında sivil toplum hareketi. Misafir ev sahibi zihniyeti ile.Bu STK’larda böyle çalışıyor. Ama kriterleri var, ölçüleri var. Ölçülere uyanlara gerekli yardımları yapıyorlar.

Yabancılar istediklerinde Türk vatandaşı olabiliyorlar mı?

“Herkese vatandaşlık veriliyor bu da yanlış. Biz vatandaşlık müracaatı alırken bakın biraz önce rakamdan bahsettim 400 küsur. Bunların çoğu Türk vatandaşı ile evli zaten. Yani Suriyeli bayanlar evlenmişler. Ya resmi evli ya imam nikahı ile. Çocukları var. Ayrıca burada işletme sahibi olanlar var burada fabrikası var. Ciddi ticaret yapanlar var, ihracat yapanlar var bunların içerisinde. Bir de kriterlerin bir tanesi üniversite mezunu olması. Özellikle bir dalda bir sanatı olanlara. Örneğin çok iyi bir mermer ustası olması. Çok iyi minare ustası. Suriyelilerde çok var böyle ustalar. Bunlar önce gelir. Kanaat önderi. Yani varlığı ile belli bir kesimi etkileyebilecek kapasiteye sahip. Arkasında bir kitle olan insanlar. Ciddi bir medrese tahsili görmüş ciddi bir ilim yapmış. Bizim örf adet ve dinimizi hizmet noktasında ciddi kariyerleri olan insanlar. Alelade insanları yapmıyoruz.

Geçici mi veriyorsunuz bunları?

Hayır vatandaşlık olunca zaten vatandaş oluyor. Bizden hiçbir farkı olmuyor. Bunlar oy da kullanabilecek.Evlilik yoluyla vatandaşlık için en az 3 yıl resmi evli kalmak gerekiyor. 3. Yılın sonunda müracaat hakkına sahip oluyorsunuz. Vatandaşlık komisyonunda biz de varız. Göç idaresi de var arkadaşlar gidiyorlar. Evlilik yoluyla bir de uzun dönem burada ikamet alarak kalmış üniversite öğrencileri var. Onlarda öğrencilik yoluyla daha sonra bura da çalışmak istiyor hayatını burada devam ettirmek istiyor.Bir de istisnai vatandaşlık var. Müracaat hakkınız var onun en az 1 yıl sürüyor süresi hem biz o listeyi alıyoruz Ankara’ya gönderiyoruz. Göç idaresi bakan beye sunuyor bakan bey bunu imzalıyor. Onaylı liste bize geliyor içinden çıkarılanlar oluyor ilave oluyor. Bizim burada alt komisyon var. Alt komisyon bunları ciddi bir mülakattan geçiriyor. Emniyet şimdi tahkikat kaldırıldı biz 2 defa yaptırıyorduk. Teke düştü nüfus yaptırıyor. Biz üst kurula gönderiyoruz. Üst komisyon bizde komisyon üyesiyiz. Orada ayrıca görüşülüyor. Bire bir mülakat yapılıyor. Kişi ailesi ile veya şahsi çağırılıyor soruluyor. Neden vatandaş olmak istiyorsun Türkçesine bakılıyor şartlara bakıyoruz çocuklara bakıyoruz Türk vatandaşı ile evli mi değil mi özellikle ondan sonra nüfustaki göç komisyonu onayladıktan sonra Ankara’ya gidiyor. NüfusGenel Müdürlüğünde ise 6 aşamadan geçiyor. 4. Aşama çok zor bir aşama güvenlik taraması. Ciddi güvenlik taramasından geçiriliyor. Ondan sonra resmi gazete yayınlanarak vatandaş oluyor.

YABANCILAR İÇİN GÖÇMEN SAĞLIK OCAĞI

İl Göç idaresi Müdürü Hakan Ergün, eski İl Emniyet Müdürlüğü binasında, halen boş olan trafşk tescil ve pasaport müdürlüklerinin bulunduğu bölümde yabancılar için göçmen sağlık ocağı açacaklarını belirtiyor. Ergün, “Kurum yerleşkemizde aynı zamanda İl Sağlık Müdürlüğü ile yaptığımız protokol çerçevesinde göçmen sağlık ocağı açıyoruz” diyor.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM