• DOLAR
  $2.575,5700
 • EURO
  $0,8766
 • ALTIN
  $40.691,6600
 • BIST
  1,2125
Fotoğrafçılıktan Bestekârlığa

Fotoğrafçılıktan Bestekârlığa

Afyonkarahisar şehrinin değerlerinden birisi olan Raif Somer yaklaşık 37 yıldır fotoğrafçılık mesleğinin yanında bestecilik de yapıyor. TRT düzeyinde çeşitli türler besteleyen Somer Afyonkarahisar’ı en güzel şekilde temsil ediyor.

Afyonkarahisar’da sene 1983 ‘den beri müziğin içerisinde olan ve fotoğrafçılık mesleğini de icra eden Raif Somer aynı zamanda hobi olarak o yıllarda beste yapmaya başladı. Çabalar ve çeşitli araştırmalarla kendisini başarıya sürükleyen Somer müzik enstrümanlarını da herhangi bir eğitim almadan kendisi öğrendi. Ayrıca nota da çıkartabilen Somer çeşitli şiir ve yazılara beste kazandırdı. TRT düzeyinde besteler hazırlayıp eserleri yayınlanan Somer geçirdiği süreci anlattı. Somer “Merak. Çocukluğumuzdan kalan birikimler, belli bir yıl sonra ortaya çıktı. Beste yapılır, herkes yapar ama bunu TRT düzeyinde, TRT’ye kabul ettirme düzeyinde bir çaba, özen ve bilgi gerektirir. O aşamaya gelmekte zaman ve çok çalışma ile olabilecek bir şeydir. Bunu ben bu işin içerisine girdiğim zaman öğrendim. Beste çalışmalarını herhangi birinden yardım alarak yapmadım, tamamen kendi çabamla, tamamen kendi okuyup araştırdıklarımla edindiğim bir şey” ifadelerini kullandı.

“BESTEKÂRLIK VE BESTECİLİK APAYRI BİR ŞEY”

Bestekârlığın ve besteciliğin ayrı bir yeri olduğunu belirten Somer bestelerinin TRT tarafından yayınlanış serüvenini anlattı. Somer “Ben kendimi besteci olarak da görmüyorum, bestekâr olarak hiç görmüyorum, Bestekârlık apayrı bir şey. Bizimkisi biraz daha amatörce bir hobi, ben o hobinin peşinden koştum, kendim bir şiir denemesi yapmıştım ve bunu kendim besteledim. Sene 85-86 gibi TRT’ye gönderdim, ilk denememdi tabi ki bu. Eksiklerimi, yanlışlarımı ve olmaması gerekenleri araştırmaya başladım.  Bu arada TRT kütüphanelerine ve TRT’ye gidiyorum. Bunları yaparak ve araştırarak tekrar denemeler oldu ve bu tam olarak 8 sene sürdü. Herkesin tahammül edip koşturacağı bir olay değil. 8 yıl ben hiç yılmadım ve inat ettim. 8 yıl sonra da ilk şarkım geçti. Daha sonra da arkası geldi bu şarkıların” şeklinde konuştu.

“ENSTRÜMANLARI KENDİM ÖĞRENDİM”

Eskişehir’de gerçekleşen yarışmanın onu teşvik eden en önemli etkenlerden birisi olduğunu söyleyen Somer müzik enstrümanlarını da herhangi bir eğitim almadan öğrendiğini söyledi. Somer “Afyon’da yetişmiş şair kardeşlerimiz var, o şairlerin de ilk TRT’ye şiirlerini besteleyip benim şarkım olarak geçti, bu da güzel bir olay. Afyon’da şu anda şiirleri bestelenen birçok şair arasında ilk TRT düzeyinde beste benden geçti. İşin temelinde 87 yılında Eskişehir Yunus Emre Kampüsünde gerçekleştirilecek olan bir beste yarışması açıldı. Oraya katıldım, 75 besteci 103 eser ile katılmış. Ben orada o kadar besteci arasında 4. Oldum. Beni bu büyük oranda teşvik etti. Daha sonra çalışmalarımı ve araştırmalarımı sıklaştırdım. Ud’u kendim öğrendim, sazı, nota yazmayı kendim öğrendim. Hiçbir müzisyene gidip de şu şarkıyı ben yaptım notalarını ver gibi bir şeyim olmadı, tamamen kendim öğrendim. Enstrümanı iyi mi öğrendim? Hayır. Kendi çalışmalarım ile notayı alacak kadar becerim var az çok” dedi.

“AFYONKARAHİSAR’DA İLK KOROYU KURMAK İÇİN ÇABALADIK”

Afyonkarahisar’da ilk koroyu oluşturma telaşına girdiğini belirten Somer “Afyon Mulsiki derneğini 86’da devir aldıktan sonra Afyon’da ilk koroyu oluşturma çabasına girdim ve başardım. Halk müziği korosunu kurduk, sanat müziği korosunu kurduk. Sanat müziği korosunu ben üstlendim. Burada nazari bilgiler, yani sanat müziği ile alakalı tüm bilgileri arkadaşlarımıza nota öğretme dahil aktarmaya çalıştık” dedi.

“ÖĞRENMEK İÇİN ÇALIŞMADIM, ÇALIŞTIKÇA ÖĞRENDİM, ÖĞRENDİKÇE PAYLAŞTIM”

Paylaşarak bir şeylerin daha güzel sonuçlar doğuracağına inanan Somer hayatta en az 1 enstrümanın öğrenilmesi gerektiğini de savundu “Gerçekten Afyon’da ki gençlerimize veya bu işi sevenlere bir katkımız olduysa, onlara bir şey verebildiysek ne mutlu. 33 yıldır, belediye musiki derneği kurucu başkanıyım. 120’ nin üzerinde bestem var, 2 tane Afyon türküsü var, 17 ilahi var. Yaklaşık 100 tane de sanat müziği bestem var. Bunların 15 tanesi TRT repertuarındadır. Şiir gerçekten bana bir şeyler veriyorsa şuanda da besteliyorum. Herkese müzikle ilgilenmelerini, bir enstrüman öğrenmelerini istiyorum. Bizim gelenek ve göreneklerimizde bu var” diyerek sözlerini noktaladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM