• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Frigya Vadisi Bambaşka Bir Hal Alacak

Frigya Vadisi Bambaşka Bir Hal Alacak

Friglerden günümüze miras tarihi Frigya Vadisi’ni bambaşka bir görünüme kavuşturacak ve cazibe merkezi yapacak Emre gölü Çevre ve Frig Medeniyet Bahçesi Projesi için ihaleyi alan firma ile sözleşme imzalandı. Çalışmalar hakkında bilgiler veren Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe: “çalışmalar Ayazini ve Emre Gölü çevresinde yoğunlaştırılacak. Bu bölgede bir kırsal turizm hedefliyoruz” dedi.

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe Frigya Vadisi bölgesinde yapılan emre Gölü Çevre ve Frig Medeniyet Bahçesi Projesi ve bölgede hayata geçirilecek diğer çalışmalara ilişkin hisar Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu. Frigya kısa sürede bambaşka bir hal alacak.

Esas Referans Alınan Bölge Frigya

Konuşmasının başında Frigya Vadisi hakkında bilgiler veren Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe: “Sayın Valimiz göreve başladığı andan itibaren özellikle Afyonkarahisar ilinde termal turizmi dışında çok yüksek değer ve termal turizm değerine katkı sağlayacak başta tarih ve doğa turizmi olmak üzere farklı projelerin geliştirilmesi gündeme geldi. Esas referans alınan bölge Frigya Vadisi oldu. Frigya, dört ilin sınırları içerisinde kalıyor. Büyük bir bölümü ise Afyonkarahisar’ın sınırları içeresinde ve eserlerin önemli bir kısmı da bizim bölgemizde kalıyor. Valilik bu bölgeler için farklı projelerle gitti ama alan çok geniş. Kültür Yolu dediğimiz zaman 560 km oluşuyor. Dolayısıyla alan içerisinde farklı küçük çaplı projeler üretmeye çalışıyoruz. Fakat istediğimiz sesi ve tanıtımı getiremedik” dedi.

Önce İki Bölge Hareketlendirilecek

Vali Gökmen Çiçek’in talimatıyla bu bölgede yapılan tanıtım çalışmalarında strateji değişikliğine gidildiğini söyleyen Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe: “Sayın Valimiz bir strateji değişikliğine gitti ve belli bölgeleri merkez alıp o bölgeleri markalaştırıp, onun üzerine tüm Frigya Vadisi’nin genel çalışmasını yapmak strateji olarak belirledi.  Bizlerde bu konu hakkında iki yer belirledik. Birisi Ayazini Köyü, ikincisi Emre Gölü. Emre Gölü hem tarih hem de doğa içeriyor. Doğayla tarih iç içe oluyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin önemli televizyon spikerleri ve radyo programcılarını göle ve Arog filminin çekildiği yere götürdük. Bu geziler epey ilgi gördü. Yapacağımız çalışmalarla da inşallah bölgeye ilgiyi daha da artıracağız” diye konuştu.

Ayazi Köyü’nde Bir Kırsal Turizm Oluşturmaya Çalışıyoruz

 

Emre Gölü Çevre ve Frig Medeniyet Bahçesi Projesinin ayrıntılarına ilişkin bilgiler veren ve bir kırsal turizm hedeflendiğini belirten Vali Yardımcısı Dr. Boztepe: “Sayın Valimiz gelir gelmez sağ olsun finans kaynağı sorununu çözdü. Biz o bölgede şimdi yaklaşık 35 hektarlık bir alan içerisinde kır bahçelerinin, kır evlerinin, lokantaların, spor salonlarının, piknik alanlarının oluşacağı bir ihale ilan ettik. Bugün itibariyle firmayla sözleşmeyi imzalıyoruz. Oraya gelecek vatandaşlarımızın tarihle iç içe vakit geçirecekleri, orada kalacakları bir ortamı hazırlayacağız. Ayazini Köyü’nde bir kırsal turizm oluşturmaya çalışıyoruz. Çünkü hem Friglerden başlayan üzerinde Bizans’ın, Selçuklu’nun eserlerinin bulunduğu bir merkez burası. İçerisinde kiliseler var, bugünün apartmanı dediğiniz kaya yerleşim alanları var, kayalar var. Bu kadar eserin bir araya gelmiş olduğu köyü canlandıramazsak bizim frigya Vadisi’ni tanıtmamızın anlamı yok. Kiliseden başlayıp ta kent merkezi dediğimiz metropolise gidilen alanda teraslar, yürüyüş yolları ve temizlik çalışmaları yapılacak. Şuanda röleve çalışmaları devam eden sokak sağlıklaştırması devam eden eski Afyon evleri gibi dış cepheleri elden geçireceğiz. Şirince tarzı bir model yaratmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Turizm Firmaları ile Temasa Geçildi, Farklı Projeler Yakın

Projenin devamında da bir Taşhan dediğimiz İhsaniye Kaymakamlığımızın yürüttüğü bir çalışma var. Orada sergi salonu, misafirhane ortamı oluşturacağız. Biz iş adamlarımızın da butik yerler açarak bizlere destek olmalarını ve bölgeyi kısa sürede birlikte canlandırmayı istiyoruz. Çünkü çok hızlı bir şekilde hareket ediyoruz. Turizm açısından çalışan tüm firmalarla temasa geçtik. Onlarda şuan turistlerin buraya yönlendirilmesi için çalışmalar yürütüyorlar. Köylü vatandaşımız çok sıcak, çok sevecenler sağ olsunlar. Allah mahcup etmesin diyelim. Afyonkarahisar’ı tarihin başkenti noktasına getireceğiz. Çünkü Afyonkarahisar bunu hak ediyor. Afyonkarahisar’ın tarihi Konakları başka hiç bir yerde yok. Emre Gölü için balon projesini de gerçekleştireceğiz. Kafamızda Valilik olarak çok farklı projelerimiz var. Tren hattı gibi çok güzel projeler gerçekleştireceğiz. Bekleyelim ve görelim. Kısa sürede göreceksiniz bu bölge bambaşka bir hal alacak” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM