• DOLAR
  $3.721,9700
 • EURO
  $1,0774
 • ALTIN
  $61.355,5400
 • BIST
  1,1611
Gıda İşletmecilerine Unesco Gastronomi Standardı Belgesi

Gıda İşletmecilerine Unesco Gastronomi Standardı Belgesi

 

Gastronomi şehri Afyonkarahisar’da, UNESCO Gastronomi Standartı Belirleme Kurulu tarafından gıda üretimi yapan işletmeleri belli bir üretim standardına kavuşturmak amacıyla başvurmaları halinde Afyonkarahisar Unesco Gastronomi Standartı Belgesi verilecek.  Düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar, şunları söyledi: “Bu yönergeyle birlikte her ürünü isteyen kişi kafasına göre üretemeyecek. Artık küresel anlamda bir kalite oluşturmak zorundayız. Biz gastronomide marka şehiriz. 3. Uluslararası Gastronomi Festivali için 36 marka şehirden 5 ülke ve 15 tane master chef buraya geliyor. Motokros alanında büyük bir festivale hazırlanıyoruz. Afyon’un gastronomi ürünlerini insanlara sunacağız , bunların yanı sıra gastroshowlar, work shoplar ve konserler olacak.”

‘GASTRONOMİ BİLİNCİNİ ARTIRMALARINI AMAÇLIYORUZ’

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek de Afyonkarahisar Unesco Gastronomi Standartı Belgesine sahip olacak işletmelerin gastronomi gelişimine katkı sağlayacak faaliyetlere destek vermelerini, yöresel ürün ve menülerde standart üretim gerçekleştirmeleri ve gastronomi bilincini artırmalarını amaçladıklarını söyledi.

Başkan Zeybek, şunlaır kaydetti:  “31 ekim 2019’da gastronomi şehri ilan edildik. Sonrasında AKÜ Turizm Fakültesi Gastronomi Bölümü ve Aşçılar Federasyonu ile birlikte hareket ettik. Tescil edilen ve edilmeye aday 600’den fazla ürünümüz var. Belediye olarak yönergelerin takipçisi olacağız. Merdive naltı üretime kesinlikle artık müsaade edilmeyecek. Markamıza sahip çıkmaya yöresel ürünlerimize değer katmaya devam edeceğiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM