• DOLAR
  $2.238,6100
 • EURO
  $0,7977
 • ALTIN
  $35.662,6800
 • BIST
  1,1866
Frig Vadisi, şifalı sularıyla vatandaşların ilgi odağı oluyor

Frig Vadisi, şifalı sularıyla vatandaşların ilgi odağı oluyor

 

Oyma kaya mezarları, şapel, kilise, Avdalaz Kalesi ve kaya yerleşimleri ile Turizm Başkenti olma yolunda ilerleyen FrigVadisi,  şifalı sularıyla da vatandaşların ilgi odağı oluyor.

Eskişehir, Kütahya, Ankara ile Afyonkarahisar’da geniş bir coğrafyada yer alan, 3 bin yıllık yerleşim yeri Frigya, 2015 yılından buyana UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor.Doğal açık hava müzesi görünümündeki tarihi Frig Vadisi, çok sayıda oyma kaya mezarları, anıt abideler, mağaralar ve peri bacalarıyla göz dolduruyor. İhsaniye ilçesine bağlı Döğer Kasabası’nda, Frig Vadisi yol istikametinde bulunan Zor Ali Çeşmesi guatr hastalarının şifa kaynağı oluyor.

ŞİFA ARAMAK İÇİN ADETA KUYRUK OLUŞTURUYORLAR

Bölge halkının inanışına göre guatr hastalığı başta olmak üzere bin bir  için şifa kaynağı. Bu nedenle çeşme, şifa arayan vatandaşların adeta akınına uğruyor.Suyun guatr hastalığına iyi geldiğini duyan ve inanan çevre il ve ilçelerdeki vatandaşlar şifa aramak için adeta kuyruk oluşturuyorlar. Çeşmenin üzerindeki kitabede “Benahazel-ayn-ül-latif İbrahim Ağa bin Hüseyin Ağa. Fi- sene selâse ve tis’ine ve mieelf. Min Hicreti-men lehül-izz-ü veş-şeref. 1193” (M.1779) yazmaktadır.Anlamı ise;Döğer’in Zenginlerinden Hüseyin Oğlu İbrahim Tarafından M.S 1779’da Yaptırıldığı Söylenmektedir.

YAKIN ZAMANDA DOLUM MERKEZİ HALİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

Döğer Belediye Başkanı Mehmet Demirel’de Zor Ali Çeşmesi ile ilgili; “Zor Ali Çeşmesini yıllar önce Ali isminde bir vatandaş yapmış.Bu kişinin lakabı zormuş.O yüzden bu çeşmeye Zor Ali demişler.Günümüze de Zor Ali şeklinde gelmiş.Bu çeşmemiz guatr hastalığına çok iyi geliyor.Bundan dolayı özellikle akşam saatlerinde ziyaretçi akınına uğruyor.Guatr hastası olup bu çeşmenin suyunu sürekli içen vatandaşlar bir daha doktora gittiği zaman hastalık kalmadığını çoğu kişiden duyduk. Ziyaretçilerimiz haftanın hergünü su doldurmaya geliyor. Yakın zamanda dolum merkezi haline dönüştüreceğiz. O zaman şifa arayan hastalarımız daha sağlıklı bir şekilde su dolduracak” dedi.

DÜZENLİ OLARAK İÇİYORUM VE ŞİFA BULUYORUM

Zor Ali çeşmesinden su dolduran Guatr hastası bir vatandaşta; “Guatr hastasıyım bu çeşmeden düzenli olarak şifalı su götürüyoruz. Hastalığıma çok iyi geliyor. Doktorlar nodülün küçüldüğünü söylüyorlar. Ben düzenli olarak içiyorum ve şifa buluyorum’’ İfadelerini kullandı.

DUYGU ÇINAR ÖZEL HABER

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM