• DOLAR
  $2.320,9300
 • EURO
  $0,7141
 • ALTIN
  $40.486,3200
 • BIST
  1,1836
FATMA KAVAS “KADINLARIMIZA DAHA ÇOK DEĞER VERMELİYİZ”

FATMA KAVAS “KADINLARIMIZA DAHA ÇOK DEĞER VERMELİYİZ”

Türkiye Beyazay Derneği Afyon Şube Başkanı Fatma Kilci Kavas; “ Dünya Kadınlar Günü bugün 1857 yılında New York’ta greve giden kadın işçilerin polis tarafından bir fabrikaya kapatılması ve çıkan yangın sonucu 129 kadın işçinin yanarak can vermesi aslında bugünün sebebi. Kadınlarımızın yanarak can vermesiyle belirlenen bugün anma günümü yoksa kutlama günümü olduğu aslında yıllardır tartışma konusudur. Bizler ise bu günün sadece kadınları anmak, kutlamak, övgüler yağdırmak için değil, kadın hakları, kadına şiddet gibi konuların da tartışılması, gündeme gelmesi, kadınlarımıza daha çok değer vermemizi sağlayan gün olmasını temenni ediyoruz.”

DEMOKRASİNİN GELİŞİMİNE KATKI SUNACAĞINDAN DOLAYI ÖNEMLİDİR

Kavas; “Kadınlarımız İnsanlığın var oluşundan bu yana uygarlığın gelişmesindeki en büyük görevi üstlenmiştir. Kadın eştir anadır, candır yeri geldiğinde bir öğretmendir. Kadınların hayatın her alanında söz sahibi olması ve güçlenmeleri için kadının insan haklarını koruyarak, siyasal, sosyal ve ekonomik alanda kadın temsilini artırmak demokrasinin gelişimine katkı sunacağından dolayı önemlidir” dedi.

HER ZAMAN HAZIR OLDUĞUMUZU BELİRTMEK İSTERİM

“Bugün uluslararası sözleşmelere ve ulusal düzeyde takip edilen politikalara rağmen kadınlar dünyanın her yerinde şiddete ve ayrımcılığa uğramakta; eğitimde, sağlıkta, siyasette ve karar mekanizmalarında ikinci plana atılmaktadır” diyerek sözlerine devam eden Kavas; “Kadınlarımız kültürel, siyasal, ekonomik, ideolojik veya dinsel nedenlerden dolayı ayrımcılığa uğramakta ve dışlanmaktadır. Tüm bu ayrımcılıklara ve kadın hakları ihlallerine dur demek hepimizin vazifesi, hepimizin ortak sorumluluğudur.Kadının dinimizdeki yeri de çok yücedir. Peygamber (S.A.S.) e ilk iman eden bir kadın; İslam’da ilk şehit yine bir kadındır” diye konuştu.

HER ERKEK BİR KADININ ÇOCUĞUDUR

Kavas sözlerine şöyle devam etti; “Bu anlamda hayata gözlerimiz açtığımız andan itibaren koruyucu bir meleğimizdir,kadınlarımız annelerimiz.1857 yıllarından başlayan kadınların mücadelesi önümüzdeki yıllarda da devam edecektir.Umut ediyoruz ki kadınlar bu mücadeleler sonucunda iş hayatında ve sosyal hayatta daha çok başarılara imza atacak yetiştirdiği çocuklarla geleceğe umut olacaklardır.Ülkemizde her platformda kadınlara yönelik eşitsizliğinin ve adaletsizliğin önüne geçilmesi için kadına yönelik şiddetin önlenmesi adına  yeni politikalar üretilmesine katkı sağlamaya Afyon Beyaz ay Derneği olarak her zaman hazır olduğumuzu belirtmek isterim.Bu vesile ile çeşitli sebeplerle vefat eden kadınlarımızı rahmetle anıyor. Şehitlerimizin anneleri, Engelli kadınlarımız ve özel çocuk annelerimiz başta olmak tüm kadınlarımızın bu özel günlerini kutluyorum” diyerek sözlerini tamamladı. HAKAN DİLEK ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM