• DOLAR
  $2.348,5200
 • EURO
  $0,7331
 • ALTIN
  $39.029,7100
 • BIST
  1,1862
Esra Güleç
Esra Güleç
esragulec@afyonhisargazetesi.com
Gizemli şehir Afyonda ne yenir
 • 0
 • 114
 • 01 Mart 2021 Pazartesi
 • +
 • -

Afyon sokaklarında dolaştım. Tarihi evler, tarihi bir sürü camiler… Evlerin yapımı değişik; ahşap modellerde, kapı kolları pencere korumalıkları demirden. Yokuş aşağı inen dar sokaklar…

Parktaki anıttan sonra Afyon Kalesi yüksek olduğu için çıkmadım. Türk bayrağı asılı olan kale, volkanik oluşumludur ve Kurtuluş Savaşı’ndan beri bulunmaktadır.

İmaret Hamamı çok geniş bir hamam. Kadınlar ve erkekler için farklı günleri var. Afyon kırıklı bir yapıya sahip olduğu için kaplıca ve hamamlar oldukça fazla. Mineral sular, şifalı kaynaklar, sıcak su…

**************

Gazlıgöl Afyon’un en gelişmiş kaplıcası. Etrafında oteller ve villalar bulunuyor. Hem sağlıklı hem de hasta insanların gelip dinlendiği Afyon’daki termal kaplıcaları çamur banyoları yapmaya da imkan veriyor. Killi bakım kürleri, hamamda sauna etkisi, şifalı sıcak suları ile bir sürü hastalıkların tedavisi için uygun kaplıcalar.

**************

Sedef hastalığından çeşitli deri hastalıklarının tedavisine kadar her türlü hastalığın giderilmesinde etkili. Şeker hastalarından böbrek hastalarına kadar tutun da çeşitli hastalar il dışından da Afyon Gazlıgöl  kaplıcalarına geliyor.

****************

Bankamatikten para çekip Lale pide Salonu’na girdim. Çocukluğumdan beri gittiğim bir lokanta. Afyon’un yemek yenen en meşhur, nezih yerlerinden biri de Lale. Etli pide, İskender kebap, et dönerin Afyon’da en iyi yapıldığı yerlerden biri. Bir buçuk etli pide üzerine Afyon’un yine en meşhur tatlılarından biri olan kaymaklı ekmek kadayıfı yedim. Ayran içtim.

*****************

Afyon haşhaşı, kaymağı, lokumu, sucuğu, maden suyu; mermeri ile ünlü bir ilimiz. Eskişehir, Kütahya’dan sonra Afyon’da da bor mineralleri var.

**********************

Afyon’da düğün yemekleri, helva, kaymak tatlıları, labada dolması, Arap aşı, gece köftesi, Afyon salatası, haşhaşlı mercimekli bükme, börek, gözleme gibi yiyecekler yenir.,

******************

Minibüs’e binip İhsaniye ilçesi, Döğer Kasabası’na uğradım. Kasaba meydanında Döğer Kervansarayı mevcut. 2. Murat zamanında yapılan kervansaray ticaret adamlarının bir zamanlar uğrak yeriymiş. 2 katı olan kervansarayın çeşitli odaları var.

**********************

Döğer’de Emre Göleti civarında Aslanlı Kaya heykelini inceledim. Esasen kasabanın ortasına da Aslanlı kayanın küçük bir heykelini yapmışlar levhayla yerini tarif etmek yerine. Böylesi görsellik açısından daha önemli ve daha etkili çünkü kayaya birebir benziyor. Friglerden kalma heykelin içinde oyma kabartı içinde savaşan iki aslan figürü var. Oralar volkanik arazi yapısı itibariyle peri bacaları görünümünde kayaları barındırmakta. Kısacı gizemli şehir Afyonkarahisar

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM