• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘EYT’liye iş yerinde ayrılma zorunluluğu getirilmemeli’

‘EYT’liye iş yerinde ayrılma zorunluluğu getirilmemeli’

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Bloomberg HT’de yayınlanan 30 Dakika programında Gözde Kuyumcu’nun konuğu oldu. Serteser, ekonomi gündemindeki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Merkez Bankası’nın politika faizini tek haneye düşürmesine rağmen, bankaların, firmalar ve şahıslar için uyguladığı kredi tek haneliolmadığının altını çizen Serteser, “Enflasyonun ve durgunluğun içinde yaşamak hakikatten firmalarımızı daha güç duruma sokacak” dedi

“Pandemide dahi görmediğimiz sipariş kayıpları var” diyen Başkan Serteser, daha sonra sözü

Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) getirdi ve şunları söyledi:

 

FİRMALAR KIDEM TAZMİNATI KONUSUNDA DESTEKLENMELİ

“EYT’liler45-55 yaş arasına çalışılıyor; aslında genç emekliler olacak. Dolayısıyla ben hele bu enflasyon döneminde, hayat pahalılığının bu döneminde alım gücünün ciddi hakikatten azalma etkileri gösterdiği bu dönemde birçoğunun çalışmaya devam edeceğini düşünüyorum; ama yani konuşulan, düşünülenlere göre emekliliğe hak kazanan işçinin çalışmaya devam etmesi durumunda emekli aylığı bağlanması için iş yerinden ayrılma zorunluluğunun getirileceği konuşuluyor. Bu kesinlikle bence getirilmemeli. Bu yasalaştığı durumda benim düşüncem iş gücü kaybı ortalama yüzde 20-25’ler civarında olur gibi. Şimdi söylediğim şu en yetkin gruplar emekli olursa sıkıntı meydana gelir. Ayrılacakların kıdem tazminatı hakikatten bir yük getirecek işletmelere. Bunlar için uzun vadeli düşük faizli krediler verilmeli işletmelere. Ayrılacak kişilere ödenmek için. Bu durgunlukta bu finansa ulaşımın zor olduğu dönemde birde firmalara bu yük üzerine gelmemesi gerektiğine inanıyorum.”

Öte yandan, TED Afyon Koleji Anaokulu Müdürü Gülgün Yeşildağlar, Okul Öncesi 6 Yaş Öğretmeni Kübra Doğan Kabasoy ve öğrenciler, Serteser’i ziyaret ederek, Atatürk portresi takdim etti.

 

Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM