• DOLAR
  $1.011,04
 • EURO
  $0,3091
 • ALTIN
  $18.896,27
 • BIST
  1,0422
Frig Vadisi çalışmalarında kadınlar önemli rol oynuyor 

Frig Vadisi çalışmalarında kadınlar önemli rol oynuyor 

 

Frig Vadisi bölgesinde devam eden restorasyon çalışmaları ve hayata geçirilen projelere ilişkin çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Frig medeniyetinin en önemli eserlerini sınırları içerisinde barındıran Afyonkarahisar İhsaniye ilçesine bağlı Ayazini köyünde başlatılan projeler kapsamında 148 evin sokak sağlıklaştırması yapılıp, köydeki tarihi kiliseler ve kaya yerleşimlerinin restorasyonu geçiriliyor. Burada en önemli işleri yine kadınlar yapıyor.

TARİHİ ESERE HİÇBİR ŞEKİLDE ZARAR VERMİYORUZ

Resteratör Merve Uluçelik; “Köyde onlarca kaya yerleşimi ve kilise günümüze kadar ayakta kalmıştır. Aynı zamanda köyün etrafı doğal sitlerle ve eşsiz peri bacaları ile çevrilidir. Günümüzde köy halkı bu tarih ve kültür birikimi ile iç içe yaşıyor. 148 evin sokak sağlıklaştırması bu proje ile tamamlanacak, aynı zamanda köy içindeki kiliseler ve kaya yerleşimleri restorasyon geçirilecek. Yürütülen projelerle, Ayazini Köyü’nün cazibesini artırmak, Frig Vadisi’nde turizmden elde edilen katma değerin ve vadinin ulusal ve uluslararası düzeyde tanınırlığını arıtmak hedefleniyor. Köy’de sokak sağlıklaştırıması projesi yapıyoruz. Başta sayın valimiz olmak üzere köy halkı bize çok destek oluyor. Burası turizm açısından çok önemli bir yer olacak. Şu andaki çalışmalarımızda tarihi esere hiçbir şekilde zarar vermeyecek şekilde devam ediyor.

CEPHE ÇALIŞMALARIMIZ OLAĞAN HIZI İLE DEVAM EDİYOR

Dış Mimar Ece berberoğlu ise; “ Sayın Valimiz Gökmen Çiçek’in de ifade ettiği gibi, artık Frig Vadisi bahara gün sayıyor. Bugün burada geçmişin derinliklerindeki izleri sürüyoruz. Gerçekten herkes tarafından görülmesi ve keşfedilmesi gereken yerlerden Frig Vadisi.  Bu güzellikler insanı tarihin derinliklerinde gizemli bir yolculuğa çıkarıyor. Türkiye’nin en güzel vadilerinden Frig Vadisi’ni turizmin merkezi yapmak için gece gündüz demeden çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tabiat harikası bu coğrafya bahara sürprizlerle küllerinden doğacak. Cephe çalışmalarımız olağan hızı ile devam ediyor.  Sıvalarımızı tamamladık. Tarihi taşlarımızın restorasyonu da devam ediyor.  Çatılarımızı olması gereken şekilde yapıyoruz.  Halk bize çok destek veriyor. Sağ olsunlar hiçbir şekilde bizden desteklerini esirgemiyorlar. Sayın Valimiz başta olmak üzere hepimiz kararlıyız. Ayazini’ni turizme kazandıracağız. Tarih, doğa ve yaşam iç içe olan bir yer burası. Herkesin buraya gelerek bu güzellikleri keşfetmesi gerekiyor” diye konuştu. YURDANUR MERGEN ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM